Budowa ,,szprychy” CPK nr 3: Ostrołęka-Łomża-Giżycko. Weź udział w konsultacjach - [VIDEO]

  • 10.05.2022, 17:01 (aktualizacja 11.05.2022, 07:43)
  • Tylko dobre informacje
Budowa ,,szprychy” CPK nr 3: Ostrołęka-Łomża-Giżycko. Weź udział w konsultacjach…
Rusza kolejny etap prac przygotowawczych dla budowy ,,szprychy” Centralnego Portu Komunikacyjnego nr 3: Ostrołęka – Łomża – Giżycko. W poniedziałek 16 maja rusza II etap konsultacji społecznych, którego celem jest doprecyzowanie czterech wariantów, a następnie rekomendacja wariantu inwestorskiego, który będzie elementem wniosku o decyzję środowiskową. Wybór wariantu miałby nastąpić do końca tego roku. Natomiast w II kwartale 2023 roku zakładane jest przedstawienie elementów koncepcji programowo-przestrzennej dla wybranego wariantu inwestorskiego.

Jeśli chodzi o potencjalne rozwiązania projektowe w Łomży, w ramach I etapu wypracowano cztery warianty. Według ekspertów, najkorzystniejszym wariantem byłoby przeprowadzenie linii przez środek miasta po terenach zarezerwowanych pod budowę kolei już dziesiątki lat temu. To puste nadal działki na przedłużeniu torów dochodzących prawie do ulicy Sikorskiego, potem między blokami przy Dmowskiego i ulicą Kaktusową do Wojska Polskiego i dalej wzdłuż Adama Chętnika do Nowogrodzkiej.

W związku z tym wszystkie 4 propozycje przebiegają w zbieżnym śladzie, czyli przez środek miasta. Każdy z tych wariantów pozostawia możliwość zdecydowania o wjeździe oraz wyjeździe z miasta. Między Łomżą a Ostrołęką dwie z tras poprowadzone zostały od strony Konarzyc, mniej więcej istniejącym śladem, następna - od Łochtynowa, zaś ostatnia również od strony Konarzyc, jednak z drugiej strony miejscowości. Wariant zachodni zaproponowany przez prezydenta Łomży i Radę Miejską został odrzucony.

Jeśli chodzi o parametry projektowe, możliwe są różne rozwiązania w zakresie przejścia linii kolejowej przez Łomżę: w poziomie 0 (w poziomie terenu) lub +1 (na nasypie, na murze oporowym albo na estakadzie). Przejście w poziomie ,,-1”, czyli np. tunel nie jest rozpatrywane. W planach jest budowa bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych, w tym m.in. z ul. Sikorskiego (DK 63), Wojska Polskiego (DK63) i Nowogrodzką.

Z prognoz Centralnego Portu Komunikacyjnego (Pasażerskiego Modelu Transportowego) wynika, że z i do Łomży podróżować będzie około 2200 pasażerów dziennie. Docelowo na trasie Łomża- Warszawa w ciągu doby miałoby kursować 16 pociągów. 8 w jedną i 8 w drugą stronę. Podobnie na relacji Łomża – Centralny Port Komunikacyjny. Natomiast na trasie Łomża – Łódź tych pociągów byłoby 4.  Pociągi pasażerskie mają poruszać się z prędkością do 250 km/h (lekkie pociągi towarowe do 120 km/h).

Mieszkańcy Łomży podróżujący nimi mieliby docierać do Warszawy w godzinę 15 minut, do Centralnego Portu Komunikacyjnego w godzinę 30 minut, do Łodzi w 2 godziny 15 minut, zaś do Ostrołęki w 15 minut. Pociągi miałyby kursować do Warszawy I CPK co 60 minut, natomiast do Łodzi co 240 minut. Od strony realizacyjnej cała inwestycja zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy odcinka Ostrołęka-Łomża, który ma zostać wybudowany do końca 2027 roku, a druga fragmentu Łomża-Pisz-Orzysz-Giżycko, który powstać ma do końca roku 2032.

Spotkanie skierowane do mieszkańców Łomży zaplanowane jest na 2 czerwca. 1 czerwca natomiast konsultacje społeczne odbędą się z mieszkańcami gminy.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe