Wspomnienia o Łomży, co była rajem… konkurs rozstrzygnięty

  • 10.01.2022, 14:53 (aktualizacja 10.01.2022, 14:58)
  • Tylko dobre informacje
Wspomnienia o Łomży, co była rajem… konkurs rozstrzygnięty Mariusz Zysk „Mleczna droga nad Narwią” - zdjęcie nadesłane na konkurs fotograficzny ZG TPZŁ „Załomżenie 2021”.
Zakończyła się VIII edycja ogólnopolskiego konkursu na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…”, organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydenta Miasta Łomży. 7 stycznia, jury konkursu w składzie: Ewa Sznajder (wieloletnia dziennikarka prasowa i telewizyjna, scenarzystka, obecnie dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie), Karolina Skłodowska (znawczyni sztuki, recenzentka, współpracująca z redakcją „Wiadomości Łomżyńskich”, kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży) i red. Wawrzyniec Kłosiński (wieloletni dziennikarz radiowy, prasowy i TV, redaktor naczelny „Wiadomości Łomżyńskich”, wiceprezes ZG TPZŁ), postanowiło ostatecznie rozstrzygnąć VIII edycję konkursu w sposób następujący:
  •           I nagroda ex aequo – Anna Maryjewska, Solingen (Niemcy) za pracę „Terrae incognitae małej łomżynianki” (29/30 pkt) i Dorota Sokołowska z Białegostoku za pracę „Moja miłość stoi w rozkroku” (29/30 pkt);
  •           II nagroda ex aequo – Szymon Cwalina z Siemianowic Śląskich za pracę „Wspomnienia” (24/30 pkt)  i Józef Kazimierz Puławski z Jednaczewa za pracę „Droga. Nie wszystko przykrył kurz czasu” 24/30 pkt);
  •           III nagrody nie przyznano.
  •           Jury postanowiło ponadto przyznać wyróżnienie Katarzynie Chojnowskiej za interesujący pomysł na stworzenie bajkowej opowieści o „Miasteczku – pudełeczku”.

 

            Jury zwraca uwagę na dość wysoki poziom prac nadesłanych na VIII edycję konkursu. Stwierdza, że konkurs spełnia swoją funkcję dokumentacyjną, przynosi nowe fakty z nieznanej dotąd historii miasta i Ziemi Łomżyńskiej. Warto go kontynuować, ponieważ jest to bardzo dobry sposób na zbieranie wielu nieznanych dotąd, często bardzo osobistych historii, składających się na przeszłość Małej Ojczyzny. Jury składa podziękowanie wszystkim, którzy dotychczas wzięli udział we wszystkich ośmiu edycjach konkursu i stworzyli unikalny zapis ludzkich przeżyć i wydarzeń. Wyraża też uznanie organizatorowi – Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Prezydentowi Łomży za ufundowanie nagród laureatom.

            O sposobie uhonorowania laureatów, ze względu na obostrzenia sanitarne, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej poinformuje ich w terminie późniejszym.

            Organizowany od  2014 roku konkurs na wspomnienia ma charakter ogólnopolski. Jego tytuł został zaczerpnięty z wiersza „Łomża”, napisanego przez mieszkającą w Piastowie łomżyniankę, Iwonę Krzepkowską-Bułat. Ma na celu przede wszystkim rejestrację często bardzo indywidualnych zapisów przeżyć i obserwacji związanych z naszym miastem i Ziemią Łomżyńską, składających się nierzadko na nieznane dotąd epizody z historii Małej Ojczyzny. Bardzo często są to bardzo intymne zwierzenia ludzi, opisujące ich losy i osobiste związki z miastem lub regionem. Pokonkursowa biblioteka liczy już kilkadziesiąt unikatowych relacji. Większość jest publikowana w wydawnictwach ZG TPZŁ -  kwartalniku „Wiadomości Łomżyńskie” i roczniku „Ziemia Łomżyńska”. Można już nadsyłać prace na IX edycję konkursu „W mieście, co było mi rajem” – organizatorzy oczekują na tym razem do 15 grudnia 2022 roku.      

       

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe