Jednaczewo. Jednostka OSP wraca do akcji [VIDEO]

  • 07.12.2021, 16:21 (aktualizacja 07.12.2021, 20:50)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Jednaczewo. Jednostka OSP wraca do akcji [VIDEO]
Wóz ratowniczo - gaśniczy "Starman" ze zbiornikiem na 2,5 tysiąca litrów wody otwiera nową epokę w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Jednaczewie - uważa Michał Kamiński, od niedawna prezes tej jednostki OSP. W niedzielę 5 grudnia odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania i poświęcenia pojazdu.

Uroczystość rozpoczęła msza celebrowana przez księdza Mariana Mieczkowskiego, proboszcza parafii katedralnej w Łomży, który także dokonał poświęcenia wozu. Duszpasterz wskazał, że  święty Florian, opiekun strażaków, należy do grona patronów Polski. Modlitwom w intencji strażaków towarzyszyło także wspomnienie o tych, którzy pozostali "po drugiej stronie ognia" i chwali ciszy w hołdzie druhom, którzy zginęli w wypadku pod Czernikowem.     

Jak podkreślił Piotr Kłys, wójt gminy Łomża (także strażak ochotnik i członek władz OSP w powiecie łomżyńskim), straż w Jednaczewie miała trudne ostatnie lata. Przez pewien czas musiała działać bez sprawnego pojazdu. Ostatnio jednak udało się stworzyć "montaż finansowy" z głównym udziałem MSWiA oraz gminy, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i zakupić zupełnie nowy wóz dla OSP w Pniewie. Stamtąd mógł zostać przekazany do Jednaczewa używany, ale sprawny i mający jeszcze przed sobą długie lata służby "starman".       

- Jednostka w Jednaczewie jest jedną z mniejszych wśród 8 w naszej gminie, ale ma "strategiczne" położenie w pobliżu Narwi, dużego kompleksu leśnego, ważnej drogi wojewódzkiej w kierunku Olsztyna, a w niedalekiej przyszłości przebiegnie w pobliżu ekspresowa obwodnica Łomży w ciągu ekspresowej S61. Ciszę się, że wraca do życia, bo będzie potrzebna w systemie bezpieczeństwa - stwierdził wójt Piotr Kłys.

Strażacy z Jednaczewa brali ostatnio udział m. in. w poszukiwaniu zaginionej kobiety oraz gaszeniu pożaru lasu. Prezes OSP Michał Kamiński z energią i planami patrzy w przyszłość.      

- Wcześniej z braku wyposażenia w ogóle nie byliśmy brani pod uwagę w działaniach ratowniczych straży zawodowej i ochotniczych w naszym regionie. Mamy jeszcze nadzieję uzupełnić wyposażenie o łódź ratunkową, co stworzy przed nami dodatkowe możliwości. Chciałbym tu wiele zmienić, chciałbym aby ta jednostka ruszyła - powiedział prezes Michał Kamiński.

Gośćmi strażaków z Jednaczewa podczas uroczystości byli m. in. poseł i od kilku dni wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski, senator Marek Adam Komorowski (strażak ochotnik), wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, kapitan Jacek Bargielski, komendant miejski PSP w Łomży. 

- Sprawy systemu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, którego ważnym składnikiem są ochotnicze straże pożarne, to codzienność, a zarazem i oczko w głowie naszego lokalnego parlamentu. Co roku przeznaczamy znaczące fundusze na poprawianie wyposażenia jednostek OSP. To ważne nie tylko dlatego, że druhowie ratują życie, zdrowie i mienie. Zwykle są także źródłem lokalnej aktywności i nadają jej ton, często wraz z kołami gospodyń. To m. in. ostatnio udział w przeciwdziałaniu pandemii, uroczystości patriotyczne, akcje społeczne, festyny, zawody sportowe. Staramy się to wspierać - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś wręczając prezesowi Michałowi Kamińskiemu w prezencie wąż strażacki.

Parlamentarzyści poinformowali o trwających w Sejmie i Senacie pracach nad ustawą o OSP, która zawierać ma m. in. zapisy o dodatkach emerytalnych dla strażaków, którzy mają co najmniej 25 lat służby.    

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Strażak
Strażak 07.12.2021, 21:44
A wójt strażak ile razy był na akcji?

Pozostałe