Wiceminister rolnictwa u wojewody Paszkowskiego

  • 02.02.2022, 08:54
  • Tylko dobre informacje z województwa
Wiceminister rolnictwa u wojewody Paszkowskiego Urząd wojewódzki w Białymstoku
O zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) i sytuacji w rolnictwie w województwie podlaskim wojewoda Bohdan Paszkowski rozmawiał we wtorek (1.02) z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Lechem Kołakowskim - pełnomocnikiem Rządu do spraw działań związanych z wystąpieniem ASF na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego oraz wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Lecha Kołakowskiego było okazją do podsumowania dotychczasowych działań w zakresie zwalczenia epidemii afrykańskiego pomoru świń w regionie oraz omówienia konieczności kolejnych czynności w tym zakresie.

Pierwszy przypadek ASF w województwie podlaskim został wykryty w 2014 roku – był to jednocześnie pierwszy przypadek tej choroby na terytorium RP. Od tego czasu w regionie wykazano 749 ognisk ASF u dzików oraz 38 u świń. W związku z tym powiatowy lekarz weterynarii w Sokółce wdrożył szereg działań, aby ASF jak najskuteczniej zwalczyć. Zakazy i nakazy dotyczyły m.in. uboju świń na własny użytek, określono obszary objęte ograniczeniami, na których obowiązywały zasady m.in. utrzymywania świń w gospodarstwie w sposób wykluczający kontakt z wolno żyjącymi dzikami, sporządzenia i aktualizacji spisu posiadanych świń, wyłożenia mat dezynfekcyjnych czy zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów z udziałem świń.

Wdrożenie tych środków przyczyniło się do relatywnie niskiej skali epidemii ASF w populacji świń. Najwięcej ognisk ASF u świń w województwie podlaskim wykryto w 2017 roku – 16, a w kolejnych latach były to pojedyncze ogniska (w 2020 r. - 0, w 2021r. – 1, w 2022 r. – 0).

Obecnie hodowcy świń są zobligowani do przestrzegania zasad bioasekuracji określonych w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Na terenie województwa podlaskiego realizowany jest również odstrzał sanitarny dzików, na podstawie rozporządzenia wojewody, w ramach którego od stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. odstrzelono 3328 dzików. Najnowsze rozporządzenie wojewody z dnia 18 stycznia 2022 r. nakazuje przeprowadzenie odstrzału sanitarnego kolejnych 937 dzików do 30 kwietnia 2022 r. Z takim wnioskiem do wojewody wystąpił podlaski wojewódzki lekarz weterynarii, co wynikało z ciągłego zagrożenia wystąpienia ASF w regionie. Nie bez znaczenia był fakt obecności wirusa w środowisku, o czym świadczą wciąż pojawiające się wyniki dodatnie badań dzików odstrzelonych i znalezionych padłych.

Tylko dobre informacje z województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe