"Czarna Dama" – pokaz filmu w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu - [VIDEO]

  • 23.11.2021, 15:33 (aktualizacja 23.11.2021, 16:56)
  • Tylko dobre informacje
"Czarna Dama" – pokaz filmu w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu - [VIDEO]
W Sali widowiskowej Kolneńskiego Ośrodka Kultury spotkali się miłośnicy X muzy. "Czarna Dama" czyli pełnometrażowy film z gatunku Noir białostockich twórców - mieszkańcy Kolna mogli obejrzeć wspólnie z autorem scenariusza i reżyserem Krzysztofem Szubzdą, który tuż przed projekcją opowiedział nam o fascynacji historią Białegostoku i kulisach powstawania filmu. Jak wszyscy w Polce i na świecie, tak "Czarna Dama" również była na kwarantannie .....

 Podobno nosiła czarną maskę. Podobno była piękna.  Podobno, gdyż  - jak mówi autor scenariusza do filmu o niej - tak naprawdę nie wszystko jest pewne i ostatecznie.  Ale Czarna Dama zapisała się z pewnością na kartach Dziennika Białostockiego i zaprasza do tanga w filmie białostockich twórców: Krzysztofa Szubzdy, który wyreżyserował go wspólnie z Łukaszem Seweryńskim. Film wyprodukowała białostocka firma Mucha na dziko, której twórcy (Łukasz Seweryński, Hubert Buharewicz, Dawid Wappa) o stworzeniu filmowej białostockiej historii marzyli od dłuższego czasu.

 

 Akcja filmu dzieje się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami kryminalna historia tajemniczej kobiety. Iga - w tej roli Izabela Wilczewska, aktorka Białostockiego Teatru Lalek - uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku.

Okazuje się jednak, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przeplatają się historie sekretnej podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość.

 

W filmie można zobaczyć najlepszych aktorów z naszego województwa: m.in. Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Bitdorfa, Krzysztofa Zemłę, Katarzynę Siergiej, Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz Adama Woronowicza, zabrakło tylko Bartosza Bieleni...

Bardzo klimatyczna jest również muzyka w tym filmie, za którą odpowiedzialna jest między innymi  Katarzyna Garłukiewicz, która również spotkała się z kolneńską publicznością.

 

Mroczne lata dwudzieste


"Czarna Dama" to fabularna produkcja filmowa, której akcja rozgrywa się na terenach przedwojennej Białostocczyzny. - To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, o których usłyszałem od dyrektora Muzeum Podlaskiego Andrzeja Lechowskiego. Akcja dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym, w takim czasie, kiedy Białystok był sterroryzowany wieścią, że po mieście krąży mordercza Czarna Dama. Historia jest mglista i niejasna, dlatego tworzy wspaniałą bazę do zbudowania historii  głównej bohaterki – mówi autor scenariusza i współreżyser Krzysztof Szubzda.

Iga, w tej roli Izabela Wilczewska (na co dzień aktorka Białostockiego Teatru Lalek), uciekając przed trudną przeszłością wraca do rodzinnego  Białegostoku. Okazuje się jednak, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przeplatają się historie tajemniczej podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskiego półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość. - To dramatyczna, smutna postać z tragiczną przeszłością – mówi o swojej bohaterce Izabela Wilczewska.

Białystok w roli głównej
 

Twórcy starali się odtworzyć w filmie atmosferę przedwojennego Białegostoku i okolic. - Białystok gra tu niewątpliwie główną rolę, chcieliśmy  pokazać kultowe miejsca, te istniejące jak Kamienica Ginsburga i te których już nie ma, dlatego odrestaurowaliśmy cyfrowo Hotel Ritz, chcemy też pokazać Wielką Synagogę, której już nie ma a była dość wyrazistym punktem na mapie ówczesnego Białegostoku – mówił Łukasz Seweryński, który wspólnie z Krzysztofem Szubzdą reżyseruje film.


Zdjęcia powstawały również w Supraślu i Drohiczynie. Część zdjęć powstała też na podlaskiej wsi.  Pełnometrażowa „Czarna Dama” swoją kinową premierę miała mieć 26 marca 2020 w kinie Helios, ale poszła na kwarantannę... 
W filmie zobaczymy aktorów białostockich scen teatralnych m.in. Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Dziermę, Katarzynę Siergiej, Patryka Ołdziejewskiego, Adama Zielenieckiego, a także pochodzącego z Białegostoku znakomitego aktora filmowego Adama Woronowicza.

 

***

"Czarna Dama" (140 min.)  
Scenariusz Krzysztof Szubzda 
Reżyseria  Krzysztof Szubzda i Łukasz Seweryński
Zdjęcia     Paweł Jankowski  (autor filmu „Cząstka Podlasia”)
Muzyka     zespoły Klezmafour oraz Conconance Trio
Kostiumy  Elwira Horosz.

Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha na dziko S. C.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe