Nowy sygnał telewizji już działa. Co zrobić, żeby nie stracić kanałów?

  • 02.04.2022, 12:12
  • News4Media
Nowy sygnał telewizji już działa. Co zrobić, żeby nie stracić kanałów? iStock
W pierwszych województwach wprowadzano już nowy standard nadawania sygnału telewizyjnego. Teraz czas na kolejne regiony. Co to oznacza?

Na Dolnym Śląsku i w województwie lubuskim rozpoczął się proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. To początek zmian, które obejmą całą Polskę. Oto harmonogram tego procesu:

  • 25 kwietnia - województwa pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, w części wielkopolskiego i część mazowieckiego,

  • 23 maja - województwa małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, łódzkie, w południowej części mazowieckiego i świętokrzyskiego,

  • 27 czerwca - województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, lubelskie.

Nowa jakość

Nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbędzie się regionalnie, w czterech etapach” - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. Zmiana technologii sprawia także, że widz otrzyma dostęp do telewizji hybrydowej. Będzie można np. zobaczyć na ekranie dodatkowe informacje o aktorach w filmie czy składach drużyn piłkarskich.

Chodzi – wyjaśnijmy – o telewizję cyfrową naziemną, czyli około 4 mln gospodarstw domowych. Jak podaje resort, około 1,8 mln z nich nie ma sprzętu umożliwiającego odbiór nowego sygnału. To oznacza, że wraz z nastaniem nowego sygnału stracą wszystkie kanały.

Można tego uniknąć, kupując specjalny dekoder lub nowy telewizor. Ten pierwszy sprzęt kosztuje około 200 zł. Telewizory są dużo droższe. Ale można liczyć na rządowe dopłaty. Państwo do zakupu dekodera dodaje 100 zł, a do telewizora 250 zł.

Jak otrzymać pieniądze? Każde gospodarstwo domowe może złożyć wniosek poprzez platformę gov.pl lub na Poczcie Polskiej. Otrzyma się wówczas kod (wydrukowany na papierze lub zawarty w mailu) do wykorzystania przy zakupie w sklepie.

Sprawdź sprzęt

Zanim jednak dokona się zakupu, dobrze jest sprawdzić, czy obecny telewizor współpracuje z nową technologią. Aby to ustalić, trzeba zeskanować swój odbiornik i wyszukać nowe programy oraz odnaleźć kanał testowy lub jeden z nadawanych już w nowym systemie: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe