Siedem inwestycji na Ziemi Łomżyńskiej z dotacją Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów - [VIDEO]

  • 20.04.2022, 17:08 (aktualizacja 21.04.2022, 10:04)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Siedem inwestycji na Ziemi Łomżyńskiej z dotacją Funduszu Wsparcia Gmin…
Dotacje na łącznie ponad 6 mln zł pomogą zrealizować inwestycje siedmiu podlaskich samorządów z subregionu łomżyńskiego. Pieniądze pochodzące z budżetu województwa będą przeznaczone m.in. na przebudowę dróg, modernizację infrastruktury sportowej i dofinansowanie remontu w szpitalu. Podczas środowej (20.04) konferencji w Łomży wicemarszałek Marek Olbryś wręczył przedstawicielom samorządów symboliczne czeki z dotacjami. W spotkaniu wziął udział także radny wojewódzki Piotr Modzelewski.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów to inicjatywa Samorządu Województwa Podlaskiego, której celem jest pomoc podlaskim gminom i powiatom w realizacji inwestycji o dużym znaczeniu społecznym i gospodarczym. Fundusz został utworzony w 2021 r. w ramach budżetu województwa.  Do tej pory, z tej puli przyznano dotację prawie 70 samorządom terytorialnym. Dzięki niemu w regionie zrealizowano wiele inwestycji. W tym roku budżet FWGiP wyniósł 20 mln zł.

– Jako ten większy samorząd chcemy pomagać, chcemy tę pomoc kontynuować. To duża kwota i także duży wysiłek dla samorządu województwa, ale te pieniądze są bardzo dobrze wykorzystywane, z ogromnym pożytkiem dla mieszkańców. Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem – mówił Marek Olbryś.

Wicemarszałek Marek Olbryś. Za nim stoją radny Piotr Modzelewski i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Podczas środowego spotkania symboliczne czeki przekazano samorządom z subregionu łomżyńskiego: powiatowi zambrowskiemu, miastu Kolno i Łomża oraz gminom: Wizna, Nowogród, Turośl, Stawiski.

– Zależy nam, aby to dofinansowanie było przekazywane równomiernie. Każda gmina ma szansę na wsparcie, jeśli nie w tym roku, to w kolejnych latach. Chcemy objąć pomocą wszystkie podlaskie samorządy – dodał wicemarszałek Olbryś.

Nowa winda i inwestycje sportowe

Powiat zambrowski otrzymał 450 tys. zł na wymianę windy i modernizację klatki schodowej w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie.

– Ta winda pamięta czasy budowy szpitala, była zakładana w latach 60. ubiegłego wieku. Wymaga ciągłych napraw, a teraz po prostu należy ją dostosować do obowiązujących norm – mówił starosta zambrowski Stanisław Ożlański.

Czek na najwyższą kwotę w tym rozdaniu – 1,5 mln zł – trafił do Kolna. Z tych pieniędzy miasto dofinansuje przebudowę istniejącego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego i zapewni niezbędną infrastrukturę.

– Mamy nadzieję, że powstanie piękny obiekt, długo oczekiwany zarówno przez sportowców, jak i mieszkańców Kolna – podkreślał sekretarz miasta Mirosław Bajorek.

Natomiast Łomża otrzymała 1 mln zł dofinansowania na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica.

– Cieszę się, że na wsparcie zarządu województwa mogą liczyć nie tylko małe samorządy, ale też miasta takie jak Łomża. Ta pomoc jest nam bardzo potrzebna i jesteśmy za nią wdzięczni – zaznaczył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Przede wszystkim drogi

Gmina Wizna dostała 780 tys. zł na remont i oświetlenie sześciu lokalnych dróg. 900 tys. zł dla Nowogrodu zostanie również przeznaczone na infrastrukturę drogową – gmina przebuduje drogi prowadzące do skansenu kurpiowskiego. Remonty czekają także mieszkańców gminy Turośl. Otrzymane 600 tys. zł to dotacja na przebudowę dwóch mostów: przez rzekę Rybnica w Popiołkach i przez Kanał Turośl w Trzcińskich.

– Te mostki zagrażały bezpieczeństwu. Trzeba było je wyłączyć z ruchu. Po remoncie znów będą piękne i do użytku – mówił Piotr Niedbała, wójt gminy Turośl i dodał, że pomoc, jaką oferuje samorząd województwa jest nieoceniona.

Samorządowcy z czekami na dotacje.

Dofinansowanie na rozbudowę drogi Jurzec Włościański – Dobrzyjałowo w wysokości 800 tys. zł otrzymała także Gmina Stawiski. Jak zaznaczyła burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska, trasa jest bardzo istotna dla całego subregionu łomżyńskiego.

– To jest droga łącząca dwie gminy: Stawiski i Piątnica oraz dwa powiaty: łomżyński i kolneński. Remont ponad pięciu kilometrów drogi finansujemy z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych i dofinansowujemy w ramach środków z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów – informowała burmistrz.

Radny wojewódzki Piotr Modzelewski zaznaczył, że wsparcie samorządu województwa dla gmin i powiatów jest bardzo potrzebne.

– Województwo podlaskie to 118 gmin, które należy wesprzeć i takie jest założenie sejmiku, żeby w ciągu tej kadencji każda gmina mogła otrzymać takie dofinansowanie – powiedział radny.

Tylko dobre informacje z województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe