Obradował sejmik województwa. Deklaracja dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz decyzje w sprawie Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie

  • 01.05.2022, 10:24 (aktualizacja 04.05.2022, 18:11)
  • Red
Obradował sejmik województwa. Deklaracja dalszego wsparcia dla Ukrainy… UMWP
Radni udzielili podlaskim samorządom dotacji w wysokości 8,6 mln zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów, przyznali również 2 mln zł z budżetu województwa na inwestycje przy granicy polsko-białoruskiej. Na posiedzeniu w czwartek (28.04) rozdysponowali także środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponadto zadeklarowali dalszą, szeroką pomoc dla Ukraińców oraz wyrazili wolę przejęcia przez województwo Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.

 

Przekształcenie skansenu w samodzielną placówkę ma sprzyjać jego rozwojowi. Powstanie nowej instytucji kultury z samodzielnym budżetem ma też zwiększyć możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków na jej rozwój i rozbudowę, pozwoli także na sprawne zarządzanie. Na przejęciu instytucji przez podlaski samorząd zależało nie tylko władzom województwa, ale też Łomży, dla której koszty utrzymania skansenu były zbyt wysokie.

Jeden z najatrakcyjniejszych zabytków Zimi Łomżyńskiej

Wyrażenie woli przejęcia przez Województwo Podlaskie Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie jest kolejnym krokiem do zmiany organu prowadzącego tę instytucję. List intencyjny w tej sprawie władze województwa podpisały z prezydentem Łomży w kwietniu ub.r. Następnie skansen został wyodrębniony ze struktur łomżyńskiego Muzeum Północno-Mazowieckiego (był jego częścią od 1946 r. – przyp. red.).

– Czuję wielką odpowiedzialność za kwestię kultury i dziedzictwa narodowego, bo ta sfera podlega bezpośrednio mi jako marszałkowi – mówił Artur Kosicki, deklarując, że kwota z budżetu województwa, przeznaczana na skansen, będzie uzupełniana dotacjami z innych źródeł.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie to jeden z najatrakcyjniejszych zabytków powiatu łomżyńskiego. Znakomicie wpisuje się w różnorodność kulturową Podlaskiego. Założony w 1927 r. przez Adama Chętnika i jego żonę Zofię z Klukowskich, pod kuratelą Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, swoim zasięgiem wykracza poza lokalną kulturę. Park etnograficzny rozpościera się na obszarze ok. 3,5 ha. Jest ulokowany na malowniczej skarpie, z której roztacza się widok na Narew i wpadającą do niej Pisę.

Przypomnijmy w kwietniu 2021 roku prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś podpisali list intencyjny w sprawie realizacji koncepcji przekształcenia Skansenu w samodzielną instytucję kultury pod egidą samorządu województwa. Finalizacja przedsięwzięcia miałaby nastąpić wraz z początkiem 2022 roku. Stosowne uchwały w tej sprawie muszą jeszcze podjąć Rada Miejska Łomży i Sejmik Województwa Podlaskiego

 

Radni rozdysponowali środki PFRON

Radni podjęli też uchwałę dotyczącą zadań Samorządu Województwa Podlaskiego realizowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Na ten cel województwo otrzymało w br. blisko 8,9 mln zł.

Zgodnie z decyzją sejmiku, z tej puli ponad 1,86 mln zł przeznaczone zostanie na dofinansowanie robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami.

Z kolei ponad 6,73 mln zł to kwota dofinansowania kosztów tworzenia i działania zakładów aktywności zawodowej. To zadanie realizowane przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Białymstoku. Wśród dofinansowanych podmiotów znalazły się zakłady aktywności zawodowych: Argenta w Łomży, Sowa w Lipniaku, My dla innych w Białymstoku, Krzyżewo–Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjne, Wytwórnia Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych Alpi w Białymstoku oraz Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Suchowoli. Dodatkowa kwota trafi, na wniosek WUP, na utworzenie Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Krzyżewie.

Natomiast 300 tys. zł to pieniądze na zlecanie zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami fundacjom i organizacjom pozarządowym, realizowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.

Ramy pomocy dla Ukraińców

Radni przyjęli również – w drodze uchwały – ramy zakresu pomocy, jakiej może udzielić samorząd województwa Ukraińcom, którzy ucierpieli w wyniku napaści Rosji na ich kraj. W skład tego wsparcia wchodzi m.in.: zakwaterowanie, wyżywienie, finansowanie przejazdów środkami transportu zbiorowego, zapewnienie transportu osobom z niepełnosprawnościami, wsparcie w zakresie ochrony zdrowia, kultury, edukacji i zatrudnienia.

Ta uchwała to regulacja prawna, która pozwala sformalizować pomoc, jakiej Województwo Podlaskie już udziela. Przypomnijmy, że w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie przebywają matki z dziećmi z Ukrainy. Tam mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie i pomoc medyczną. Docelowo Ukraińcy mają zamieszkać w Suwałkach. Budynek jest właśnie dostosowywany do ich potrzeb. 

Ukraińcy mogą również bezpłatnie podróżować autobusami PKS Nova, a także pociągami Polregio. To  nie wszystko. Samorząd zorganizował już cztery transporty z darami na Ukrainę, sfinansowane z budżetu województwa. Trzy z nich zawierały środki medyczne, a jeden – szpitalny sprzęt medyczny.

Tak szerokie wsparcie i regulująca je uchwała to wynik stanowiska radnych wojewódzkich, którzy 28 lutego potępili agresję Rosji na Ukrainę oraz zadeklarowali pomoc Ukraińcom. W sejmiku powołali też Komisję doraźną ds. pomocy Ukraińcom, która na bieżąco monitoruje sytuację na Ukrainie i czuwa nad zaspokajaniem najpilniejszych potrzeb.

 

 

 

red_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe