Rozmowy polsko-emirackie. Lech Antoni Kołakowski: postrzegamy ZEA jako jednego z ważnych, perspektywicznych partnerów i odbiorców polskiej żywności [FOTO]

  • 01.04.2022, 16:02 (aktualizacja 02.04.2022, 09:11)
  • Tylko dobre informacje
Rozmowy polsko-emirackie. Lech Antoni Kołakowski: postrzegamy ZEA jako…
Wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski złożył wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spotkanie poświęcone było budowaniu partnerskich relacji w dziedzinie rolnictwa, ale także promocji polskich produktów żywnościowych.

Rozmowy dwustronne

Podczas spotkania z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zmian Klimatu i Środowiska ZEA Saifem Mohamedem Al Sharą wiceminister L. A. Kołakowski zaznaczył, że postrzegamy ZEA jako jednego z ważnych, perspektywicznych partnerów i odbiorców polskiej żywności. Zapewnił swojego rozmówcę o wysokich standardach produkcji żywności w Polsce, a także o gotowości polskich firm do dalszego zwiększania eksportu towarów rolno-spożywczych do ZEA. Przekazał również polskie postulaty dotyczące możliwości szybkiego wznowienia eksportu mięsa drobiowego i nieprzetworzonych termicznie produktów z mięsa drobiowego i produktów jajecznych oraz jaj konsumpcyjnych z obszarów Polski wolnych od HPAI.

Strona emiracka wyraziła zainteresowanie budowaniem partnerskich relacji w dziedzinie rolnictwa, w tym w zakresie wymiany handlowej.

Sekretarz stanu w MRiRW uczestniczył wraz z sekretarzem stanu w MRiT Grzegorzem Piechowiakiem w spotkaniu z ministrem stanu ds. Handlu Zagranicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich dr Thani Bin Ahmed Al Zeyoudi. Wiceminister L. Kołakowski omówił kwestię uczestnictwa Polski, jako jednego z kluczowych oferentów towarów w realizacji strategii bezpieczeństwa żywnościowego ZEA. Minister Al Zeyoudi docenił walory polskiej żywności i wyraził zainteresowanie powiększeniem jej udziału na rynku emirackim.

Obydwaj rozmówcy wiceministra Kołakowskiego, reprezentujący kierownictwo Ministerstwa Zmian Klimatu i Środowiska oraz w Ministerstwo Handlu Zagranicznego, wskazywali na możliwości zaopatrywania w polską żywność nie tylko rynku emirackiego, ale również - za pośrednictwem ZEA - krajów Bliskiego Wschodu. W tym kontekście strona emiracka podkreślała konieczność istnienia konsolidatora, będącego dominującym partnerem po stronie polskiej dla kluczowych importerów i dystrybutorów emirackich.

Wizyta na Wystawie Światowej EXPO

Sekretarz stanu Lech Kołakowski odwiedził również Wystawę Światową EXPO w Dubaju, gdzie zwiedził Polski Pawilon, zbudowany wokół hasła przewodniego polskiego udziału w Expo 2020 Dubai – „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.

Podczas wizyty na terenie EXPO Wiceminister L.A. Kołakowski odwiedził Pawilon Ukrainy, Demokratycznej Republiki Konga i Egiptu. Zwłaszcza spotkanie w Pawilonie Ukrainy miało symboliczny charakter i było okazją do przekazania partnerom ukraińskim wyrazów solidarności w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

Udział w Forum Gospodarczym Polska - Afryka

W ramach wizyty, oprócz rozmów z przedstawicielami władz państwowych ZEA o możliwościach zdynamizowania polsko-emirackiej współpracy rolniczej, sekretarz stanu uczestniczył również w istotnym dla współpracy polsko-afrykańskiej wydarzeniu, tj. Forum Gospodarczym Polska - Afryka. W swoim podkreślił zainteresowanie zacieśnieniem szeroko rozumianej współpracy rolniczej z partnerami afrykańskimi. Zdaniem wiceministra relacje z Afryką mają ogromny potencjał dalszego rozwoju na zasadach partnerskich. Sekretarz stanu podkreślił, że obecność na rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu jest polską racją stanu, a utrzymanie dynamicznie rosnącego eksportu polskiej żywności na te rynki przyczyni się do wzmocnienia polskiego sektora rolno-spożywczego.

Promocja polskich produktów

Wiceminister L.A. Kołakowski wykorzystał też wizytę w ZEA, by podczas wywiadów dla emirackich mediów promować polskie produkty żywnościowe. Sekretarz Stanu w MRiRW podkreślił, że mimo problemów związanych z pandemią COVID-19 Polska pozostaje unijnym liderem pod względem produkcji i eksportu produktów rolno-spożywczych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są ważnym partnerem handlowym Polski na Bliskim Wschodzie. W 2021 roku Polska wyeksportowała do ZEA towary rolno-spożywcze o wartości niemal 81 mln EUR, a wartość eksportu wzrosła w stosunku do 2020 r. o 10%. Eksportowano głównie przetwory zbożowo-mączne, tytoń, chleb i pieczywo cukiernicze, czekoladę, wyroby cukiernicze, wody, sery i twarogi. 

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe