Szybcy i zdrowi, czyli MOVEMBER 2021 po podlasku - [VIDEO]

  • 05.11.2021, 15:19 (aktualizacja 05.11.2021, 18:22)
  • Tylko dobre informacje
Szybcy i zdrowi, czyli MOVEMBER 2021 po podlasku - [VIDEO]
Dlaczego w listopadzie niektórzy mężczyźni zapuszczają wąsy? Na czym polega Movember czyli Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem? Dowiedzieli się o tym panowie, którzy wzięli udział w Inauguracja tegorocznej akcji Movember Białostockiego Centrum Onkologii, która rozpoczęła się w salonie eM sTudio w Białymstoku. Kilkunastu mężczyzn trafiło w ręce profesjonalnych barberów, którzy ogolili ich misternie zapuszczane brody, pozostawiając bujne wąsy – symbol miesiąca świadomości męskich nowotworów.

Po październiku, czyli miesiącu, który jest kojarzony z dbaniem o kobiety, następuje piękny listopad. Listopad w wykonaniu podlaskich mężczyzn będzie niesamowity. To oni wiedzą, że muszą się badać, wiedzą, że to badanie jest niezmiernie ważne i niezmiernie potrzebne. Chcielibyśmy, jako Białostockie Centrum Onkologii zachęcić wszystkich do badań profilaktycznych. Pododdział urologii, który funkcjonuje w ramach BCO gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług (…) Gdyby nie sponsorzy, gdyby nie zaangażowanie władz wojewódzkich, taka akcja nie mogłaby się odbyć. Musimy działać za pośrednictwem nowoczesnych komunikatorów, takich akcji niekonwencjonalnych po to, żeby te badania profilaktyczne upowszechnić – zaznaczyła podczas konferencji prasowej Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

 

Jak przekonywali specjaliści podczas niecodziennej konferencji prasowej  regularne wizyty i badania w poradni urologicznej zwiększają prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia raka gruczołu krokowego, raka nerki, pęcherza moczowego i jądra.

- Radzę regularne wizyty i badania w poradni urologicznej. One zwiększają prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia raka gruczołu krokowego, raka nerki, pęcherza moczowego i jądra. Zachęcam wszystkich panów po 45. roku życia do wizyt u urologa, w celu zbadania gruczołu krokowego i badania PSA. Takie wizyty powinny się odbywać raz w roku. Młodszych pacjentów zachęcam do samobadania w kierunku raka jądra. Radziłbym raz w miesiącu takie samobadanie, podczas którego należy zbadać jądra, zwrócić uwagę, czy są jakieś nierówności, bolesność. Jeżeli pojawiło się coś nowego, bądź nie jesteśmy pewni, czy są tam jakieś zmiany, należy udać się do urologa – zaapelował dr n. med. Mariusz Ciemerych, kierownik Pododdziału Urologii BCO.

Od początku tego roku w BCO udzielono ponad 5 tysięcy porad urologicznych i wykonano blisko 600 zabiegów. W 2020 roku rozpoczęła się akcja pod hasłem #szybcyizdrowi. Jej Ambasadorem jest Jarosław Kazberuk, kierowca, pilot rajdowy i sportowiec związany z województwem podlaskim.

- Jestem kierowcą rajdowym i wiem, że w rajdach liczy się czas i błyskawiczna reakcja, dlatego Panowie, zachęcam do przeglądu technicznego i tym razem nie mam na myśli Waszych aut. Każdy z Was, już od 40-tego roku życia, powinien regularnie się badać i zgłaszać do urologa, bo może okazać się, że będzie to ‘przegląd techniczny’, który uratuje Wam życie.

Podczas tegorocznej akcji movember czyli tzw.wąsoptopad Białostockie centrum Onkologii zaprosiło kilkunastu panów, którzy dali dobry przykład i zgolili brody pozostawiając wąsy. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować. Luźna i zabawna forma kampanii sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów.

- Sieć salonów łazienek BLU to duża firma o ogólnopolskim zasięgu. Prowadzenie takiej działalności to ogromna odpowiedzialność, nie tylko finansowa ale również za ludzi, pracowników, współpracowników i kontrahentów. Bycie ojcem, mężem, głową rodziny to również odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność to między innymi dbanie o własne zdrowie o czym staram się pamiętać, a przez akcje takie ja Movember, przypominać też i innym mężczyznom. Dlatego też wsparcie akcji Movember nie wymagało zastanawiania się, to było jak odruch. Myślę nawet, że udział ludzi i firm, które mają ku temu sposobność i możliwości, w wydarzeniach takich jak to, to swego rodzaju obowiązek – podkreślił Adam Rożko, prezes Zarządu Firmy Refleks.

Idea kampanii Movember jest prosta – przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder.

W tym roku w ramach akcji Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku (BCO) zaprasza mężczyzn na bezpłatne badania profilaktyczne. Panowie przed 45. rokiem życia będą mogli sprawdzić zdrowie swoich jąder dzięki bezbolesnemu badaniu USG, zaś pozostali wykonają przesiewowe badanie PSA, które oznacza poziom markera nowotworowego i wykrywa raka gruczołu krokowego.

Badania  odbywać się będą w siedzibie szpitala. Zapisy pod numerem infolinii 856646888.

Zarówno badania USG, jak i przesiewowe testy poziomu PSA, nie wymagają żadnego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej.

Panowie zadbajcie o siebie dla nas ;-)

 

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe