12 tys. złotych na dziecko. Jakie warunki trzeba spełnić?

  • 02.12.2021, 10:33 (aktualizacja 02.12.2021, 10:34)
  • News4Media
12 tys. złotych na dziecko. Jakie warunki trzeba spełnić? iStock
Rodzic zajmujący się małym dzieckiem może liczyć na spore pieniądze od państwa. To nie jedyna zmiana dotycząca rodzin, która wchodzi w życie w 2022 roku.

To już pewne. Za sprawą podpisu prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą, w przyszłym roku państwo będzie wypłacało kolejne pieniądze rodzicom. Chodzi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będący częścią rządowego pakietu „Polski Ład”. „Obiecaliśmy, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi. I dotrzymaliśmy słowa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2022 r. To nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – niezależnie od dochodów” - komentuje minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

 

Jakie warunki?

Aby otrzymywać pieniądze, trzeba złożyć odpowiedni wniosek za pośrednictwem:

Obsługą wniosków i wypłatą pieniędzy będzie się zajmować wyłącznie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak wspomniano, środki można otrzymać na drugie i kolejne dziecko w wieku od 1 roku do 3 lat. Każdy będzie mógł wybrać, czy otrzymywać pieniądze przez rok w miesięcznych ratach po 1 tys. zł, czy przez dwa lata, ale wówczas będzie to 500 złotych miesięcznie. Ma to być mechanizm pomagający rodzicom szybki powrót na rynek pracy. Dlatego sami będą mogli zdecydować, na co przeznaczyć środki. W rządowym zamyśle może to być np. opłacenie niani dla dziecka lub czesnego w żłobku.

Kolejne pieniądze

Dodatkowo ustawa przewiduje jeszcze inną formę wsparcia. To dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. „Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie” - precyzuje ministerstwo. To maksymalnie 400 złotych miesięcznie na malucha w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Tych pieniędzy nie otrzyma rodzic, ale zostaną skierowane bezpośrednio do placówki. Wówczas miesięczna opłata za np. żłobek zostanie obniżona o wysokość rządowej dopłaty.

„Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe” - dodaje ministerstwo i wylicza, że pierwszą formą opieki może zostać objętych około 615 tys. dzieci, a drugą około 110 tysięcy. Co ważne, z którychś z tych rozwiązań będą mogli skorzystać rodzice już posiadający dzieci, muszą one jednak spełniać wymienione wyżej warunki w 2022 roku.

500 Plus

To nie jedyna zmiana, jaka w 2022 roku wchodzi w życie w kwestii świadczeń. Program Rodzina 500 Plus zostanie od stycznia w pełni przejęty od samorządów przez ZUS. To także oznacza, że o pieniądze nie będzie się już składało papierowego wniosku, tylko drogą elektroniczną (trzy wyżej wskazane możliwości). Tak samo dzieje się obecnie w tzw. wyprawce szkolnej, czyli 300 zł na dziecko w ramach programu Dobry Start. Ma być w 2022 roku kontynuowany.

Bon Turystyczny

Kolejna zmiana dotyczy Bonu Turystycznego, czyli 500 zł na każde dziecko do lat 18. Są to pieniądze, które państwo przekazuje bezpośrednio hotelom, parkom rozrywki i innym wypoczynkowym atrakcjom, z których chce skorzystać dana rodzina. Bon miał funkcjonować tylko do 31 marca 2022 roku, ale sejm już znowelizował przepisy i zmienił ten termin na 30 września przyszłego roku.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe