60 lat Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży - [VIDEO]

  • 21.01.2022, 19:38 (aktualizacja 24.01.2022, 11:44)
  • Tylko dobre informacje
60 lat Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży - [VIDEO]
Zespół Szkół Specjalnych w Łomży obchodził swoje 60 urodziny. Ten piękny jubileusz to święto szkoły, które zgromadziło jej przyjaciół, rodziców i zaproszonych gości. Był okazją do przywrócenia wspomnień i refleksji nad upływającym czasem. Przez minione 60 lat, dzięki kolejnym dyrektorom, nauczycielom i pedagogom, pracownikom administracji i obsługi oferta szkoły poszerzała się. Początki placówki to Szkoła Podstawowa Specjalna, następnie, w roku 1982 roku powołano Zasadniczą Szkołę Zawodową i wówczas powstał Zespół Szkół Specjalnych. W 1999r. w skład Zespołu weszło Publiczne Gimnazjum, a w 2009 roku został powołany Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy, w którym obowiązek szkolny spełniają dzieci z głęboką niepełnosprawnością. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć pierwszych dyrektorów tej specjalnej pod każdym względem placówki.

 

Ponad przeciętne zaangażowanie kadry szkoły, której misją jest kształtowanie wyjątkowych umysłów i serc uczniów tej placówki sprawia, że zespół szkół specjalnych w Łomży staje się symbolem tego co najbardziej wartościowe, czyli zdobywania wiedzy  i kształtowania charakterów młodych ludzi z niepełnosprawnościami.

­– Czujemy się potrzebni. Pomagamy od 60. lat osobom z niepełnosprawnością i ich rodzicom. Praca nie jest łatwa, jest bardzo wymagająca, ale jesteśmy na to przygotowani, bo mam wspaniałą kadrę nauczycieli i całej obsługi.  Zaczynaliśmy od szkoły podstawowej, potem doszła zawodowa, jeszcze później przedszkole, a teraz w praktyce pomagamy od urodzenia dzieciom, które mają jakieś dysfunkcje rozwojowe – powiedziała Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży.

Zespół Szkół Specjalnych w Łomży to codzienne kreowanie postaw dobra, prawdy i przyjaźni oraz przygotowywania każdego ucznia do odpowiedzialnego udziału w życiu społecznym, kulturalnym i rodzinnym.  Takie wychowanie przez integrację  i kształtowanie poczucia własnej wartości, wymaga miłości i cierpliwość od każdego nauczyciela i pracownika tej placówki. Doceniają to szczególnie rodzice uczniów z niepełosprawnościami.

– Lubię tę szkołę, czuję się tu bezpiecznie. Dziś mam rolę Diabła i mam obowiązek kłuć widłami i straszyć, ale naprawdę to jestem aniołem – opowiadał z przejęciem Adam Zieja.

Wśród zaproszonych gości pojawiał się wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, który w imieniu zarządu województwa przekazał na ręce Dyrektor zespołu szkół prezenty i deklarację dalszej współpracy i wsparcia palcówki.

– To szkoła bardzo potrzebna i zasłużona dla Łomży i całego powiatu. W znakomity sposób sprawdza się w udzielaniu pomocy osobom, które jej najbardziej potrzebują. Szacunek budzą umiejętności pedagogów i całej obsługi,  podziwiam także ich oddanie swoim podopiecznym i zaangażowanie. Z wielką radością jestem w gronie, tych, którzy starają się pomagać szkole – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.


Dyrektor Lucynie Anteckiej przekazał grawerton z gratulacjami i życzeniami podpisany przez marszałka Artura Kosickiego i wszystkich członków zarządu województwa oraz bogaty zestaw prezentów, m. in. sprzęt sportowy i kosz słodyczy dla najmłodszych.

Na jubileuszowym spotkaniu pojawili się również absolwenci Zespołu Szkół Specjalnych, którzy publicznie przyznali, że tęsknią za nauczycielami i szkołą.

Występ artystyczny podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych wzruszył wszystkich obecnych na Sali.

Jubileuszową uroczystość zakończył słodki poczęstunek w postaci urodzinowego tortu. Od roku szkolnego 2019/ 2020 zajęcia w Zespole Szkół Specjalnych odbywają się w dwóch obiektach przy ul. Nowogrodzkiej 4 i Skłodowskiej 5. Obecnie w Zespole uczy się stu dwudziestu sześciu  uczniów w wieku od 3 do 25 roku życia.

Zespół Szkół Specjalnych to:

- Przedszkole Specjalne nr3, które funkcjonuje trzeci rok przy ul. Nowogrodzkiej 4;

- Szkoła Podstawowa nr 8, zajęcia odbywają się w dwóch lokalizacjach;

- Szkolą branżowa I stopnia – funkcjonuje przy ul. Nowogrodzkiej 4;

- Szkoła Przysposabiająca do Pracy przy ul. Skłodowskiej 5

- Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy ul. Skłodowskiej

Zespół Szkół Realizuje też działania w ramach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego, powstałego 4 lata temu w ramach rządowego programu  „Za życiem”. W ośrodku realizowane są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością  do podjęcia nauki w szkole.  Co tydzień wparcie otrzymuje ponad pięćdziesiąt dzieci.

Podziękowania za pełną zrozumienia współpracę otrzymała Podlaska Kurator Oświaty, Dyrektor Delegatury w Łomży Witold Gronostajski oraz wizytatorzy. Szczególne słowa podziękowania popłynęły również do księdza proboszcza Mariana Mieczkowskiego za wieloletnie współdziałanie w organizowaniu Sakramentów Świętych uczniów placówki i coroczną organizację wyjątkowych Rekolekcji Wiekopostnych dla całej społeczności szkolnej.  Słowa wdzięczności dyrektor placówki skierowała do władz miasta, a szczególnie podziękował prezydentowi miasta Łomża Mariuszowi Chrzanowskiemu za zrealizowane inwestycje, tworzenie klimatu współpracy i zaufania, zauważanie potrzeb i wspieranie inicjatyw praconików Zespołu Szkół Specjalnych.
 

Obecnym na uroczystości dyrektorom przedszkoli, szkół, burs, poradni psychologiczno – pedagogicznych kierująca placówką Lucyna Antecka dziękowała za  wspólne zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz ucznia z niepełnosprawnością.  60- Lecie  działalności to doskonała okazja do wyznaczania nowych celów i zadań. Szkoła i jej pracownicy oraz podopieczni mają marzenia i chcą dalej się rozwijać.

– Miniony rok był wyjątkowo trudny, ponieważ tej dziedzinie edukacji, którą się zajmujemy, wyjątkowo nie sprzyja zdalne nauczanie. U nas decydujący jest stały i bliski kontakt ucznia z opiekunami. Na 2022 rok życzyłabym nam wszystkim jak najwięcej bezpośredniej pracy ucznia i nauczyciela, siły do tej pracy cudownym osobom, które tworzą nasz zespół, siły rodzicom, bez których wielu rzeczy nie udałyby się zrealizować. Byłoby też pięknie, gdybyśmy mogli wyremontować kolejne fragmenty naszych budynków. Dla naszych Absolwentów życzyłabym przede wszystkim możliwości zrealizowania zatrudnienia wspomaganego po ukończeniu szkoły. Chcielibyśmy także wspierać naszych Absolwentów np. poprzez skorzystanie z Programu Rehabilitacja 25 +dodała dyrektor Lucyna Antecka

Wyjątkowy jubileusz wyjątkowej szkoły podsumować można tylko słowami księdza Twardowskiego:

Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka, gdyby wszyscy byli silni jak konie, gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości, gdyby każdy miał to samo nikt nikomu nie byłby potrzebny

 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe