Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych Podlaskie 2022 oficjalnie otwarta - [FOTO]

  • 09.04.2022, 09:06
  • Red
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych Podlaskie 2022 oficjalnie… Wrota podlasia/Kamil Timoszuk
To jedno z największych wydarzeń sportowych organizowanych na terenie naszego województwa w ostatnich latach i weźmie w nim udział prawie 3 tys. zawodników, 731 trenerów, blisko 400 sędziów i przedstawicieli polskich związków sportowych z całej Polski. W piątek (8.04) w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie olimpiady, podczas którego zarząd województwa reprezentowali jego członkowie: Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Podlaski samorząd jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Znicz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zapalił mistrz igrzysk olimpijskich w Tokio w rzucie młotem, członek Team Podlaskie – Wojciech Nowicki.

Piątkowa gala oficjalnie rozpoczęła prawie dwa miesiące sportowych emocji. W imieniu marszałka Artura Kosickiego – gospodarza imprezy, uroczystość w operze otworzył Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za sport. Zabierając głos, podkreślił, że organizacja tak dużego przedsięwzięcia to ogromna satysfakcja.

– Traktujemy to jako wyróżnienie okazane nam przez władze polskiego sportu, społeczności sportowej naszego regionu oraz docenienie sukcesów odnoszonych przed podlaskich zawodników na krajowej i międzynarodowej arenie – mówił.

 

Podczas uroczystości podlascy olimpijczycy wciągnęli na maszt flagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL), a zawodnicy, trenerzy i sędziowie złożyli przysięgę. Zapłonął także olimpijski znicz. Zapalił go Wojciech Nowicki­­ – lekkoatleta, 3-krotny brązowy medalista mistrzostw świata, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i mistrz igrzysk olimpijskich w Tokio w rzucie młotem, należący do Team Podlaskie.

W trakcie gali członkowie zarządu: Marek Malinowski i Wiesława Burnos oraz posłowie: Kazimierz Gwiazdowski i Mieczysław Baszko wręczyli złote, srebrne i brązowe odznaki Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za zasługi dla sportu” i wyróżnienia PKOL.  Najwyższe laury resortowe otrzymali: Waldemar Grzegorzewski i Jarosław Mazurek, srebrną – Józef Bochenko, a brązowe: Marian Malinowski, Adam Roszkowski, Yuliya Strakovich, Cezary Wojna i Przemysław Zabawski.

Srebrne medale PKOL otrzymali: Karol Łebkowski – sędzia zapaśniczy klasy międzynarodowej, brązowy: Paweł Lenkiewicz – trener I klasy badmintona, były trener reprezentacji Polski juniorów, trener wielu medalistów Mistrzostw Polski i turniejów międzynarodowych; Przemysław Zabawski – trener główny i koordynator procesu szkoleniowego konkurencji rzutowych PZLA, a także Paweł Skowroński – medalista ME i MŚ w kajakarstwie, trener sekcji kajakowej UKS Dojlidy Białystok, aktualnie Prezes Podlaskiej Federacji Sportu.

Wydarzenie w operze zgromadziło przedstawicieli środowiska sportowego regionu, działaczy, samorządowców. Obecni na niej byli m.in.: Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, które to przejmie po województwie podlaskim organizację Olimpiady w przyszłym roku, a także Czesław Renkiewicz – prezydent Suwałk.

Olimpijskie rozgrywki potrwają do 27 maja. Uczestnicy w ramach XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych będą konkurować w 12 dyscyplinach sportowych. Wezmą w nich udział najlepsi zawodnicy w kategorii juniora młodszego ze wszystkich szesnastu województw. Sportowcy będą konkurować na arenach sportowych sześciu podlaskich miejscowości: Białegostoku, Suwałk, Łomży, Dąbrowy Białostockiej, Augustowa oraz gościnnie w Olkuszu w województwie małopolskim (akrobatyka sportowa) i w Nysie w województwie opolskim (gimnastyka sportowa).

Olimpiada jest finansowana z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego Organizatorem olimpiady, przy wsparciu Województwa Podlaskiego i ministerstwa sportu, jest Podlaska Federacja Sportu.

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe