Z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej nową drogą - [VIDEO]

  • 15.11.2021, 12:56 (aktualizacja 15.11.2021, 14:49)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej nową drogą - [VIDEO]
To inwestycja, która zapewnia bezpieczeństwo, poprawia komfort jazdy i usprawnia ruch na drodze. W środę, 10 listopada, oficjalnie otwarto ponad 30-kilometrowy odcinek zmodernizowanej drogi wojewódzkiej nr 673 prowadzącej z Sokółki do Lipska. W uroczystości uczestniczył Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

 

 

[10.11.2021] Otwarcie DW673 23.jpg

To fragment stanowiący ważny ciąg komunikacyjny w regionie. Prowadzi do Lipska, przebiegając przez gminy: Dąbrowa Białostocka, Sidra oraz Sokółka.

– Ten ciąg komunikacyjny jest bardzo istotny z punktu widzenia rozwoju województwa podlaskiego. Teraz będzie można szybko i bezpiecznie przemieszczać się z północy na południe regionu – mówił Artur Kosicki. – Ta inwestycja pokazuje, jak konkurencyjne jest nasze województwo. Nie zapominamy o żadnym jego zakamarku. Staramy się, żeby wszystkie działania były prowadzone w zrównoważony sposób, tylko wtedy będziemy silni i ekonomicznie, i gospodarczo – podkreślił.

80 mln zł więcej

Marszałek podziękował wcześniejszemu zarządowi województwa, który zapoczątkował przedsięwzięcie – zwłaszcza obecnym podczas uroczystości: posłowi Mieczysławowi Baszce i radnemu wojewódzkiemu Bogdanowi Dyjukowi. Zaznaczył też, że za obecnej władzy udało się pozyskać jeszcze większe wsparcie dla inwestycji z funduszy unijnych – z pierwotnych 123 mln zł do 203 mln zł. Łączny koszt budowy i przebudowy drogi to ponad 225 mln zł.

– Dzięki temu zaoszczędziliśmy więcej środków z budżetu województwa. Taka jest idea obecnego zarządu – by te fundusze były wykorzystywane efektywnie i maksymalnie – zaznaczył.

Droga została oddana do użytku w październiku ubiegłego roku. Wykonawcy robót budowlanych, firmie STRABAG Sp. z o.o., dziękował Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, za „sprawne zrealizowanie inwestycji w wyznaczonym terminie”.

[10.11.2021] Otwarcie DW673 30.jpg

Impuls do rozwoju

W ramach przedsięwzięcia wykonano jezdnię z nawierzchnią przystosowaną do ruchu ciężarówek. W Sokółce, Sokolanach, Jasionówce i Dąbrowie Białostockiej wybudowano ronda. Istniejące skrzyżowania zostały przebudowane. Na trasie pojawiły się nowe mosty, zjazdy oraz zatoczki autobusowe wraz z peronami. Zmodernizowana została także infrastruktura techniczna.

– Ta droga cieszy mieszkańców gminy i całego powiatu sokólskiego. Jest impulsem do rozwoju, połączeniem Dąbrowy z Sokółką. Dzięki temu pojawiają się możliwości rozwojowe dla firm, które już teraz chętnie lokalizują swoje siedziby na tym terenie – mówił Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

W podobnym tonie wypowiadała się Ewa Kulikowska. Burmistrz Sokółki zwróciła też uwagę na diametralną poprawę bezpieczeństwa użytkowników DW nr 673.

Kluczowa inwestycja

Z kolei Paweł Wnukowski, radny sejmiku województwa, zaakcentował korzyści płynące z rozszerzenia inwestycji.

– Do tej drogi należy doliczyć otwierany w ubiegłym roku wiadukt w Sokółce, odcinek od wiaduktu w stronę Krynek, który jest i będzie modernizowany, odcinek od Dąbrowy Białostockiej do Lipska i od Lipska do granicy państwa – wyliczał. – To cieszy nie tylko mieszkańców powiatu sokólskiego, ale całego naszego województwa.

Radny nawiązał też do obecnej sytuacji na granicy z Białorusią.

– Jest to inwestycja kluczowa z punktu widzenia militarnego, bo tędy codziennie poruszają się wojska polskie i mogą robić to niezwykle skutecznie – podkreślił.

W uroczystym otwarciu drogi wojewódzkiej z Sokółki do Dąbrowy Białostockiej uczestniczyli także m.in.: Jerzy Białomyzy – wicestarosta powiatu sokólskiego, lokalni samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa i okoliczni mieszkańcy.

Tylko dobre informacje z województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe