Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 18:12
Reklama
Reklama

Via Baltica i Via Carpatia w budowie. Czyli podsumowanie roku 2021

Oddanie do użytku kolejnych odcinków międzynarodowego korytarza komunikacyjnego Via Baltica, czyli S61 oraz podpisanie siedmiu umów na realizację w systemie Projektuj i buduj drogi ekspresowej S19 - to najważniejsze wydarzenia drogowe w minionym roku w województwie podlaskim.
Via Baltica i Via Carpatia w budowie. Czyli podsumowanie roku 2021

S61… gotowa

W 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kontynuowała zadania z rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 - 2023 (z perspektywą do 2025 r.). W połowie lipca oddano do użytku 17-kilometrowy fragment Śniadowo – Łomża Południe. Niespełna miesiąc później – 9 sierpnia 2021 r., kierowcom udostępniono  dwa kolejne odcinki -  od węzła Kolno do Stawisk (16,42 km) oraz od Stawisk do Szczuczyna (18 km). Dzięki temu Via Baltica wydłużona została o kolejne 51,42 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S61. W połączeniu z oddanymi do ruchu w poprzednich latach: obwodnicą Szczuczyna, Suwałk i fragmentem obw. Augustowa, daje to około 85 km drogi ekspresowej S61 w użytkowaniu.

...i w budowie

Trwa realizacja pozostałej części drogi ekspresowej S61. W województwie podlaskim ostatnie prace prowadzone są na odcinku Łomża Południe – Łomża Zachód (7,18 km). W budowie jest jeszcze fragment od obwodnicy Suwałk do granicy państwa w Budzisku o długości 24,15 km. Ma on być gotowy jesienią 2022 roku.

Natomiast w woj. mazowieckim na styku z woj. podlaskim 15 grudnia  GDDKiA przekazałą wykonawcy plac budowy kolejnej części S61 od Podborza (na S8) do Śniadowa, o długości 19,46 km. W sumie w budowie jest kolejnych 50 km drogi ekspresowej S61. 

W przyszłym roku powinna ruszyć budowa ostatniej już części S61 w woj. podlaskim -  obwodnicy Łomży, czyli odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno (12,92 km). W lipcu bieżącego roku GDDKiA ogłosiła przetarg na ten fragment S61 i w połowie grudnia wybrała najkorzystniejszą ofertę – firmy NDI  (660 mln zł). Na początku przyszłego roku planowane jest podpisanie umowy z tym wykonawcą, a następnie  - w oparciu o wcześniej wydany ZRID – rozpoczęcie budowy.

S19 – w realizacji

Rok 2021 był przełomowy dla budowy drogi ekspresowej S19 na Podlasiu. Z drogi, która przez lata istniała tylko w planach – teraz stała się „eską”, w 2020 stała się drogą o której poszczególne odcinki zaczęła się rywalizacja  największych wykonawców z kraju i zza granicy. Przetargów było 10, pierwsze trzy umowy zostały podpisane  jeszcze w 2020 roku. 

Z kolei w 2021 GDDKiA podpisała umowy na realizację w systemie Projektuj i buduj na pozostałych siedem  odcinków.  Tym samym  wszystkie  fragmenty S19,  na które ogłoszone były przetargi zostały sfinalizowane umowami, które w sumie opiewają na przeszło 4,3 mld zł. To zarazem oznacza, że obecnie w fazie wykonania jest  ok. 151 km drogi ekspresowej S19 (długość wszystkich dróg realizowanych w ramach zadania). Z tego 134 km samej S19 jako dwujezdniowej ekspresówki i ok. 17 km dróg krajowych nr 65 i 66 w klasie GP (ruch główny przyspieszony). Odcinki S19, na realizację których GDDKiA podpisała umowy, mają być oddawane do ruchu w latach 2024-2025.

Jednym odcinkiem, na który GDDKiA nie ogłosiła przetargu, jest fragment S19 od Sokółki do Dobrzyniewa.  To tzw. wariant 5, prowadzący S19 - w przybliżeniu - po śladzie istniejącej DK19 na odcinku Sokółka - obwodnica Wasilkowa i do węzła Dobrzyniewo, już po nowym przebiegu. Dzięki takiemu wariantowi S19 realnym staje się powstanie bliskiej, północnej obwodnicy Białegostoku, która przejmie ruch tranzytowy pomiędzy miastem a przejściem granicznym w Kuźnicy oraz ruch z DK8 na kierunku do i z Augustowa, wyprowadzając go na drogę ekspresową S8 na węźle Białystok Zachód. 
I na ten właśnie odcinek GDDKiA uzyskała 28 września tego roku  decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). Ukończenie tego odcinka planowane jest do 2027 roku.

S16 - prace przygotowawcze

Jedną z rozpoczynających się inwestycji w województwie podlaskim (ale i częściowo w woj. warmińsko-mazurskim) jest odcinek drogi ekspresowej S16, która połączy Ełk z Knyszynem koło Białegostoku oraz drogi ekspresowe S19 i S61.

Droga Ełk - Knyszyn, z przejściem przez Biebrzański Park Narodowy w rejonie Osowca, jest na zaawansowanym etapie prac przygotowawczych. Biuro projektowe wykonało analizę ruchu, a w ramach Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) opracowane zostały trzy warianty trasy dla przebiegu Knyszyn - Ełk. Wszystkie w przybliżeniu poprowadzone w rejonie istniejącej drogi krajowej nr 65 (DK65).  

Jednak biorąc pod uwagę wnioski samorządów o wprowadzenie korytarza po DK8 jako alternatywnego oraz problemy napotkane w trakcie prac projektowych, związane m.in. z przejściem przez Biebrzański Park Narodowy oraz kolizję z zabytkiem architektury militarnej - Twierdzą Osowiec, powstał też wariant 4 (alternatywny). Częściowo poprowadzony został po śladzie istniejącej DK8 Raczki - Augustów - Korycin - Knyszyn. 
Ten korytarz transportowy (w ciągu DK8) jest opracowywany od 15 września 2020 r. i zakłada przejście doliny Biebrzy w rejonie Sztabina i połączenie z S61 na istniejącym węźle Raczki (istniejąca obwodnica Augustowa). 
Raport oddziaływania na środowisko na całe zadanie ma być przedłożony do  31.01 2022r.

Program 100 obwodnic – pierwsze umowy podpisane

W maju tego roku GDDKiA podpisała umowy na Projekt i budowę obwodnic Suchowoli oraz Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8. Obwodnica Suchowoli będzie miała 15,1 km długości, natomiast Sztabina - 4,23 km. Oba odcinki zostaną wybudowane jako jednojezdniowa droga klasy GP. Planowane oddanie ich do użytku to 2025 r.  

W ramach rządowego Programu 100 obwodnic w woj. podlaskim powstaną jeszcze obwodnice: Białobrzeg, Augustowa i Zambrowa, które obecnie są na etapie prac przygotowawczych.

Obwodnica Zambrowa, w ciągu dróg krajowych nr 63 i nr 66 (DK63 i DK66) posiada wybrane warianty, z których, po uszczegółowieniu, zostanie wybrany najlepszy. Na najlepszy z opracowanych wariantów przygotowany zostanie wniosek o decyzję środowiskową, co powinno nastąpić z końcem 2022 r.

Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16 także posiada już wybrane warianty, które są uszczegóławiane. Z tak uszczegółowionych, między innymi o inwentaryzację przyrodniczą wariantów, zostanie wybrany jeden najlepszy i wskazany jako wariant realizacyjny we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Wskazanie takie powinno nastąpić w pierwszej połowie 2022 r.

Obwodnica Białobrzegów posiada już ostateczną decyzję środowiskową. Trwają prace projektowe, które umożliwią ogłoszenie przetargu na projekt i budowę obwodnicy Białobrzegów, co mogłoby nastąpić na początku 2023 r.

Nie tylko drogi ekspresowe i obwodnice

GDDKiA Oddział w Białymstoku planuje i wykonuje prace także na mniej eksponowanych odcinkach dróg krajowych. W 2021 r. zakończona została przebudowa ul. Piłsudskiego w Zambrowie w ciągu drogi krajowej nr 63 (DK63), przejścia przez Szepietowo w ciągu DK66 czy odcinka Wygoda – Zambrów (DK63).

Zrealizowane zostały także zadania poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego na przejściach dla pieszych, między innymi w Bielsku Podlaski, Piątnicy, Drohiczynie, Małym Płocku. Zrealizowany został także ciąg pieszo – rowerowy od miejscowości Czartajew do Siemiatycz.


Podziel się
Oceń

Komentarze