Umowa podpisana. Rusza budowa obwodnicy Kolna [VIDEO]  

  • 13.04.2022, 10:25 (aktualizacja 13.04.2022, 10:30)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Umowa podpisana. Rusza budowa obwodnicy Kolna [VIDEO]
To jak dotąd największa inwestycja w mieście – jej koszt wyniesie blisko 100 mln zł. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) i budżetu Województwa Podlaskiego. W poniedziałek, 11 kwietnia, marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś podpisali umowę w tej sprawie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. W wydarzeniu wzięli także udział: Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, poseł Kazimierz Gwiazdowski oraz burmistrz Kolna Andrzej Duda.

- Rozwój lokalnej infrastruktury drogowej jest uzupełnieniem systemu autostrad i dróg ekspresowych, a tym samym częścią spójnego i zintegrowanego systemu transportowego. Budujemy obwodnice nie tylko w ciągu dróg krajowych, ale również w ciągu dróg wojewódzkich, w mniejszych miejscowościach, takich jak Kolno. Te drogi są niezwykle potrzebne dla lokalnych społeczności - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD), którego dysponentem jest Minister Infrastruktury, to kompleksowy instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Minister Infrastruktury przeprowadził w 2021 r. nabór wniosków w ramach RFRD o dofinansowanie dla budowy obwodnic zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich. Ostateczna lista zadań została zatwierdzona przez Prezesa Rady Ministrów.

 

 

Jednym z zadań zgłoszonych przez zarząd województwa podlaskiego jest budowa obwodnicy Kolna. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 95 mln zł, a przyznana kwota dofinansowania z Funduszu to 54,4 mln zł. Dofinansowanie obejmuje zarówno przygotowanie dokumentacji projektowej, jak i budowę obwodnicy.

– To wielka szansa dla regionu, to wielka szansa dla gminy, to wielka szansa dla gmin sąsiednich. Obwodnica wybudowana wokół Kolna to nowe tereny inwestycyjne. To nowa nadzieja dynamicznego rozwoju gospodarczego, na który czekają mieszkańcy regionu – podkreślił szef resortu infrastruktury.

Natomiast wiceminister Rafał Weber dodał, że kolejne zmiany w RFRD umożliwią dofinansowanie budowy ścieżek rowerowych, chodników i niewielkich remontów. Podkreślił też, że Podlaskie jest dla obecnego rządu strategiczne od strony transportowej, stąd realizacja w regionie wielu dużych projektów komunikacyjnych. W tym kontekście mówił o zmodernizowanej drodze ekspresowej S8, ale też obecnie realizowanych inwestycjach: trasach międzynarodowych Via Carpatia i Via Baltica.

– To szlaki międzynarodowe, które od strony komunikacyjnej i gospodarczej dadzą nowy impuls województwu podlaskiemu. Dlatego kładziemy nacisk, by projekty te zrealizować jak najszybciej – podkreślił.

Podpisanie umowy na budowę obwodnicy Kolna marszałek Artur Kosicki nazwał „historyczną chwilą”.

– To wielki sukces województwa podlaskiego. Ta droga nie tylko poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego w mieście, nie tylko wpłynie na poprawę codzienności mieszkańców, ale da impuls do rozwoju tego regionu. Infrastruktura drogowa przecież jest jego podstawą i obecny rząd rozumie, potrzeby w tym zakresie naszego województwa – powiedział.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe