2 maja. Dzień Flagi w Łomży - [VIDEO]

  • 04.05.2022, 18:44 (aktualizacja 10.05.2022, 10:45)
  • Tylko dobre informacje
2 maja. Dzień Flagi w Łomży - [VIDEO] AD
Dzień Flagi to święto obchodzone w Polsce od 18 lat. 2 maja biało-czerwone flagi powiewają nie tylko na budynkach instytucji państwowych, kultury czy szkołach, ale Polacy wywieszają je także przed swoimi domami i na balkonach. Tego dnia barwy biało czerwone widać wszędzie, bo to wyraz patriotyzmu i poczucia wspólnoty narodowej. W Łomży w Garnizonie Łomżyńskiego Pułku Logistycznego odbyły się uroczystości podniesienia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

- Nam i sobie życzę, żeby to, co było powiedziane przez naszego papieża, nie musiało się przekuwać w trud, krew i pot – powiedział płk Paweł Gałązka, dowódca garnizonu Łomża i 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. kpt Mariana Raganowicza podczas uroczystego podniesienia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że wolność nie jest dana nam raz na zawsze.

- Dbajmy o to, kochani, dbajmy o naszą Rzeczpospolitą – apelował płk Paweł Gałązka.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

- Biało-czerwona niepodległość to bardzo ważna uroczystość, tym bardziej, że to, co teraz dzieje się na Ukrainie nie jest nikomu obojętne – powiedział obecny na uroczystościach Piotr Modzelewski, radny sejmiku województwa podlaskiego. – Dzień flagi to czas, kiedy możemy podkreślać naszą tożsamość, pamięć o historii, ale też przynależność  do naszej biało-czerwonej polskości - mówił Piotr Modzelewski, radny Sejmiku.

Historia polskich barw narodowych sięga rządów dynastii Piastów. Wybór koloru flagi państwowej jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku.

Barwy narodowe mają także swoje symboliczne znaczenie. Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość”.

Jak mówi harcmistrz Wiesław Domański, Komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP w Łomży, flaga dla Polaków jest symbolem, który towarzyszy nam od zarania dziejów. Czy były to bitwy, czy uroczystości patriotyczne czy wydarzenia zawsze tam gdzie była Polska pojawiała się też flaga.

-Ważne jest, by młode pokolenie dostawało taki przykład z góry, tak, jak dzisiaj nie wstydzimy się polskości i potrafimy wywiesić flagę czym manifestujemy swoją polskość – powiedział harc. Wiesław Domański.

           

Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność. Podczas uroczystości w Garnizonie 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski powiedział: „Tam gdzie jest Flaga Biało-Czerwona, tam jest Polska”. I zaprosił mieszkańców Łomży do swojego biura poselskiego, przy którym od kilkunastu lat rozdaje polskie flagi na drzewcu.

- Jako symbol zwycięstwa jest ona zawieszana po wygranych bitwach na budynkach. Te symbole odgrywały, odgrywają i będą odgrywać bardzo ważną rolę – podkreślił Lech Antoni Kołakowski podczas uroczystości w Garnizonie Łomża. 

Zgodnie z ustawą dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, lecz także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Towarzyszy temu jeden warunek - flaga ma być otoczona należną czcią i szacunkiem.

 

 

Tylko dobre informacje

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe