Masz wrażenie, że reklamy w TV są dłuższe? Liczby nie kłamią

  • 16.12.2021, 10:11 (aktualizacja 16.12.2021, 11:28)
  • News4Media
Masz wrażenie, że reklamy w TV są dłuższe? Liczby nie kłamią iStock
Jeżeli oglądając telewizję, odnosisz wrażenie, że jesteś atakowany reklamami w większym stopniu, niż jeszcze niedawno, to nie jest to złudzenie. Policzono, o ile wydłużyły się bloki promocyjne po zmianie przepisów.

Zmiany zaszły na początku listopada. Należy wyjaśnić, że czas, jaki mogą zajmować reklamy w telewizji i radiu, jest ograniczony przepisami. Do niedawna było to maksymalnie 12 minut w ciągu jednej godziny. Jednak od listopada zaczęły obowiązywać nowe regulacje uwzględnione w Ustawie o radiofonii i telewizji oraz Ustawie o kinematografii. 12-minutowy limit przestał już obowiązywać, a wprowadzono nowe rozwiązania, w których myśl dobowy czas nadawania został podzielony na pasma godzinowe i wskazano dla nich czasowy limit reklam:

  • Od godz. 6 do godz. 18 wynosi on 144 minuty.
  • Od godz. 18 do godz. 24 wynosi on to 72 minuty.
  • Od godz. 24 do godz. 6 limitu nie ma.

Oznacza to, że w ostatnim, wskazanym paśmie materiały promocyjne można w praktyce emitować bez przerwy. Co do treści autopromocyjnych (zapowiadające np. programy na następne dni) też nie ma już limitu czasowego, a dotychczas były to 2 minuty na godzinę.

Zmiany zaszły także w relacjach sportowych. Do niedawna reklamy mogły być emitowane wyłącznie podczas przerw w rozgrywkach. Teraz możliwe jest przerwanie transmisji sportowej, ale wyłącznie w celu nadania pojedynczej reklamy.

Jak te zmiany wpłynęły na telewizję? Opisuje to serwis wirtualnemedia.pl. Okazuje się, że największe stacje TV w każdej godzinie miały średnio 10,4 minut reklam, czyi o 0,4 minuty więcej niż w listopadzie rok temu. Czas reklamowy najbardziej wydłużyła TVP2 (0,5 minuty) i TVP1 (o 0,2 minuty). W TVN nic się nie zmieniło, a w Polsacie ten wskaźnik nawet zmalał. Kiedy jednak przyjrzeć się poszczególnym blokom, to okazuje się, że bloki reklamowe w TVP1 i TVP2 od godziny 19 do 22 wydłużył się o aż 2,3 minuty do 9 minut (TVP1). W TVP2 był to wzrost o 1,8 minuty do 9,2 minut.

Anna Geryło, head of trading CEE & Nordics w agencji Wavemaker wskazuje, że w paśmie między godz. 21 a 22 w TVP1 wydłużyło średnio czas emisji reklamy nawet o 75 proc w porównaniu do sytuacji sprzed roku. „TVN także postanowiło zmniejszyć czas antenowy przeznaczony na reklamę i wykorzystać go w lepiej oglądanej porze - nowe prawo daje możliwość przesunięcia go nawet do godziny 18, stacja jednak postanowiła 'zarobiony czas antenowy' przesunąć głównie w pasmo między 11 a 13” - dodaje Geryło w wirtualnychmediach.pl.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe