Więcej punktów wymazowych w województwie podlaskim

 • 02.02.2022, 15:54 (aktualizacja 02.02.2022, 16:05)
 • Tylko dobre informacje z województwa
Więcej punktów wymazowych w województwie podlaskim NFZ
Od początku lutego uruchomiono pięć, nowych, stacjonarnych punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Trzy w Białymstoku oraz po jednym w Łomży i Siemiatyczach. Przybyło również mobilnych punktów wymazowych.

- Wzrastająca ilość chorych i większe zainteresowanie badaniami spowodowało, że otwierają się kolejne miejsca, w których można wykonać nie tylko testy PCR, ale także testy antygenowe. Są one w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

Ponadto osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do stacjonarnych placówek pobierania materiału genetycznego mają możliwość skorzystania z mobilnych punktów wymazowych. Decyduje jednak o tym lekarz opiekujący się pacjentem.

Warto zaznaczyć, że 1 lutego br. przybyło pięć nowych zespołów wymazowych. Łącznie wymazy wykonuje 16 takich zespołów. 

 

Testy PCR

Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Możliwość wystawiania zleceń na test w kierunku koronawirusa za pośrednictwem systemu gabinet.gov.pl dotyczy również lekarzy, którzy nie mają umów z NFZ.

 

Szybkie testy antygenowe

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub stacjonarnych punktach wymazowych, które przystąpiły do ich realizacji. Badanie przeprowadzi farmaceuta lub pracownik medyczny, a wynik poznamy na miejscu. Na test antygenowy nie potrzebujemy skierowania.

Aby wynik testu antygenowego był jak najdokładniejszy dwie godziny przed badaniem nie należy palić papierosów, żuć gumy, myć zębów, płukać jamy ustnej i nosa, spożywać posiłków i pić napojów oraz nie przyjmować żadnych leków.

 

Kto może skorzystać z testu PCR w mobilnym punkcie?

Osoby posiadające zlecenie na test PCR wystawione:

 • przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
 • przez lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
 • przez lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym
 • przez inspekcję sanitarną
 • przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego
 • przed przyjęciem do domu pomocy społecznej
 • przed przyjęciem do hospicjum
 • przed przyjęciem do stacji dializ
 • przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego
 • online lub telefonicznie, po wypełnieniu formularza.

Szczegółowe informacje na temat testów PCR i antygenowych wraz z wykazami lokalizacji miejsc ich wykonania znajdziemy na stronie internetowej pacjent.gov.pl - https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

Tylko dobre informacje z województwa

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe