PKS-em Nova taniej niż MPK w gminie Łomża

  • 19.01.2022, 14:39 (aktualizacja 19.01.2022, 14:58)
  • Tylko dobre informacje
PKS-em Nova taniej niż MPK w gminie Łomża Gmina Łomża
Przez 38 z 40 miejscowości gminy Łomża przejeżdżają autobusy PKS Nova. W każdej z nich jest co najmniej jeden przystanek, na którym mieszkańcy mogą wsiadać do autobusów i dojechać nimi np. do Łomży. Za większość kursów odpowiada gmina, która przed rokiem została przymuszona do podjęcia się nowego zadania organizatora transportu zbiorowego. Po roku tych działań okazuje się, że gmina jest w stanie osiągnąć duże oszczędności – nawet na 99%.

Przez lata transport zbiorowy w gminie Łomża zapewniały autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z Łomży. Ich wyjazd na teren Gminy Łomża od 2015 roku odbywał się na warunkach porozumienia dotyczącego przejęcia przez Miasto Łomża zadania organizacji transportu zbiorowego na terenie gminy Łomża, które wójt Piotr Kłys podpisał z prezydentem Miasta Łomża Mariuszem Chrzanowskim. Na tej podstawie w latach 2016 - 2020 gmina Łomża przekazała do budżetu miasta Łomża kwotę przekraczającą 450 000 zł.

Gmina Łomża była jedynym samorządem na Ziemi Łomżyńskiej, który podpisał takie porozumienie z miastem Łomża, ale w 2020 roku prezydent Mariusz Chrzanowski wypowiedział je, oczekując jeszcze większych środków z budżetu gminy. Pomimo kilkumiesięcznych rozmów o nieakceptowalnych dla gminy Łomża, ale także innych gmin regionu, żądaniach miasta dotyczących przede wszystkim płacenia przez gminy za przejazdy autobusów ulicami w mieście, samorządy nie osiągnęły konsensusu.

Od 1 stycznia 2021 roku Gmina Łomża została zmuszona do podjęcia we własnym zakresie zadania organizacji transportu publicznego. Zadanie to zostało zrealizowane z wykorzystaniem środków z rządowego Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Początkowo Gmina wystartowała z trzema liniami zastępując autobusy MPK autobusami PKS Nova na trasach Łomża – Pniewo, Łomża – Stare Kupiski – Jednaczewo i Łomża – Konarzyce – Boguszyce - Czaplice, przy czym w tym przypadku linia objęła dwie nowe miejscowości Andrzejki i Kisiołki. Od września ubiegłego roku doszły dwie kolejne linie, których autobusy przejeżdżają m.in. przez Wygodę, Modzele Skudosze i Modzele Wypychy, Bacze Suche i Giełczyn oraz Stare Chojny i Chojny Młode, Grzymały Szczepankowskie, Stare Sierzputy i Sierzputy Młode, Janowo, Jarnuty i Mikołajki.

- Uruchamiając kolejne linie autobusowe celem władz gminy było, aby mieszkańcy mogli mieć zapewniony dojazd do miasta Łomża, gdzie znajdują się m.in. Urząd Gminy Łomża, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej czy Zakład Usług Komunalnych  - informuje Justyna Napiórkowska z gminy Łomża. Priorytetem było, by autobusy PKS Nova kursowały nie rzadziej niż linie MPK, ale także, aby cena biletów autobusowych była niższa niż w MPK-ach - dodaje urzędniczka.  

Teraz po podsumowaniu 2021 roku okazuje się, że organizacja gminnych linii autobusowych przyniosła wymierne oszczędności także w budżecie gminy. Np. linia do Pniewa, którą od września jeździ sześć autobusów na dobę, czyli o jeden więcej niż gdy trasę obsługiwał MPK, przez cały ubiegły rok kosztowała gminę Łomża tylko 3.890,14 zł. Dla porównania miasto Łomża żądało za nią nawet blisko 40 000 zł miesięcznie. To oznacza, że tylko na tej jednej linii, oszczędności budżetu gmina Łomża wynoszą 99,2%. 

- W sumie za cały ubiegły rok koszt organizacji transportu publicznego jaki poniosła gmina Łomża wyniósł 20.366,69 zł mówi Justyna Napiórkowska z gminy Łomża.  - Tak wielkie oszczędności były możliwe dzięki wykorzystaniu dotacji z rządowego Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, ale także za sprawą wykorzystania każdej z linii autobusowych do dowozu dzieci do szkół gminnych - uzupełnia Napiórkowska.

W ten sposób została wykorzystana także możliwość pozyskania dopłaty do biletów szkolnych i wygenerowania dodatkowych oszczędności w zakupie przez poszczególne szkoły biletów dla dzieci.

Łącznie w 2021 roku autobusy PKS Nova w ramach obsługi gminnych linii autobusowych przejechały ponad 65 000 kilometrów. W 2022 roku ma to być już ponad 100 000 kilometrów, gdyż gmina Łomża stała się organizatorem już sześciu linii. Osobny autobus przejeżdża przez Łochtynowo, Dłużniewo, Mikołajki, Jarnuty i Konarzyce zabierając pasażerów także z ulicy Młynarskiej.

- Trzeba dodać, że Gmina Łomża już pozyskała na ten cel niemal 310 000 zł dofinansowania z Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej - podsumowuje Justyna Napiórkowska.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe