Elektryczne autobusy wyjadą na ulicę Łomży

  • 26.11.2021, 10:29
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Elektryczne autobusy wyjadą na ulicę Łomży
Będą dwa i już niebawem wyjadą na ulicę Łomży. Autobusy elektryczne. Umowa na ich zakup właśnie została podpisana. Na dostarczenie wartych ponad 5,5 miliona złotych elektryków, firma realizująca zamówienie ma rok.

Autobusy elektryczne, które mają trafić do Łomży to pojazdy marki YOTONG, 12 metrowe, niskopodłogowe, jednoczłonowe wraz z wyposażeniem przeznaczone do wykonywania przewozów w publicznej komunikacji miejskiej. Umowę na dostawę elektrycznych autobusów podpisali prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i prezes zarządu Busnex Poland Marcin Kucharski.

- Autobusy są w stu procentach zeroemisyjne, bezpieczne i komfortowe – zapewnia prezes zarządu Busnex Poland Maciej Kucharski.

- Na jednym cyklu ładowania przejadą nawet 400 kilometrów, a ładowane będą w bazie MPK – dodaje prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży Janusz Nowakowski i zaznacza, że do przejścia z oleju napędowego na odnawialne źródła energii spółka przygotowywała się już od kilku lat poprzez m.in. montaż paneli fotowoltaicznych.

Umowa na dostawę elektrycznych autobusów będzie realizowana w ramach projektu pn. "Zrównoważona mobilność miejska w Łomży", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa V. Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 5.4 Strategie niskoemisyjne, Poddziałanie 5.4.1 Strategie niskoemisyjne z wyłączeniem BOF.

- W ramach projektu, na który otrzymaliśmy prawie 30 milionów złotych wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego dofinansowaliśmy budowę Centrum Przesiadkowego w naszym mieście – przypomina prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

Projekt obejmuje także szereg innych działań takich jak m.in. budowę systemu roweru miejskiego czy wyposażenie ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego.

- Zakup dwóch elektrycznych autobusów to milowy krok w kierunku elektromobilności, którą chcemy systematycznie rozwijać w naszym mieście z pożytkiem dla mieszkańców – mówi zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki i dodaje, że planowane są kolejne przetargi, w ramach których zakupione zostaną kolejne ekologiczne wozy. Docelowo ma być ich 8.

Celem realizowanego projeku jest polepszenie jakości życia mieszkańców poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery przez autobusy i samochody osobowe, rozwój wykorzystania transportu publicznego niskoemisyjnego i niezmotoryzowanego (rowerów, w tym elektrycznych), poprawa dostępności, mobilności i elektromobilności oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wartość całego projektu opiewa na 43.655.783,52 zł, z czego dofinasowanie wynosi 29.047.649,05 zł.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe