Szkoła w Niećkowie ma 75 lat [VIDEO]

  • 24.11.2021, 12:46 (aktualizacja 24.11.2021, 14:31)
  • Tylko dobre informacje
Szkoła w Niećkowie ma 75 lat [VIDEO]
Piękny jubileusz 75-lecia obchodzi w tym roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie koło Szczuczyna.

Placówka powstała w 1946 roku jako 11-miesięczna Szkoła Rolnicza. Od tamtej chwili wielokrotnie zmieniała nazwę, system organizacyjny i zakres działalności, ale do tej pory kształci przede wszystkim rolników.   

Osadę Niecikowo (obecnie Niećkowo) założył w pierwszej połowie XV wieku Stanisław Niecikowski. W ciągu wieków zmieniali się właściciele majątku. Ostatnimi byli przed II wojna światową członkowie rodu Gromadzkich. Śladami  przeszłości są wśród obiektów szkolnych pochodzące z XIX wieku dworek i spichlerz z polnych kamieni. Obecny Zespół Szkół w Niećkowie, którym  kieruje dyrektor Dariusz Koniecko, jest placówką Starostwa Powiatowego w Grajewie. Kształci ponad 300 uczniów w zakresie mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, żywienia i usług gastronomicznych, ekonomii i informatyki, służb mundurowych. Szkoła ma internat i przyciąga młodzież z odleglejszych miejscowości województwa podlaskiego, a nawet warmińsko - mazurskiego.        

-Sukcesem szkoły jest kadra pedagogiczna. Każdy z pracowników daje z siebie co ma najlepszego i tworzy odpowiedni klimat - mówił dyrektor Dariusz Koniecko. - Mamy się czym pochwalić. Transformacja szkoły do potrzeb współczesnej edukacji jest niesamowita. Planujemy jej dalszy rozwój m. in.  renowację dworku, z XIX wieku, budowę boiska i strzelnicy - dodał Waldemar Remfekd, starosta grajewski, który był współgospodarzem uroczystości.

 

 

Wśród gości jubileuszowego spotkania byli m. in. senator Marek Komorowski, posłowie Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji, Jarosław Zieliński i Kazimierz Gwiazdowski, podlaski kurator Beata Pietruszka, samorządowcy powiatu grajewskiego, przedstawiciele współpracujących ze szkołą instytucji, liczni absolwenci, dawni i obecni nauczyciele.             

- Szkoła potrafiła zmieniać się wraz otaczającym światem - gratulował wiceminister Dariusz Piontkowski. - Jest dowodem, że w małych miejscowościach mogą powstawać wielkie dzieła - powiedział poseł Jarosław Zieliński.

Senator Marek Komorowski wspominał swoje kontakty ze szkołą w Niećkowie, poseł Kazimierz Gwiazdowski dziękował za zasługi dla rolnictwa, a kurator Beata Pietruszka życzyła placówce rozwoju.

Z gratulacjami i życzeniami samorząd województwa reprezentowali wicemarszałek Marek Olbryś oraz radne sejmiku Wanda Mieczkowska i Jadwiga Zabielska    

"Jesteście placówką edukacyjną, która odgrywa znaczącą rolę w systemie szkolnictwa zawodowego w naszym regionie, z powodzeniem kształcąc i wychowując młodzież. Wychowankowie tej placówki godnie rozsławiali jej imię na różnych polach i w różnych dziedzinach" - głosi okolicznościowy list podpisany przez marszałka Artura Kosickiego i wicemarszałka Marka Olbrysia. Wraz z wicemarszałek wraz z radnymi przekazał go Dariuszowi Koniecko, dyrektorowi szkoły w Niećkowie.   

- Dziękuję za lata tworzenia historii i kształtowania wspaniałych ludzi, których zasługą jest poziom podlaskiego i polskiego rolnictwa. Jesteśmy w tej dziedzinie prawdziwą potęgą w Unii Europejskiej, o czym świadczą choćby wyniki eksportu naszych artykułów rolnych, a szkoła w Niećkowie ma w tym swój udział. Wierzę, że przyszłość będzie bardzo dobra dla naszego rolnictwa, ale także kształcenia zawodowego - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś, a do gratulacji i życzeń dołączyły się również radne Wanda Mieczkowska i Jadwiga Zabielska.

Niezwykle przejmujące były wystąpienia byłych nauczycieli i absolwentów, a szczególne wzruszenie wzbudził hołd dla Marianny Ostrowskiej, założycielki przed ponad 40 laty zespołu "Kłosek". Młodzież w lufowych strojach śpiewem i tańcem umiliła gościom pobyt w niezwykłej szkole w małej (niespełna 500 mieszkańców) miejscowości.         

- Każdego, który przekracza progi szkoły w Niećkowie proszę o chwilę ciszy i skupienia, aby wysłuchać, co ta szkoła mówi. A są to słowa: będą twoją szansą - powiedział na zakończenie Artur Kuczyński, burmistrz Szczuczyna, były dyrektor szkoły w Niećkowie.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe