30 kamer na S8 już działa - testy się skończyły

  • 24.11.2021, 07:41
  • Tylko dobre informacje
30 kamer na S8 już działa - testy się skończyły GIRD
Koniec testów od wczoraj (23.XI) ruszyły kontrole na trasie S8 z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości. Kontrole odbywają się w obu kierunkach, na dwóch odcinkach uczęszczanej trasy S8. Kontrole prowadzone są pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie a ul. Szpitalną w Markach oraz między węzłem Warszawa Zachód a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego. Pomiary są prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8. Na kontrolowanych odcinkach, pojazdy osobowe mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a ciężarowe z prędkością do 80 km/h. Kierowcy nie powinni być zaskoczeni kontrolami. O prowadzonych pomiarach informują ich odpowiednie znaki.

Jak informuj Głowny Inspektorat Rucju drogowego, na kontrolowanych odcinkach, samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a ciężarowe z prędkością do 80 km/h. Oczywiście, o prowadzonych pomiarach informują ich odpowiednie znaki – dobra wiadomość jest taka, że na znakach umieszczono informację o maksymalnej dopuszczalnej prędkości – co wcale przy takich instalacjach nie jest normą. W dodatku limit prędkości ustawiono na stosunkowo wysokim poziomie, właściwym dla tego typu trasy – kierowcy nie będą więc mogli twierdzić, że to tylko pułapka służąca do ściągania mandatów.

 Odcinkowy pomiar prędkości na S8 już gotowy.

Kierowcy wjeżdżający do Warszawy od strony Białegostoku trafią pod nadzór żółtych kamer między węzłem Piłsudskiego (M1 Marki – centrum handlowe) a węzłem Łabiszyńska w okolicy centrum handlowego Atrium Targówek. To najdłuższy fragment S8 objęty dozorem. Odcinkowy pomiar prędkości skontroluje też wyjeżdżających ze stolicy w stronę Białegostoku (kierunek Łabiszyńska-Piłsudskiego w Markach).

Kiedy samochód lub motocykl opuści kontrolowany odcinek, system wyliczy jego średnią prędkość na całym dystansie na podstawie czasu przejazdu. Jeżeli trasa została pokonana zbyt szybko, kierowca zapłaci mandat. System funkcjonuje zatem odmiennie niż klasyczny fotoradar – chodzi o mierzenie prędkości na dłuższych odcinkach drogi, a nie punktowo.

Odcinkowy pomiar prędkości na S8 - dwie lokalizacje już zalegalizowane
W drugiej lokalizacji odcinkowy pomiar prędkości namierzy kierowców wyjeżdżających w stronę Poznania - między węzłem Bemowo (ul. Lazurowa) a węzłem Konotopa (niedaleko budynku Flyspot). Kamery zawieszono także w odwrotnym kierunku - nad wjazdem do Warszawy.

Podsumowując, kierowcy przejeżdżający przez Warszawę trafią dwa razy pod kontrolę OPP:

węzeł Łabiszyńska - węzeł Piłsudskiego (Marki);
węzeł Konotopa - węzeł Bemowo (ul. Lazurowa)

W sumie zainstalowano 30 kamer, które kontrolują łącznie 14 km trasy S8. Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi system automatycznie określi jego średnią prędkość. Funkcjonalność systemu umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość, szeregu danych, w tym m.in.: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD. 

Odcinkowe pomiary prędkości mają nakłonić kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpłynie na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniósł blisko 4 mln zł.

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe