Strażackie spotkanie w gminie Nowogród

  • 17.01.2022, 09:52
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Strażackie spotkanie w gminie Nowogród
Swoją pracę w ubiegłym roku podsumowali strażacy ochotnicy z gminy Nowogród. Na spotkanie do strażnicy w Jankowie-Skarbowie zaprosili m. in. Marka Olbrysia, wicemarszałka województwa podlaskiego i radnego sejmiku Piotra Modzelewskiego.

Jak poinformował prezes gminnego zarządu OSP Karol Babiel, w gminie Nowogród jest 7 jednostek ochotniczych. Skupiają ponad 260 druhen i druhów, z których 60 bierze udział w akcjach ratowniczych czy gaśniczych. Do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego należą OSP w Nowogrodzie i Mątwicy. Te dwie miały zdecydowanie najwięcej pracy w 2021 roku. Wśród działań strażaków Karol Babiel wymienił także udział w akcjach związanych z pandemią, ćwiczeniach wojskowych nad Narwią, działania charytatywne czy zabezpieczanie inscenizacji walk w obronie Nowogrodu z września 1939 roku oraz imprez kulturalnych i sportowych.

- Ochotnicze straże pożarne to "oczko w głowie" samorządu województwa. Nie tylko dlatego, że bronią życia, zdrowia i mienia mieszkańców małych miejscowości, czyli tak naprawdę swoich przyjaciół i sąsiadów. W razie nieszczęścia wchodzą do akcji najszybciej. Dla mnie jest jeszcze druga, niemniej ważna, rola straży. To "prawa ręka" samorządów, źródło inicjatyw oraz aktywności wszelkiego rodzaju. OSP i często towarzyszące im koła gospodyń, to unikalne zjawiska w Europie. Już w kilku krajach chcą się od nas uczyć - mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Marek Olbryś i Piotr Modzelewski obszernie również poinformowali uczestników spotkania o planowanych przez samorząd województwa inwestycjach drogowych i kolejowych, zwłaszcza dotyczących subregionu łomżyńskiego. Kilka z nich, np. modernizacja kolejnych dróg czy bezpieczne skrzyżowania będą realizowane także w gminie Nowogród. Wicemarszałek "podpowiedział" samorządowcom i strażakom z Nowogrodu, aby zaangażowali się w pomysł budowy ścieżki rowerowej do Zbójnej oraz ewentualnego reaktywowania kolejki wąskotorowej Łomża - Nowogród.

Za życzliwość i skuteczną współpracę z samorządem województwa dziękowali jego przedstawicielom burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski (tym razem w roli szefa struktur OSP w powiecie łomżyńskim), gospodarz - burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka oraz kapitan Jacek Bargielski, komendant miejski PSP w Łomży. Gośćmi spotkania byli także druhowie z sąsiednich gmin Miastkowo i Zbójna. Przepyszną oprawę spotkania przygotowały "Jankowianki", czyli członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, które służą także szeregach OSP.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe