Replika sztandaru bojowego z Kolna [FOTO]

  • 06.12.2021, 10:17
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Replika sztandaru bojowego z Kolna [FOTO]
Przypomina walkę o niepodległość Polski, żołnierzy polskiego państwa podziemnego ziemi kolneńskiej w latach 1939 -1947. Jest to rekonstrukcja sztandaru wykonanego przez żołnierzy polskiego państwa podziemnego ZWZ/AK w Kolnie podczas okupacji niemieckiej. Sztandar ten wpisuje się w tradycje 33 Pułku Piechoty z Łomży. W 1943 roku, w ramach przygotowań do akcji "Burza", Rejon Kolno Armii Krajowej przekształcono w II batalion 33 pułku piechoty Armii Krajowej Łomża. Dowódcą batalionu został kapitan Stanisław (Władysław) Olszak pseudonim "Szarecki" z Czerwonego.

Dlaczego wykonano replikę sztandaru bojowego z Kolna?

Ku pamięci – aby następne pokolenia chyliły czoła przed ludźmi, którzy nie wahali się złożyć ofiary największej – własnego życia. Przypomina walkę o niepodległość Polski, żołnierzy polskiego państwa podziemnego ziemi kolneńskiej w latach 1939 -1947.

Profesor  Marek Ney-Krwawicz w książce  „Sztandary i proporce Armii Krajowej” napisał w rozdziale „W okręgu białostockim Armii Krajowej”:

„Trudne warunki konspiracji na Białostocczyźnie odcisnęły swoje piętno także na sztandarach Armii Krajowej. Dotychczasowe ustalenia pozwalają na potwierdzenie istnienia tylko jednego tego typu symbolu w Białostockim Okręgu Armii Krajowej.

Wiąże się on z Rejonem Kolno, wchodzącym w skład Obwodu Łomżyńskiego. Sztandar ten powstał w Kolnie na przełomie 1941 i 1942 roku.

W pracach nad nim brała czynny udział Maria Milewska ps. „Szarotka”, żona Stanisława Milewskiego ps. „Śmiały”,  komendanta Rejonu Kolno.”

Oprócz cennej informacji profesora, dostępna jest filmowa relacja żołnierzy AK  na YouTube: „ Ruch oporu w Kolnie. Wspomnienia polskich żołnierzy”, link - https://youtu.be/ToJJTMg7Nbw.

Od 8 minuty, 32 sekundy filmu dowiadujemy się o szczegółach, które były bardzo przydatne przy rekonstrukcji sztandaru.

Osoby i instytucje, które wzięły udział w rekonstrukcji sztandaru z Kolna zrobiły to dla dobra wspólnego – nikt z wymienionych nie oczekiwał i nie oczekuje zwrotu poniesionych nakładów. Inicjatorem i koordynatorem wykonania repliki jest Adamem Przyborowski z Gdyni. Projekt, komputerowe przygotowanie szablonów do wycięcia naszywanych elementów, wybór i zakup odpowiednich materiałów do wykonania sztandaru zrealizowała Barbara Modzelewska z Gdyni. Przy odtwarzaniu repliki sztandaru bojowego ZWZ z Kolna prace krawieckie wykonali:

Hetman - Producent odzieży ochronnej, Kolno,

Usługi krawieckie - Elżbieta Zalewska, Stary Gromadzyn.

Gablotę na sztandar  wykonał i drzewce sztandaru dostarczył Nicewicz – Producent drzwi, Kozioł.

Realizacja filmu – Sylwester Nicewicz.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe