Kronika Województwa Podlaskiego #705

  • 12.01.2022, 19:10 (aktualizacja 12.01.2022, 19:44)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Kronika Województwa Podlaskiego #705
Miniony tydzień w województwie podlaskim

 

Kilometrowy odcinek drogi w Kozikach już po przebudowie

Z nowym rokiem nowym krokiem, a właściwie nowym traktem w gminie Śniadowo, bo oddano do użytku wyremontowany odcinek drogi powiatowej nr 1942 B przy drodze wojewódzkiej 677 w miejscowości Koziki.

W ramach inwestycji została poszerzona jezdnia i położona nowa nawierzchnia. Wyremontowana droga to przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników ruchu


Najlepiej rozwijające się gminy w Podlaskiem wybrane
Choroszcz, Wysokie Mazowieckie i Juchnowiec Kościelny to najlepiej rozwijające się gminy w Podlaskiem. Tak wynika z rankingu, który po raz pierwszy w województwie zorganizowała Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Urzędem Statystycznym w Białymstoku. Podsumowanie plebiscytu odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestniczył w nim marszałek Artur Kosicki.

 

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej  "nowe" zabytkowe domy

 

Warto odwiedzić Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej bowiem można tu podziwiać coraz więcej obiektów reprezentujących budownictwo wschodniej części województwa podlaskiego.  Oprócz stodoły z Redut, stoją tu już dwie chałupy z Czyż (pow. hajnowski) – jedna z 1888 r. i druga z połowy XX wieku. W starszej z chat zobaczymy, jak wyglądało wnętrze wiejskich domów sprzed ponad stu lat. Młodszy dom, tzw. „nowe Czyże”, został zbudowany w latach 50. XX wieku. Charakteryzuje się wspaniałymi narożami, bogatą oprawą okien i pięknymi okiennicami, które niebawem odnowione ponownie znajdą się na swoim miejscu. Z oryginalnych kafli odtworzone zostaną dwa piece. Ten budynek będzie poświęcony tkactwu, a umieszczone w nim krosna pozwolą m.in. na przeprowadzanie warsztatów rękodzielniczych.

Noc Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku

Czy rośliny mogą być dowodem w sprawach karnych? Jakie tajemnice kryje kropla wody? Jak mrówki współpracują z motylami? Dokąd zmierza pandemia Covid-19? M.in. tego dowiemy się podczas Nocy Biologów, na którą jak co roku zaprasza Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Tegoroczna edycja odbędzie się w piątek, 14 stycznia. Imprezy potrwają od rana do wieczora i będą prowadzone online.

 Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Biologów jest "Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.

W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto ma dostęp do internetu. Ta ogólnopolska akcja, podobnie jak rok temu, będzie bowiem prowadzona online. Większość zajęć odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Na warsztaty czy wykłady trzeba się wcześniej zarejestrować. Zasady i linki do spotkań zainteresowani znajdą na stronie www.nocbiologów.pl

Tylko dobre informacje z województwa

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe