Wizytówka Podlaskiego Marszałek wręczył stypendia artystyczne na 2022 rok [VIDEO]

  • 16.02.2022, 12:09 (aktualizacja 16.02.2022, 12:10)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Wizytówka Podlaskiego Marszałek wręczył stypendia artystyczne na 2022…
Pisarze, aktorzy, malarze, graficy, dziennikarze – 23 podlaskich artystów otrzymało stypendia roczne i półroczne na realizację tegorocznych projektów: wydawnictw, wystaw, filmów, koncertów. W poniedziałek, 14 lutego, podczas gali w białostockich „Spodkach” wręczył je marszałek Artur Kosicki. Łącznie udzielone w tym roku wsparcie wyniosło 206 tys. zł.

Województwo Podlaskie sprawuje mecenat nad artystami, twórcami i pedagogami kultury i sztuki. Stypendia są przyznawane w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. W 2022 r. wysokość rocznego wsparcia wynosi 10 tys. zł, a półrocznego – 7 tys. zł. Przyznano 6 półrocznych oraz 16 rocznych stypendiów 17 osobom (jedno otrzymało dwóch laureatów).

Nagroda od całego samorządu

– Cieszymy się jako zarząd województwa, że państwo tak prężnie i dobrze działacie, realizujecie tak wspaniałe przedsięwzięcia. Doceniamy to, jesteśmy dumni, stanowicie państwo wizytówkę tego województwa. Te stypendia mają pomóc realizować państwu swoje projekty. A są to przeróżne dzieła sztuki, filmy, książki, publikacje, poprzez które promujecie Podlaskie i za które, jako zarząd, dziękujemy – powiedział marszałek.

Podkreślił też, że choć są to z nazwy stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego, w rzeczywistości jednak przyznaje je cały samorząd: zarząd województwa i radni wojewódzcy, którzy przedzielają na ten cel pieniądze.

 

 

Cel: uhonorować wszystkich

Po przekazaniu dyplomów tegorocznym stypendystom – jako ich reprezentantka – na scenie wystąpiła Dorota Sokołowska, dziennikarka i autorka programów o kulturze, która dzięki stypendium zrealizuje dziesięć reportaży literackich „Mój dom. Artyści Podlasia”.

– Bardzo dziękujemy członkom kapituły za to, że wnikliwie przyjrzeliście się naszym pracom i dostrzegliście w nich potencjał. Postaramy się go nie zawieść. Dziękujemy przede wszystkim panu marszałkowi. Wierzymy, że będzie pan nas wspierał swoją dobrą energią. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym możemy dziś przeżywać chwile ogromnego wzruszenia – mówiła Dorota Sokołowska.

Galę uświetnił występ Małgorzaty Trojanowskiej, stypendystki z ubiegłego roku, laureatki wielu konkursów wokalnych, która – w ramach stypendium – we współpracy z Robertem Maratem nagrała płytę z muzyką kompozytorów polskich do poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Na zakończenie gali marszałek wyraził nadzieję, że kiedyś uda się nagrodzić wszystkich składających wnioski o stypendia:

– Tych przedsięwzięć, arcydzieł, skarbów, które składacie, jest co roku bardzo dużo. I co roku mamy wielki kłopot, bo chcielibyśmy wszystkich uhonorować. Może za rok, dwa… Taki idealistyczny cel, jako zarząd, sobie postawiliśmy – zapowiedział Artur Kosicki.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe