Powstanie kolejne rondo w Kolnie - [VIDEO]

  • 20.12.2021, 13:27 (aktualizacja 20.12.2021, 16:38)
  • Tylko dobre informacje
Powstanie kolejne rondo w Kolnie - [VIDEO] Telewizja Narew Andrzej Duda, burmistrz Kolna
Nowy obiekt zbudowany zostanie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647 w Kolnie zastępując obecnie funkcjonujące skrzyżowanie ulic: Konstytucji 3 Maja, Króla Jana III Sobieskiego i Armii Krajowej. Łączny koszt przedsięwzięcia to blisko 12 mln zł. Umowę z wykonawcą na realizację inwestycji podpisali 17 grudnia wicemarszałek Marek Olbryś oraz Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Ruch okrężny ma być alternatywą dla skrzyżowania trzech dróg: miejskiej, powiatowej i wojewódzkiej.

­– Od wielu lat był problem z komunikacją na tym obszarze i dobrze się stało, że znaleźliśmy pieniądze na tę inwestycje, ponieważ było tu dużo wypadków spowodowanych także warunkami atmosferycznymi. Te terany bywały zalewane i sprawiały zagrożenie w ruchu drogowym. Dzisiaj podpisujemy umowę i będziemy ją realizować dla dobra mieszkańców Kolna i powiatu kolneńskiego, ale także turystów odwiedzających te tereny – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Zewnętrzna średnica czterowlotowego ronda ma mieć 38 m, wyspy środkowej – 20 m. Szerokość jezdni ronda planowana jest na 5,5 m. Na rondzie mają się znaleźć również urządzenia podczyszczające oraz separatory substancji ropopochodnych z osadnikami części mineralnych. Znajdzie się tam również żelbetowy kanał deszczowy.

– Ta inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo kierowców, dlatego jej realizacja jest bardzo potrzebna. Projekt udało się wykonać dosyć szybko, a zezwolenia na rozpoczęcie prac są już wydane. Na dniach przekażemy plac budowy wykonawcy – mówił Mariusz Nahajewski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Inwestycja ma znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i jakość jazdy kierowców.

– Odnotowywaliśmy tu bardzo dużo wypadków, kolizji, stłuczek i zauważyliśmy, że w momencie, kiedy zrealizowano inwestycję i przebudowę drogi krajowej, a także powstało w tym miejscu prowizoryczne rondo, kolizje zmniejszyły się praktycznie do zera – zaznaczył Andrzej Duda, burmistrz Kolna.

– Jeśli porównamy to skrzyżowanie do bramy wjazdowej, to jest to taka nowoczesna, duża brama wjazdowa, która posłuży przede wszystkim mieszkańcom gminy Grabowo i Stawiski – podkreślił Tadeusz Klama, starosta powiatu kolneńskiego.

Na razie miejscu nowego obiektu funkcjonuje prowizoryczne rondo. Ma zostać zamknięte w przyszłym roku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na czerwiec 2023 r.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe