Lada dzień możesz stracić kanały TV

 • 20.04.2022, 10:45 (aktualizacja 20.04.2022, 10:45)
 • news4media
Lada dzień możesz stracić kanały TV iStock
Jeżeli nie masz w domu odpowiedniego sprzętu, musisz dokupić dekoder albo kupić nowy telewizor. Inaczej stracisz dostęp do swoich ulubionych programów. Do dekodera państwo dokłada 100 zł, do telewizora 250 zł. Jak sięgnąć po te pieniądze?

Chodzi o wdrażany w Polsce nowy standard nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej (ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC). Nowa jakość oznacza również więcej możliwości. Nie chodzi wyłącznie o lepszy dźwięk i obraz, ale o działanie tzw. Telewizji hybrydowej. Wraz z nowym standardem widz zyska dostęp do dodatkowych informacji. Na przykład będzie mógł przeczytać na ekranie o aktorach występujących w filmie czy składach drużyn piłkarskich.

Pod koniec marca te zmiany dotknęły mieszkańców województw dolnośląskiego i lubuskiego. Teraz czas na kolejne regiony. 25 kwietnia nowy system zacznie funkcjonować w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz w części wielkopolskiego i mazowieckiego.

Dalej harmonogram tej akcji wygląda następująco:

23 maja – województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie, łódzkie, w południowej części mazowieckiego i świętokrzyskiego,

27 czerwca – województwa: lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

Problem w tym, że nie każdy ma sprzęt przystosowany do nowej technologii. Z naziemnej telewizji cyfrowej  korzysta blisko 4 miliony gospodarstw domowych. Około 1,8 mln z nich nie ma sprzętu umożliwiającego odbiór nowego sygnału. Oznacza to, że gdy w miejscu zamieszkania tych osób zajdą wspomniane zmiany, stracą one sygnał telewizyjny.

Jak tego uniknąć?

Są dwa wyjścia. Można kupić specjalny dekoder, który podłącza się do telewizora. Jego koszt to ok. 200 złotych. Opcja numer dwa to kupno nowoczesnego telewizora. Jest to – niestety – droższe rozwiązanie.

Można jednak sięgnąć po pomoc państwa. To 100 zł w przypadku dekodera i 250 zł w przypadku telewizora. Wniosek o taką pomoc może złożyć tylko jedna osoba w gospodarstwie domowym. I zrobić to albo poprzez platformę gov.pl, albo na poczcie. Wnioskodawca w odpowiedzi otrzymuje mailem lub listownie kod, który musi przedstawić w sklepie przy zakupie sprzętu.

Co trzeba kupić?

Zanim jednak ktoś wybierze się na zakupy, powinien sprawdzić, czy potrzebuje dekodera lub nowego telewizora. Żeby to ustalić, trzeba zeskanować swój odbiornik i wyszukać nowe programy oraz odnaleźć kanał testowy lub jeden z nadawanych już w nowym systemie:

 • TVP Dokument,
 • TVP Kultura,
 • TVP Kobieta,
 • TVP Polonia
 • TVP Rozrywka,

lub na testowym multipleksie TVN Discovery wyszukać:

 • TVN HD,
 • TVN7 HD,
 • TVN Fabuła
 • Metro.
news4media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe