Dziś mija miesiąc od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. A jak wygląda sytuacja w Łomży?

  • 24.03.2022, 15:12
  • Red
Dziś mija miesiąc od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. A jak wygląda sytuacja… pixabay
Mija miesiąc od zbrojnej agresji wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Działania wojenne doprowadziły do ogromnego kryzysu humanitarnego i dużej fali uchodźców. Do tej pory w Polsce znalazło się około 2,2 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Łomża już w pierwszych dniach od wybuchu wojny włączyła się w pomoc zarówno osobom pozostającym na Ukrainie, przebywającym na granicy oraz tym przybywającym do naszego miasta.

Ilu uchodźców przyjęła Łomża?
W Łomży oficjalnie przebywa obecnie 363 uchodźców z Ukrainy. 229 osób znalazło schronienie w jedenastu obiektach zgłoszonych jako baza noclegowa dedykowana uchodźcom. Są to Hostel MOSiR, Dom Studenta Alex, dwa hotele Wyższej Szkoły Agrobiznesu, Caritas Diecezji Łomżyńskiej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Dom Studencki Rubikon Akademii Nauk Stosowanych, Bursa Szkolna nr 1, Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 oraz Hotel Gromada i Hotel Amadeus. U 35 osób prywatnych przebywają aktualnie 134 osoby. Cały czas do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr tel. (+48) 86 2156722 bądź mailowo na adres
[email protected] należy zgłaszać chęć przyjęcia lub przyjęcie uchodźców wojennych.

Numery PESEL
Od 16 marca obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego br. przybyli do Polski w związku z konfliktem zbrojnym, mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL z dołączoną fotografią. Można to zrobić w dowolnym urzędzie gminy. Nadanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy w Urzędzie Miejskim w Łomży odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-17:30 oraz w soboty w godz. 8:00-12:00. Posiadanie numeru PESEL pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej i szczepień, ułatwia założenie konta w banku, zapisania dziecka do szkoły oraz daje możliwość korzystania ze świadczeń pomocowych oferowanych przez MOPS. Do 24 marca w Łomży wydano 250 takich numerów.

Świadczenia MOPS
Osoby posiadające numer PESEL mogą starać się o wsparcie finansowe w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Dotychczas przyznano 49 jednorazowych świadczeń pieniężnych dla obywateli Ukrainy w wysokości 300 zł. Złożonych zostało także 6 wniosków o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego na 11 dzieci. Ponadto na 1 dziecko wnioskowano o dodatek z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej i na 8 dzieci wnioskowano o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Przyznano także 9 zasiłków okresowych. Obywatele z Ukrainy mogą także starać się o świadczenia z PFRON wszystkie świadczenia rodzinne i usługi opiekuńcze. W momencie zgłoszenia się takiej osoby pracownik socjalny przekazuje informacje o przysługujących zapomogach z pomocy społecznej.

Dzieci uchodźców w łomżyńskich szkołach
Uchodźcy z Ukrainy to w dużej mierze dzieci, którym należy zapewnić odpowiednią edukację. Do łomżyńskich szkół uczęszcza obecnie 102 dzieci z Ukrainy, z czego 88 do szkół podstawowych i 14 do szkół średnich. Najwięcej jest ich w Szkole Podstawowej nr 2. Ponieważ brak jest wolnych miejsc w przedszkolach publicznych, w przyszłym tygodniu w tej placówce planowane jest utworzenie punktu przedszkolnego dla dzieci uchodźców. Rozważane jest zatrudnienie w nim jako opiekunek przybyłych do Łomży dwóch obywatelek Ukrainy, mających odpowiednie wykształcenie w tym zakresie. Miasto Łomża uruchomiło specjalny numer tel. + (48) 86 2162000, pod który należy kierować wszelkie zapytania dotyczące nauki dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach, których organem prowadzącym jest samorząd miasta Łomży. Infolinia jest czynna w godz. 7:30-15:30, w dwóch językach – polskim i ukraińskim.

Punkt Informacyjny w Hali Kultury – zmiana godzin funkcjonowania
Od 2 marca w Hali Kultury na Starym Rynku funkcjonuje Punkt Informacyjny. Można w nim uzyskać informacje o procedurach administracyjnych związanych z rejestracją uchodźców, formach pomocy i dostępnych bezpłatnych miejscach noclegowych oraz bieżącej ofercie kulturalnej. Informacja prowadzona jest również w języku ukraińskim, także pod numerem telefonu +48 863 070 044 oraz mailowo pod adresem
[email protected]. Skorzystało z niego już ponad 400 osób, zarówno Polaków, jak i Ukraińców. Od 28 marca zmianie ulegają godziny i dni funkcjonowania Punktu Informacyjnego. Od poniedziałku do piątku będzie czynny w godz. 8:00-16:00, a w soboty w godz. 8:00-14:00. Od kwietnia, w niedziele, punkt będzie nieczynny.

Punkt Pomocy Humanitarnej
Już pierwszego dnia wojny Miasto Łomża wspólnie z Państwową Wyższa Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości (obecnie Akademia Nauk Stosowanych) rozpoczęło tworzenie Punktu Pomocy Humanitarnej w budynku uczelni przy ul. Akademickiej 1. Dotychczas wyjechało z niego 12 transportów z pomocą humanitarną, w tym 11 bezpośrednio na Ukrainę, z czego większość trafiła do miast partnerskich Łomży. Po 3 transporty wyjechały do Borysławia i Kołomyi, 2 do Nowogrodu Wołyńskiego, 1 do Drohobycza, zaś pozostałe za pośrednictwem Przemyśla trafiły na front działań wojennych. Kolejny transport przygotowywany jest do Nowogrodu Wołyńskiego. Wszystko to było możliwe dzięki zaangażowaniu i wsparciu mieszkańców Łomży.

- Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich darczyńców, natomiast wszystkim bardzo dziękujemy za ogromne serce oraz chęć dzielenia się pomocą, która kierowana jest również do uchodźców przebywających w naszym mieście lub rodzin, które ich goszczą – zwraca się do mieszkańców Łomżyński Magistrat.

Najbardziej potrzebne na daną chwilę są:
• żywność dla dzieci: mleka modyfikowane (najbardziej potrzebne NAN 1 oraz NAN 2), musy (najbardziej potrzebne po 3 i 6 miesiącu), deserki oraz obiadki w słoiczkach;
• chemia domowa: płyny do naczyń, proszki lub płyny do prania, gąbki do mycia naczyń;
• artkuły higieniczne: papier toaletowy, dezodoranty damskie, kremy do twarzy i balsamy do ciała, podpaski, wkładki higieniczne, szczotki do włosów;
• żywność: makarony, kasza gryczana, wszelkiego rodzaju sosy do makaronów (w proszku lub słoikach), dania gotowe, dżemy, kremy czekoladowe/orzechowe, konserwy, pasztety, pieczywo chrupkie, wafle ryżowe, herbatniki, chrupki kukurydziane, słodycze, mleko UHT, mleka roślinne, oleje, mąka, cukier, kawa, herbata, kakao;
• żywność typu instant: zupki chińskie, dania typu gorący kubek, kisiele, budynie;
• komplety pościeli (kołdra + poduszka), śpiwory, karimaty, koce (wszystko nowe lub w idealnym stanie);
• artykuły szkolne;
• leki dla dzieci przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe (syropki, czopki), spraye na katar, sól fizjologiczna;
• leki: przeciwbólowe, przeciwzapalne, na przeziębienie, uspokajające, przeciwalergiczne, węgiel, krople do oczu, środki odkażające i na oparzenia;
• produkty opatrunkowe: bandaże, gazy, plastry, włóknina na rolce, paski do zamykania ran;
• latarki, latarki czołowe, baterie, zapałki, zapalniczki, świece parafinowe, power banki;
• wszystkie elementy odzieży taktycznej oraz buty (duże rozmiary);
• nowa bielizna damska (rozm. S i M), męska (rozm. L i XL) oraz dziecięca.
Powyższe dary są przyjmowane przy ul. Akademickiej 1, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00 oraz w soboty i niedziele od 8:00 do 14:00.

Zbiórka odzieży i obuwia dla uchodźców
Warto dodać, że we współpracy z zarządem Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Centrum Integracji Społecznej, przy ul. Bernatowicza 6 uruchomiony został oddział Punktu Pomocy Humanitarnej przeznaczony do zbiórki i wydawania odzieży. Jeżeli komukolwiek z uchodźców wojennych, bądź z rodzin, które ich goszczą potrzebne jest wsparcie rzeczowe w postaci odzieży lub obuwia, zostanie ona udzielona w powyższym oddziale. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. Aktualnie zbierane i przyjmowane są w nim: kapcie oraz klapki damskie, męskie i dziecięce, ubrania ciążowe, dresy męskie (komplety lub oddzielnie spodnie i bluzy) w rozmiarze L-XL, męskie koszulki oraz lekkie obuwie wiosenne (nie zimowe) damskie, męskie, dziecięce. Wszystkie przynoszone ubrania i obuwie powinny być nowe lub w bardzo dobrym stanie, czyste i posegregowane z podaniem rozmiaru oraz typu ubrania (np. spodnie, koszulka, damskie, męskie, dziecięce, letnie, etc.).

Inne formy wsparcia uchodźców z Ukrainy przebywających w Łomży
Do końca czerwca br. obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie korzystać z przejazdów komunikacją miejską w granicach administracyjnych Łomży. Ponadto dzieci uchodźców od 4 marca mają zapewnione darmowe wejścia na salę zabaw „MOSiR-ek” w Parku Wodnym przy ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 15 w Łomży. Natomiast w Hali Kultury na Starym Rynku w trzy najbliższe weekendy zostaną zorganizowane bezpłatne emisje bajek i filmów z tłumaczeniem na język ukraiński. W najbliższym czasie w Teatrze Lalki i Aktora odbędą się także dwa nieodpłatne spektakle „Koziołka Matołka” dla uchodźców z Ukrainy. Akademia Nauk Stosowanych oraz Wyższa Szkoła Agrobiznesu rozpoczynają bezpłatne kursy nauki języka polskiego dla ukraińskich uchodźców.

Wsparcie ze strony Ukraińców
- Ogromne podziękowania należą się pracownikom i studentom Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży (szesnastu z Ukrainy i sześciu z Białorusi), na czele z dr Zoią Sharlovych, którzy w ramach wolontariatu wspierają pracę urzędników w Punkcie Informacyjnym w Hali Kultury oraz w Urzędzie Miejskim przy wydawaniu numerów PESEL. Dzięki ich profesjonalnej pomocy procedura nadawania numerów identyfikacyjnych oraz działania informacyjne przebiegają bardzo sprawnie. Podziękowania kierujemy także do pracowników i studentów Akademii Nauk Stosowanych w Łomży za wsparcie przy prowadzeniu Punktu Pomocy Humanitarnej – dziękuje za zaangażowanie Urząd Miejski w Łomży.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe