Uwaga! Oszuści ciągle próbują

  • 15.12.2021, 09:21 (aktualizacja 15.12.2021, 09:24)
Uwaga! Oszuści ciągle próbują
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży wciąż otrzymują zgłoszenia od starszych osób dotyczące prób oszustw metodą na tak zwanego "wnuczka", "policjanta" czy "wypadek". Tylko w poniedziałek (13 grudnia) w Łomży oszuści kilkukrotnie próbowali oszukać seniorów i nakłonić ich do przekazania swoich oszczędności. Na szczęście dzięki czujności tych osób do oszustwa nie doszło. Policjanci apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie dajmy się nabrać na opowieści, które słyszymy w słuchawce swojego telefonu.

Tylko w poniedziałek (13 grudnia) na telefony stacjonarne do ośmiorga mieszkańców Łomży dzwonił mężczyzna, który przedstawiał się za policjanta Centralnego Biura Śledczego. Wszystkie rozmowy wyglądały prawie identycznie. Dzwoniący tłumaczył, że policjanci rozpracowują szajkę oszustów podszywających się pod pracowników poczty lub kurierów i wyłudzają dane osobowe oraz informacje dotyczące oszczędności. Na szczęście seniorzy czując, że to podstęp, bardzo szybko się rozłączali. Wszystkie osoby, które próbowano oszukać w porę zorientowały się, że mogą paść ofiarami oszustów i powiadomiły o zaistniałym zdarzeniu Policję.

Schemat działania sprawców za każdym razem jest podobny. Nie daj się nabrać na tego typu historie opowiadane przez oszustów, którzy pod presją czasu instruują potem jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze. Powiadamiajmy Policję każdorazowo o takich telefonach. Bądźmy czujni!

Policjanci apelują do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.


 

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe