Daniel nad Polską. Alert RCB dla sześciu województw przed silnym wiatrem

  • 02.12.2021, 08:08 (aktualizacja 02.12.2021, 09:33)
  • Czasem nie tylko dobre informacje
Daniel nad Polską. Alert RCB dla sześciu województw przed silnym wiatrem
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert do mieszkańców północnej i północno-zachodniej części kraju. Ostrzeżenie dotyczy silnego wiatru.

Alert RCB obowiązuje od wczoraj w nocy 1 grudnia, a także dzisiaj. Otrzymali go mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego oraz części województw wielkopolskiego i warmińsko mazurskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wyklucza, że możliwe będą przerwy w dostawie prądu oraz utrdnieia komunikacyjne.  Apeluje też o zabezpieczenie przedmiotów, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie.

Rozesłany alert ma związek z wydanym wcześniej ostrzeżeniem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak poinformowano, najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są na wybrzeżu, gdzie wydane są ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia o silnym wietrze.

„Tam prędkość wiatru w porywach, zwłaszcza w strefie nadmorskiej, osiągać będzie nawet do 110 km/h. Na pozostałym obszarze objętym ostrzeżeniami pierwszego stopnia, prędkość porywów wiatru będzie nieco niższa, choć wciąż wysoka, do 75-90 km/h” - podaje IMGW.

W zachodniej części kraju silny wiatr będzie jeszcze jutro rano. Słabnąć zacznie w godzinach przedpołudniowych. Rosnąć zacznie z kolei na wschodzie, aby w ciągu dnia osiągnąć nawet 90 km/h. „Silny wiatr utrzymywać się będzie na północnym wschodzie, w centrum i na Pomorzu Wschodnim nawet do godzin wieczornych. Później w całym kraju wiatr będzie już słabnąć i choć okresami nadal będzie porywisty, to porywy wiatru nie będą przekraczać 70 km/h” – podano.

Gwałtowne porywy wiatru mają związek z głębokim niżem „Daniel”, który przemieszcza się znad Danii przez Morze Bałtyckie nad Łotwę.

Czasem nie tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe