Enukleacja prostaty metodą HoLep w Szpitalu w Łomży - [VIDEO]

  • 26.11.2021, 15:47 (aktualizacja 30.11.2021, 13:15)
  • Tylko dobre informacje
Enukleacja prostaty metodą HoLep w Szpitalu w Łomży - [VIDEO]
Wysoka skuteczność, małe ryzyko, bezbolesny zabieg i szybka rekonwalescencja – to największe zalety enukleacji HoLEP, nowoczesnej metody operowania prostaty. Taki zabieg wykonano po raz pierwszy w Szpitalu Wojewódzkim im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Łomży na oddziale urologii podczas warsztatów prowadzonych przez lek. med. Michała Suta, specjalistę urologa ze szpitala MSWiA w Gdańsku.

 - To są zabiegi wysoce efektywne, bardzo bezpieczne i przyspieszające powrót pacjenta do pełnej sprawności. Są to zabiegi, które w stosunku do tradycyjnie wykonywanych zabiegów mają jeszcze taką zaletę, że są wykonywane bardzo radykalnie, czyli jest mniejsze ryzyko nawrotów – powiedział lek. med. Michał Sut specjalista urolog ze Szpitala MSWiA w Gdańsku. 

 

Laserową enukleacją HoLEP najczęściej wykonuje się u mężczyzn, u których rozpoznano rozrost gruczołu krokowego (prostaty) lub rzadziej – jego nowotwór.

- Będą dzisiaj wykonane trzy zabiegi, każdy z pacjentów ma różną wielkość prostaty od 35 do 80 ml, taka aby zobaczyć jaka jest różnica w jakości postępowania podczas tych zabiegów - powiedział Lek. Med. Marek Załęski, koordynator Pionu Urologii w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. - Do tej pory w naszym szpitalu wykonywane były standardowe zabiegi elektroresekcji i zabiegi operacyjne, a  laserowa enukleacja HoLEP łączy w sobie oba te zabiegi, czyli radykalność zabiegu operacyjnego, a z drugiej strony jest bardzo krótki jak zabieg endoskopowy - dodał koordynator.

 

HoLEP to metoda mało inwazyjna. Zabieg taki nie przypomina staroświeckiej operacji ze skalpelem w ręku. Tkankę usuwa się w tym wypadku przy pomocy lasera. Przed rozpoczęciem procedury pacjent poddawany jest znieczuleniu dolędźwiowemu („od pasa w dół”), więc nie należy się obawiać bólu. Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Szacuje się, że po 70. roku życia 1 na 9 mężczyzn będzie miał raka gruczołu krokowego. Listopad to miesiąc profilaktyki u mężczyzn

Warsztaty z Laserowej enukleacj HoLEP w łomżyńskim szpitalu były okazją do podziękowania zarządowi województwa podlaskiego za wsparcie finansowe. Sprzęt do wykonywania tych zabiegów, czyli tor wizyjny z diatermią, uretroskopy, endoskopy, litotrypter ultradźwiękowy i laser o dużej mocy zakupiono ze środków budżetu województwa podlaskiego. Całość kosztowała około 1,3 mln zł, z czego 600 tys. zł pochodziło ze środków własnych szpitala.

- To taki jakby najnowocześniejszy mercedes w tej swojej dziedzinie – powiedział  Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego. – Tych pieniążków nie żal przeznaczać na ratowanie życia ludzkiego, zdrowia ludzkiego, szczególnie na urologii. Ten oddział jest oddziałem bardzo dobrym w naszym szpitalu łomżyńskim i o tą jakość chcemy dbać, chcemy wspomagać urologię i również inne oddziały, ale szczególnie urologia była w jakimś momencie trochę niedosprzętowiona - dodał marszałek.

 

Metoda HoLEP rekomendowana jest ze względu na bezpieczeństwo, gdyż powoduje jedynie minimalne ryzyko krwawienia, pozwala na bezpieczne leczenie nawet bardzo dużych gruczolaków, po zabiegu cewnik jest zazwyczaj szybko usuwany, a rekonwalescencja postępuje sprawnie. Metoda ta gwarantuje również lepszy efekt urodynamiczny, co oznacza lepszy przepływ moczu i większy komfort podczas oddawania moczu.

Rocznie w Polsce odnotowuje się 19 000 zachorowań na raka prostaty. Stanowi więc 23 proc. wszystkich nowotworów w Polsce. Co roku odnotowuje się 5 500 zgonów z powodu tego nowotworu, a profilaktyka nic nie boli Szanowni Panowie.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe