31 lat samorządności w Zambrowie - [VIDEO]

  • 12.11.2021, 15:25 (aktualizacja 12.11.2021, 15:52)
  • Tylko dobre informacje
31 lat samorządności w Zambrowie - [VIDEO]
W Zambrowie słowo samorządność odmieniano przez wszystkie przypadki. Były wspomnienia, podsumowanie minionych lat i gratulacje dla tych, którzy pracują na rzecz miasta. 31. rocznicę utworzenia samorządu uczciły władze Zambrowa. Dzisiaj rozwój małych ojczyzn to współpraca samorządu z mieszkańcami, podstawą takiej organizacji s a ludzie a kluczem do sukcesu jest zaufanie.

– Czy są jakieś tajemnice naszego sukcesu, o którym wiele mówią nasi goście? To, moim zdaniem, po pierwsze racjonalna gospodarka finansowa. Zambrów nie ma zadłużenia, a mimo to przeznaczamy na inwestycje i remonty 15 - 25 procent budżetu. Po drugie – słuchanie mieszkańców, realizacja ich planów i potrzeb. I po trzecie – harmonijna współpraca władzy prawodawczej i wykonawczej, czyli rady i burmistrza – podał receptę na sukces burmistrz Dąbrowski.     

 

Wśród gości uroczystości pojawił się Lech Feszler, pierwszy burmistrz Zambrowa, który przypomniał, że utworzenie samorządów było realizacją programu „Solidarności”. Lech Feszler był burmistrzem przez dwie kadencje, do 1998 r., ustępując urzędującemu do tej pory Kazimierzowi Dąbrowskiemu.

 

Wśród gości jubileuszowej uroczystości był również reprezentujący samorząd województwa wicemarszałek Marek Olbryś oraz Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku. Marszałek gratulował samorządowi i ludziom, którzy  mieszkają w Zambrowie oraz  przekazał burmistrzowi Kazimierzowi Dąbrowskiemu list od marszałka Artura Kosickiego i grawerton podpisany przez wszystkich członków zarządu.

– Ustawa, która dała życie prawdziwym samorządom lokalnym w 1990 r., jest do tej pory oceniania jako jedna z najbardziej udanych reform. Zambrów, który znakomicie radzi sobie z wyzwaniami i wszechstronnie się rozwija, jest tego świetnym przykładem. Gratuluję samorządowi i ludziom, którzy tu mieszkają – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Do czasów „pionierskich” w samorządach nawiązał także Bogusław Dębski, który przekazywał gratulacje i życzenia w podwójnej roli: samorządowca z bogatym doświadczeniem oraz dyrektora zambrowskiego szpitala.

– Ten pierwszy okres to czas nowatorów i zapaleńców, którzy uwierzyli, że można wpływać na to, co dzieje się w społecznościach lokalnych. System samorządowy zmieniał  się od tamtych czasów, ale – moim zdaniem – nie zatracił podstawowej cechy: społeczeństwo ma wpływ na decyzje władz lokalnych, bo ocenia je z bliska – powiedział Bogusław Dębski.

 

Uroczystość odbyła się w sali Miejskiego Ośrodka Kultury. Kierująca nim od 21 lat dyrektor Marta Konopka była jedną z bohaterek wydarzenia, ponieważ prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał jej odznakę za zasługi dla kultury, a wręczyli ją poseł Lech Antoni Kołakowski i burmistrz Kazimierz Dąbrowski.

 

Uczestnicy uroczystości mieli też okazję obejrzeć pokaz slajdów podsumowujących 31 lat samorządu oraz posłuchać premierowego wykonania projektu hejnału Zambrowa skomponowanego i zagranego na trąbce przez Cezarego Witkowskiego.

 

Miłość do zambrowskiej społeczności to wyznacznik sukcesu powiedział Jacek Olszewski przewodniczący rady miasta Zambrów, bo życie samorządu to nieustanna bliskość ludzi, znajomość ich  potrzeb i problemów, a historię każdej organizacji tworzą właśnie ludzie. Wśród wielu serdeczności i gratulacji, które padały ze sceny  podczas zambrowskiego jubileuszu wielokrotnie powtarzały się słowa o szacunku i wdzięczności dla tych, którzy umacniali i rozwijali swoją małą ojczyznę. Obchody 31-lecia Samorządu Miasta Zambrów zakończyły się koncertem pt. „Majewski i Tylman. Śpiewające fortepiany – koncertowo i z humorem” w wykonaniu Czesława Majewskiego i Janusza Tylmana, którym towarzyszył Malina Kowalewski Band oraz soliści. W repertuarze znalazły się między innymi standardy  „Taniec z Szablami” czy „New York, New York”.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe