Robert Tyszkiewicz wzywa do powołania specjalnego funduszu rekompensacyjnego

  • 24.01.2022, 20:03 (aktualizacja 24.01.2022, 20:10)
  • Red
Robert Tyszkiewicz wzywa do powołania specjalnego funduszu rekompensacyjnego Wojciech Muszyński Poseł Robert Tyszkiewicz wzywa do powołania specjalnego funduszu rekompensacyjnego dla powiatu hajnowskiego
Nie możemy prowadzić działań przy granicy kosztem samorządów”. W południe przed białostockim ratuszem odbyła się konferencja posła na Sejm, Roberta Tyszkiewicza. Poseł zwrócił się w niej do Premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie specjalnego funduszu rekompensacyjnego, który pokryłby szkody drogowe powstałe w wyniku transportu ciężkiego sprzętu. „Drogi te były budowane przez wiele, wiele lat kosztem wielkiego wysiłku finansowego tych niezamożnych samorządów” – mówi Tyszkiewicz.

Sprawa dotyczy głównie powiatu hajnowskiego, gdzie w wyniku przejazdu ciężkiego sprzętu wojskowego zostało zniszczone nie tylko nowo wybudowane przedłużenie ulic: Górnej i Wrzosowej, ale też infrastruktura znajdująca się pod tą drogą jak np. kanalizacja czy wodociągi. W Białowieży natomiast uległa zniszczeniu niedawno oddana do użytku ul. Pałacowa, a ścieżka rowerowa zamieniła się w parking dla pojazdów wojskowych. Jednak działania opisane w interpelacji mają tyczyć się całej strefy przygranicznej.

 – „Nie możemy dopuścić do sytuacji takiej, kiedy zakończy się stan wyjątkowy i kryzys nie będzie wymagał już obecności wojska, to wojsko zniknie, a lokalna społeczność zostanie z tymi problemami” mówił poseł Tyszkiewicz.

Problem jest tym większy, że samorządy nie mają środków na ich remont, a część inwestycji jest objęta pięcioletnim okresem trwałości i nie możliwe są ich naprawy z funduszy unijnych. Wojsko też nie dysponuje odpowiednim sprzętem do naprawienia wszystkich szkód. Dlatego poseł Tyszkiewicz zwrócił się do premiera o pilne działania i powołanie specjalnego funduszu rekompensacyjnego mającego na celu naprawę wyżej wymienionych zniszczeń.

- „Ja także apeluję do premiera Morawieckiego oto, aby podjął działania w kierunku skłonienia wojska i służb, które operują na granicy polsko-białoruskiej do takiego planowania logistyki, do takiego przemyślenia organizacji transportu, który nie byłby tak rujnujący dla ważnych dróg lokalnych, powiatowych i gminnych” – dodał na koniec poseł.

 

 

            Białystok, dnia 24 stycznia 2022 r.

 

Robert Tyszkiewicz

Poseł na Sejm RP

Klub Parlamentarny

Koalicja Obywatelska

                                                                                                 Szanowny Pan

  Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

 

Interpelacja w sprawie dewastacji dróg samorządowych dokonywanej w związku z kryzysem na granicy polsko – białoruskiej.

Szanowny Panie Premierze,

        W związku trwającym kryzysem na granicy polsko – białoruskiej, a co z tym związane ze wzmożonym przemieszczaniem się ciężkich pojazdów wojskowych, dewastacji ulegają drogi lokalne zarówno powiatowe jak i gminne. W zatrważającym tempie następuje deformacja stanu technicznego nawierzchni, która charakteryzuje się licznymi i rozległymi uszkodzeniami. W skutek nadmiernych nacisków degradacji ulega nie tylko warstwa wierzchnia dróg ale także infrastruktura podziemna, tj. sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne jaki i inne obiekty towarzyszące. Drogi lokalne, w szczególności te znajdujące się na terenie powiatu hajnowskiego nie są przygotowane do przenoszenia takich obciążeń, zarówno jeśli chodzi o rodzaje pojazdów poruszających się po nich, jak też ich natężenie. Stan wielu dróg ulegający stopniowej degradacji i dewastacji, już w chwili obecnej stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa miejscowej społeczności i stanowi ogromne utrudnienia w codziennym korzystaniu z tychże dróg. Społeczność lokalna – przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży turystycznej, na skutek kryzysu polsko – białoruskiego i uniemożliwieniem przyjmowania przez nich turystów zostali już dogłębnie doświadczeni zaistniałą sytuacją. Dewastacja dróg lokalnych będzie ogromną barierą w procesie powrotu do normalnego funkcjonowania obszarów przygranicznych, po zakończeniu kryzysu.        Szczególnie bolesny dla lokalnych społeczności jest fakt, że wiele z dróg ulegających dewastacji, powstawało przez lata przy ogromnym zaangażowaniu finansowym poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, również przy współudziale środków wspólnotowych. Podkreślić w tym miejscu należy, że wiele z tych inwestycji jest jeszcze w fazie „trwałości projektu” i ewentualne wnioskowanie o środki unijne na remonty dróg zniszczonych przez pojazdy wojskowe jest prawnie niemożliwe.

W świetle powyższych faktów bezspornym jest, że samorządom, które doznały wielomilionowych szkód na skutek działań organów państwa należne jest odpowiednie odszkodowanie. Uważam, że lepszym rozwiązaniem jest stworzenie odpowiedniego systemowego instrumentu finansowego mającego na celu pomoc samorządom, aniżeli narażanie budżetu państwa na wypłaty wielomilionowych odszkodowań zasądzonych na mocy wyroków sądowych.  Ponadto należy z całą stanowczością zauważyć, że najważniejsza powinna być troska o lokalne społeczności.

 W zawiązku z tym na podstawie art. 14 ust. 1 pkt. 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. 2018. 1799), przyznającym mi prawo do wnoszenia interpelacji, zwracam się do Pana Premiera z następującymi pytaniami: 

  1. Jakie działania zamierza podjąć Pan Premier w celu wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone działaniami służb  państwowych i wojska, operujących w obszarze przygranicznym? 
  2. Czy Pan Premier przewiduje stworzenie specjalnego instrumentu finansowego mającego na celu zrekompensowanie szkód powstałych na mieniu przygranicznych samorządów?
  3. Jakie działania podejmie Pan Premier w celu szybkiego dofinasowania samorządów na rzecz przeprowadzenia pilnych remontów dróg powiatowych, gminnych o nawierzchni nie utwardzonej, które stały się nieprzejezdne? 
  4. Jakie działania podejmie Pan Premier aby zapobiec dalszej degradacji tych dróg poprzez podjęcie przez odpowiednie służby i Wojsko rozwiązań logistycznych i technicznych mających na celu jak najmniejszą ingerencję w najważniejszą z punktu widzenia społeczności lokalnej infrastrukturę drogową?         

 

Z wyrazami szacunku,

  Robert Tyszkiewicz

    Poseł na Sejm RP

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe