Emeryci i renciści otrzymują już czternastkę - [VIDEO]

  • 08.11.2021, 11:53 (aktualizacja 08.11.2021, 20:49)
  • Katarzyna Krupicka
Emeryci i renciści otrzymują już czternastkę - [VIDEO]
Białostocki Oddział ZUS przekazał już ponad 42 tys. czternastek. Do 15 listopada wypłaci łącznie 129 tys. dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych. Kwota przekazanych do połowy miesiąca na ten cel środków to 155 mln zł.

- Czternastka przyznawana jest z urzędu. Nie trzeba składać wniosku. ZUS wypłaca ją wraz z listopadową emeryturą lub rentą. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby, które na 31 października pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Wysokość czternastki uzależniona jest od wysokości już otrzymywanej emerytury czy renty – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

 

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". - Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3500 zł brutto, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 600 zł (1250,88 zł – 600 zł = 650,88 zł). Natomiast osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe niż 4150,88 zł brutto nie otrzymają czternastki. Nie otrzymają czternastki także osoby, które na 31 października miały zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia – dodaje rzeczniczka.

 

Osobom, które mają prawo do dwóch świadczeń z ZUS, będzie przysługiwała jedna dodatkowa czternasta emerytura. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli ktoś pobiera regularnie świadczenia emerytalno-rentowe z dwóch instytucji, na przykład z ZUS i KRUS. W tej sytuacji czternastkę wypłaci ZUS.

Katarzyna Krupicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe