Kronika Województwa Podlaskiego odc. 696 - [VIDEO]

  • 12.11.2021, 08:27 (aktualizacja 12.11.2021, 17:24)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Kronika Województwa Podlaskiego odc. 696 - [VIDEO]
Kilka ważnych chwil z minionego tygodnia.

Stawiski dla Niepodległej. Uroczystości 103 rocznicy odzyskania niepodległości

Uroczystości wokół Pomnika Niepodległości Ojczyzny oraz odsłonięcie muralu z wizerunkiem pułkownika Stanisława Wiktora Steczkowskiego były głównymi akcentami obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w Stawiskach.  Uczestnicy uroczystości, którzy zebrali się przed budynkiem remizy OSP Stawiski przemaszerowali do Kościoła Parafialnego w Stawiskach. Refleksją podzielił się ksiądz profesor Andrzeja Najda, który wygłosił homilię podczas mszy.

 

Pomnik Niepodległości, przy którym później zgromadzili się uczestnicy obchodów, wznosi się na centralnym  placu Stawisk. Został ufundowany ponad 90 lat temu przez lokalną społeczność w hołdzie tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Przypomina o tym specjalna tablica. Pod pomnikiem uczestnicy, w tym wicemarszałek Marek Olbryś, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Obelisk otacza park, który poddany został rewitalizacji dzięki funduszom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Uroczystości z tym związane miały się odbyć w ubiegłym roku, ale plany pokrzyżowała pandemia. Do słów o potrzebie wspólnoty: lokalnej i polskiej nawiązała burmistrz Agnieszka Rutkowska.      

 

W rocznicowych uroczystościach przy pomniku, na które składały się także Apel Pamięci i honorowa salwa,  udział wzięli nie tylko przedstawiciele samorządu województwa, ale także m. in. posłowie Jarosław Zieliński i  Lech Antoni  Kołakowski, podpułkownik Jarosław Wyszecki, dowódca Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu (była także obecna kompania honorowa ośrodka), podpułkownik Krzysztof Rabek, zastępca dowódcy 18 Pułku Logistycznego w Łomży, liczni samorządowcy powiatu kolneńskiego, mieszkańcy.

Piotr Modzelewski odczytał list z wyrazami wdzięczności skierowany do społeczności Stawisk przez wiceministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody liczna grupa uczestników uroczystości wzięła także udział w odsłonięciu muralu. Naścienny obraz lokalnego twórcy Łukasza Sendlewskiego przedstawia postać pułkownika  AK Stanisława Wiktora Steczkowskiego "Zagończyka". To uczestnik rozbrajania Niemców w rodzinnych Stawiskach w 1918 roku, wojny polsko - bolszewickiej, wojny 1939 roku, Powstania Warszawskiego. Odznaczony Virtuti Militari i wieloma innymi orderami wojskowymi, ale też orderem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". 

Mural powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej z programu "Mur, ale historia Wojska Polskiego". W odsłonięciu wzięło udział kilkoro członków rodziny pułkownika Stanisława Steczkowskiego.

Podpułkownik Krzysztof Rabek z 18 Pułku Logistycznego w Łomży przekazał zebranym treść listu list od ministra Mariusza Błaszczaka

 

Bezpieczniej z Sokół do Jeżewa

To już fakt, oficjalnie oddano do użytku dwukilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 671 na linii Sokoły – Jeżewo. Teraz bezpiecznie i komfortowo kierowcy będą podróżować tą trasą. W uroczystości wziął udział Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Oficjalnie oddana do użytku część drogi wojewódzkiej nr 671 stanowi ważny ciąg komunikacyjny, ponieważ w Jeżewie łączy dwie drogi krajowe: nr 8 i 65. Zakończona inwestycja drogowa cieszy nie tylko bezpośrednich użytkowników.

Przedsięwzięcie kosztowało ponad 1,2 mln zł, z czego 300 tys. zł wyłożyła gmina Sokoły. Inwestycja jest przykładem dobrej współpracy.

W ramach inwestycji została poszerzona jezdnia i położona nowa nawierzchnia. Wyremontowano zjazdy, utwardzono pobocza, wykonano oznaczenia poziome.

 

Podlaska Marka 2020 nominowani

Dziewięć kategorii, a w każdej po trzech nominowanych. O tytuł Podlaskiej Marki 2020 powalczy 27 inicjatyw, produktów i wydarzeń regionalnych. Szczegóły finału 17. edycji konkursu przedstawiono podczas konferencji prasowej W trakcie spotkania marszałek Artur Kosicki otworzył też oficjalnie głosowanie dla internautów w plebiscycie Podlaskiej Marki Konsumentów.

Gala finałowa konkursu, w skromniejszej ze względu na pandemię formie, podczas której poznamy laureatów, odbędzie 16 grudnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W wydarzeniu, ze względów bezpieczeństwa sanitarnego będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób. Kategorie konkursowe to: Produkt użytkowy, Produkt spożywczy, Inwestycja, Odkrycie, Wydarzenie, Kultura, Społeczeństwo, Biznes, Projekt 4.0.

Spośród 177 zgłoszonych kapituła konkursu wskazała najbardziej prestiżowe produkty, wydarzenia i projekty realizowane w ubiegłym roku. Wśród nominowanych są m.in. Od lat Podlaskiej Marce towarzyszy Podlaska Marka Konsumentów, czyli głosowanie, w którym to mieszkańcy wskażą najlepszy podlaski produkt. W tym głosowaniu z jednego telefonu można oddać tylko jeden głos. A szczegóły znajdują się na stronie podlaskamarka.pl.

Tradycyjnie podczas gali finałowej poznamy Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego i Ambasadora Podlaskiej Gospodarki. Marszałek Kosicki zapowiedział, że w regulaminie tej drugiej nominacji od przyszłego roku planowane są zmiany. Do tej pory jako Ambasadora Podlaskiej Gospodarki wskazywano wiodącą w regionie gałąź biznesu. Od kolejnej edycji ma być to konkretny przedsiębiorca.

Podlaska Marka to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się na terenie regionu, organizowany nieprzerwanie od 2004 r. przez Marszałka Województwa Podlaskiego i niezmiennie cieszący się dużym zainteresowaniem regionalnych producentów i konsumentów. W ciągu kilkunastu lat o nagrodę rywalizowało łącznie kilkaset produktów, które do dzisiaj, dzięki obecności na rynku i swojej doskonałej jakości, przyczyniają się do promocji Podlaskiego w kraju i poza granicami Polski. Wśród laureatów znajdują się zarówno produkty dużych podlaskich przedsiębiorstw, takich jak np.: Mlekovita, Mlekpol, Pronar, ale również drobnych producentów, kultywujących tradycje dziedzictwa kulturowego regionu.

​​​​​​​

Pierwszy etap remontu drogi wojewódzkiej od Goniądza w kierunku Suchowoli zakończony

 

Prawie 4 mln zł kosztował remont fragmentu drogi wojewódzkiej nr 670, który oficjalne oddano do użytku. Symbolicznego otwarcia dokonali m.in. wicemarszałek Marek Olbryś i radni wojewódzcy: Jadwiga Zabielska i Paweł Wnukowski. Inwestycja w całości została sfinansowana z budżetu Województwa Podlaskiego.

Trzykilometrowy wyremontowany odcinek biegnie od Goniądza w kierunku Suchowoli. W ramach prac m.in. wymieniono nawierzchnie drogi, wyremontowano zjazdy i przepusty pod zjazdami. Powstały też nowe chodniki, odtworzono rowy przydrożne i wybrukowano skarpy.

Jak ważne są dobrej jakości i bezpieczne drogi nikogo nie trzeba przekonywać, dlatego to nie koniec inwestycji na tym odcinku drogi wojewódzkiej nr 670. Bezpieczne ciągi komunikacyjne to bezpieczna turystyka na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Droga wojewódzka nr 670 ma długość 71 km. Łączy drogę krajową nr 65 w osadzie Osowiec-Twierdza z granicą państwa w miejscowości Chworościany. W całości biegnie przez teren województwa podlaskiego, przez powiaty moniecki i sokólski.

Tylko dobre informacje z województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe