Odnawialne źródła energii. Dotacje w gminach Jedwabne i Łapy - [VIDEO]

  • 19.01.2022, 13:17 (aktualizacja 19.01.2022, 14:38)
  • Tylko dobre informacje
Odnawialne źródła energii. Dotacje w gminach Jedwabne i Łapy - [VIDEO]
Samorządy otrzymają łącznie prawie 2,7 mln zł z funduszy europejskich. Pieniądze pozwolą zamontować w gospodarstwach domowych na ich terenie 209 instalacji OZE. Umowy z wójtami obu gmin podpisał w marszałek Artur Kosicki wraz z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem. Projekty, których dotyczą umowy, do tej pory znajdowały się na liście rezerwowej konkursu prowadzonego przez urząd marszałkowski. Będą mogły być zrealizowane dzięki dodatkowej puli środków unijnych przyznanych Podlaskiemu w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię. Fundusze te mogły być wykorzystane na odbudowę gospodarki regionu w obszarze m.in. energetyki czy przedsiębiorczości.

 

– Dziś chcemy w sposób symboliczny zakończyć już konkurs dla samorządów dotyczący odnawialnych źródeł energii. Jak państwo pamiętają, pierwotny jego budżet wynosił 30 mln zł i bardzo szybko został wyczerpany. Wtedy złożyliśmy obietnicę, że wszystkie wnioski, które zostały pozytywnie ocenione, uzyskają dotacje. Słowa dotrzymaliśmy. Wszystkie 101 wniosków uzyskało wsparcie – mówił Artur Kosicki.

Dzięki podpisanej umowie na terenie gminy Łapy powstaną 132 mikroinstalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii w gospodarstwach domowych. Będą to w części instalacje hybrydowe, co oznacza jednoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych. Wartość tego projektu to ponad 2 mln zł. Dofinansowanie z funduszy unijnych wyniesie prawie 1,3 mln zł.

– Inwestycja jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Mamy w tej chwili dwa razy więcej deklaracji niż możliwości finansowych. W tym tygodniu będziemy weryfikować wszystkie zgłoszenia. Myślę, że większość instalacji uda się wykonać do końca marca br. – informował Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.

Z odnawialnych źródeł energii w swoich gospodarstwach będą korzystać także mieszkańcy gminy Jedwabne.

– W historii naszej gminy to drugie tego typu przedsięwzięcie. Przedsięwzięcie, na które wszyscy bardzo czekają, które bardzo poprawi komfort życia ludzi. Pan marszałek dotrzymał słowa i dzięki temu możemy realizować ten projekt – mówił Adam Niebrzydowski, burmistrz Jedwabnego.

Projekt gminy Jedwabne zakłada budowę 77 mikroinstalacji w tym 46 instalacji paneli fotowoltaicznych oraz 31 instalacji kolektorów słonecznych. Koszt przedsięwzięcia to prawie 2 mln zł. Dotacja w tym przypadku to niemal 1,4 mln zł.

– To szalenie istotne dofinansowanie dla mieszkańców miast i gmin. Dlatego, że im więcej takich instalacji, tym mniej zanieczyszczenia środowiska, mniejszy ślad węglowy – mówił o projektach wicemarszałek Olbryś.

Nabór w konkursie na dotacje do odnawialnych źródeł energii prowadzony był od grudnia 2019 roku.  Bardzo szybko konkursowa pula 30 mln unijnych funduszy na ten cel okazała się niewystarczająca, bowiem  samorządy wykazały duże zainteresowanie dopłatami. W związku z tym budżet w ciągu minionego roku był wielokrotnie zwiększany. Ostatecznie wyniósł 123,3 mln zł, a dotacje otrzymały kolejne projekty z listy rezerwowej. Dzięki decyzjom zarządu województwa z dofinansowania do instalacji OZE skorzystali do tej pory mieszkańcy łącznie ponad 100 jednostek samorządu terytorialnego.

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe