LibrAfrica w Łomży i okolicy

  • 02.12.2021, 09:51 (aktualizacja 02.12.2021, 10:03)
LibrAfrica w Łomży i okolicy
Fundacja Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci MIRD od września do listopada 2021 r. zrealizowała projekt pt. „LibrAfrica w Łomży i okolicy”. Zadanie zostało sfinansowane w ramach „Civic Europe Capacity Building Program in Poland” przez operatora programu Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku. Partnerem merytorycznym działania była Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży. MIRD zaproponowało udział w programie kilku łomżyńskim szkołom podstawowym i Szkole Podstawowej w Konarzycach. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej nr 4 i nr 10 w Łomży oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży w Oddziale dla Dzieci, gdzie gromadziły się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołu Szkół Specjalnych SPdZ oraz Szkoły Podstawowej w Konarzycach. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z codziennym życiem swoich rówieśników na kontynencie afrykańskim.

Posłużyły temu filmy edukacyjne przygotowane przez wolontariuszy MIRD - Kubę i Mikołaja. Filmy powstały podczas ostatniego wyjazdu członków fundacji do Tanzanii, w rejon Ushirombo, Geita i Sukuma, do niewielkiej wioski Maganzo. Na zakończenie warsztatów uczniowie przygotowali własnoręcznie książeczki, które zostały przesłane do Tanzanii. Był to wkład uczestników projektu w rozpoczęcie budowy biblioteki w tej niewielkiej tanzańskiej wiosce. Fundacja MIRD otrzymała zaproszenie do zainicjowania budowy takiego obiektu w misji sióstr elżbietanek w Maganzo. Mając doświadczenie z 2018 r. powołania do życia takiej placówki w Ruando w Ugandzie, MIRD przyjęło zaproszenie.

18 listopada 2021 r. był dniem podsumowania projektu. Tego dnia w hali Kultury w Łomży zgromadziło się bardzo liczne grono uczestników projektu, prowadzących warsztaty (nauczycieli i bibliotekarzy) oraz gości. W czasie wydarzenia prezes Fundacji Justyna Jarząbska przybliżyła genezę powstania fundacji MIRD, zaproszony gość - Elmi Abdi społecznik roku 2019 wybrany przez tygodnik Newsweek opowiedział o tym, co może zrobić Somalijczyk w Polsce. Koordynatorka projektu Maria Fromelc-Chmielewską przedstawiła raport z realizacji „LibrAfrica w Łomży i okolicach”. Rozstrzygnięto też konkurs na najciekawszą książeczkę przygotowaną przez uczniów. Zwyciężczynią została trzecioklasistka z SP nr 4 w Łomży Maja Jarzyło, która swoje dzieło stworzyła pod okiem Pani pedagog Marty Kowalczyk-Bożomańskiej. Nagrodami w konkursie były książki przekazane przez Wydawnictwo ZNAK, Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA oraz przez Departament Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty oraz torby/worki z materiałów afrykańskich uszyte przez wolontariuszki Fundacji.

Na koniec spotkania można było wesprzeć działalność MIRD zaopatrując się w oryginalne torby Fundacji, książki cegiełki przyniesione przez uczestników spotkania, biżuterię i inne rzeczy pochodzenia afrykańskiego. Na kiermaszu nie zabrakło również ciasta upieczonego przez osoby o dobrym sercu.

- Listopadowe wydarzenie przekonało nas, że wspólnymi siłami społeczeństwa Łomży i okolic uda się wybudować bibliotekę w Maganzo. W ten wieczór otrzymaliśmy tak wiele słów wsparcia, sygnałów, że działania nasze zaszczepiły wrażliwość na los mieszkańców kontynentu afrykańskiego, mamy więc nadzieję na dalszą akceptację naszych działań – przyznaje Justyna Jarząbska, prezes Fundacji MIRD.

Więcej informacji na temat MIRD-u można znaleźć na następujących stronach internetowych: www.iichd.org, www.podzielsieswiatlem.pl, www.librafrica.iichd.org lub dzwoniąc bezpośrednio pod numer telefonu 881 657 690.

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe