Andrzej Duda zakażony koronawirusem

  • 05.01.2022, 12:20 (aktualizacja 05.01.2022, 12:54)
  • News4Media
Andrzej Duda zakażony koronawirusem gov.pl Andrzej Duda
Prezydent Polski został zakażony koronawirusem. Taką informację podał szef gabinetu Andrzeja Dudy.

Paweł Szrot informacje o stanie zdrowia prezydenta opublikował w poście na Twitterze. Wyjaśnił, że Andrzej Duda przetestował się pod kątem koronawirusa w związku z przypadkami zachorowań wśród pracowników Kancelarii.

„Szanowni Państwo, w związku z przypadkami zachorowań w Kancelarii Prezydenta i w jego otoczeniu Prezydent Andrzej Duda przeprowadził test na obecność COVID-19, który dał pozytywny wynik. Prezydent czuje się dobrze, nie ma ciężkich objawów i przebywa pod stałą opieką medyczną” – podał Szrot.

Zaznaczmy, że Andrzej Duda został zaszczepiony przeciwko COVID-19 w pełnym zakresie. Jak wylicza Szrot, prezydent pierwsze dwie dawki preparatu ochronnego przyjął w kwietniu i czerwcu 2021 roku, a trzecią dawkę – tzw. przypominającą – całkiem niedawno, bo 17 grudnia ubiegłego roku.

Wzrost liczby zachorowań

Informacja o stanie zdrowia Andrzej Dudy padła zaraz po zakończaniu konferencji ministra  zdrowia. Adam Niedzielski mówił o niepokojącym trendzie wzrostu liczby zakażeń w porównaniu tydzień do tygodnia. Środowe dane były o 10 procent wyższe niż kilka dni wcześniej. „To sytuacja budząca duży niepokój” – mówił Niedzielski i wyjaśnił, że nie jest to zmiana trendu, ale „anomalia poświąteczna”. Tak samo – jak dodał – było rok temu.

Minister wyjaśnił także, że więcej przypadków wynika też z liczby wykonywanych testów, których jest dziennie o 70 tys. więcej niż niedawno. 15 procent testowanych osób otrzymuje wynik pozytywny, a w szczytowym momencie pandemii było to nawet 30 procent. W środę MZ podało, że w całym kraju wykryto ponad 17 tys. kolejnych zakażeń korona wirusem i zmarły 632 osoby.

„Dokonujemy przygotowania z ryzykiem pojawienia się Omikronu” – powiedział Niedzielski, dodając, że analizowana jest  sytuacja na świecie, ale wynika z niej, że „zjadliwość” tego wariantu jest mniejsza niż wersji Delta koronawirusa. Minister dodał, że w okolicach końca stycznia Omikron ma już dominować wśród wszystkich zakażeń.

Już teraz powstają plany zwiększenie liczby łóżek w szpitalach. Plan numer jeden zakłada poziom 40 tysięcy miejsc w szpitalach, a wersja gorsza wskazuje na 60 tysięcy łóżek. „To już poziom, który oznacza ogromny kryzys wydolności szpitalnictwa” – powiedział szef resortu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe