Skanujesz kod i tracisz wszystkie pieniądze

  • 24.03.2022, 09:27 (aktualizacja 24.03.2022, 09:27)
  • News4Media
Skanujesz kod i tracisz wszystkie pieniądze iStock
Oszuści znaleźli nowy sposób na kierowanie swoich ofiar do zainfekowanych linków. Chcąc ominąć zabezpieczenia przed spamem, teraz przesyłają informacje zamaskowane kodem QR.

Kwadratowe znaczki QR stosowane są powszechnie w celu natychmiastowego otwarcia witryny internetowej po ich przeskanowaniu urządzeniem mobilnym. W wielu przypadkach rozwiązanie to znacznie ułatwia przesyłanie informacji. Możemy np. przejść do witryny ulubionego sklepu i zapoznać się z jego ofertą czy automatycznie wprowadzić do formularza dane pobrane z dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu, kiedy porównujemy oferty ubezpieczeń.

Okazuje się jednak, że prostotę tego narzędzie dostrzegli i wykorzystują również cyberprzestępcy, o czym alarmuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działający przy Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF).

„Cyberprzestępcy przygotowali nowy schemat oszustwa na kupującego. Aby dokonać płatności, wymagają użycia kodu QR, gdzie w dalszym etapie zostajemy przekierowani do fałszywej strony banku” – czytamy w jednym z postów na Twitterze.

Eksperci ostrzegają, że – wykorzystując QR – łatwo można zamaskować niebezpieczne linki. Działanie to jest stosowane głównie w portalach ogłoszeniowych i platformach sprzedażowych. Jeśli wpadniemy w sidła przestępców i zeskanujemy kod, zostaniemy przeniesieni do fałszywej strony banku, która rzekomo ma posłużyć nam do odebrania środków od kupującego. Wprowadzając dane do formularza logowania, w rzeczywistości przekażemy je osobom trzecim, które będą mogły wykonywać operacje na naszym rachunku bankowym.

Podobny schemat stosowany jest również w odwrotnej sytuacji – jeśli jesteśmy użytkownikami dokonującymi zakupu, złodzieje będą wymagali od nas zeskanowania kodu w celu dokonania płatności. W ten sposób możemy stracić wszystkie oszczędności w ciągu kilku minut. Dlatego specjaliści apelują, żeby nie skanować kodów z nieznanych nam źródeł.

[removed][removed]

[removed][removed]

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe