Polska jest potęgą żywnościową, czyli Mleczne Laury w Białymstoku

 • 11.05.2022, 07:48 (aktualizacja 11.05.2022, 10:00)
 • Tylko dobre informacje
Polska jest potęgą żywnościową, czyli Mleczne Laury w Białymstoku Podlaski Urząd Wojewódzki Gala Mleczne Laury w Białymstoku
To uhonorowanie hodowców bydła mlecznego za wysokie wyniki produkcyjne i hodowlane na szczeblu regionalnym. We wtorek (10.05) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim podczas Gali wręczono Mleczne Laury. Konkurs organizowany jest przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, przy współpracy z wchodzącym w jej skład Podlaskim Związkiem. W sumie wyróżniono 36 rolników w 13 kategoriach.

Mleczne Laury (wcześniej Gala Mleczna) to cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Od 2019 roku nagradzani są najlepsi hodowcy za wysokie wyniki wydajności w każdym województwie.

Wprowadziliście Państwo niesamowity poziom, który przejawia się tym, że w Polsce mamy średnią wydajność 8837 kg mleka, co stawia nas powyżej średniej europejskiej i cieszymy się szacunkiem w świecie. (...) Dyktujecie warunki sektorowi mleczarstwa, nie tylko w regionie, ale w całej Polsce - mówił podczas gali Laurów Mlecznych Leszek Hądzlik - prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

W tym roku PFHBiPB postanowiła wyróżnić hodowców w 13 kategoriach (w pierwszych sześciu było pięć miejsc).

 1. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada do 20 sztuk - I miejsce zajęli Aneta i Paweł Żochowscy z powiatu zambrowskiego z wydajnością 11 957 kg mleka.

 2. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 20 do 50 sztuk - I miejsce zajęli Joanna i Bogdan Wnorowscy z powiatu wysokomazowieckiego z wydajnością 13 039 kg mleka.

 3. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 50 do 100 sztuk - I miejsce zajął Piotr Szeligowski z powiatu zambrowskiego z wydajnością 13 022 kg mleka.

 4. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 100 do 200 sztuk - I miejsce zajęli Stanisława i Walenty Wałejko z powiatu suwalskiego z wydajnością 12 810 kg mleka.

 5. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – wielkość stada od 200 do 300 sztuk - I miejsce zajął Adam Gruzel z powiatu monieckiego z wydajnością 11 974 kg mleka.

 6. STADA O NAJWYŻSZEJ WYDAJNOŚCI – powyżej 300 sztuk - I miejsce zajął Bogdan Zakrzewski z powiatu białostockiego z wydajnością 11 393 kg mleka.

 7. NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ – RASA RODZIMA – BIAŁOGRZBIETA - nagrodę zdobył Dawid Rybałt z powiatu sokólskiego, który w 2021 roku osiągnął najwyższą wydajność w Polsce w rasie rodzimej - 8 283 kg mleka.

 8. STADO Z NAJWYŻSZYM INDEKSEM EKONOMICZNYM - nagrodę zdobył Stanisław Żochowski z powiatu białostockiego.

 9. KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ LAKTACYJNĄ - wyróżnienie otrzymali Bogusław Ciupiński z powiatu siemiatyckiego za krowę pierwiastkę, która osiągnęła wydajność 15 624 kg mleka oraz Piotr Kowalczuk za krowę w II i starszej laktacji, która osiągnęła wydajność 19 175 kg mleka.

 10. KROWA Z NAJWYŻSZĄ WYDAJNOŚCIĄ ŻYCIOWĄ - wyróżnienie trafiło do Zdzisława Sokołowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za sztukę, która osiągnęła najwyższą wydajność życiową w Polsce - 164 596 kg.

 11. STADO Z NAJKRÓTSZYM OKRESEM MIĘDZYWYCIELENIOWYM - wyróżnienie odebrał Piotr Skrzypko z powiatu sokólskiego (380 dni).

 12. NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ TŁUSZCZU I BIAŁKA W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - uzyskało ją stado Piotra Szeligowskiego z powiatu zambrowskiego (1040 kg).

 13. NAJWYŻSZA WYDAJNOŚĆ W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM - tytuł ten należy do Bogdana Wnorowskiego z powiatu wysokomazowieckiego za wydajność 13 039 kg mleka (stado liczy 37 krów mlecznych).

Ze statystyk wynika, że jeśli chodzi o liczbę bydła to ustępujemy jako region Mazowszu i Wielkopolsce, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę wskaźniki dotyczące produkcji mleka to przodujemy. To mnie bardzo cieszy - produkcja mleka i hodowla bydła mlecznego, a co za tym idzie przedsiębiorstwa mleczarskie to jedne z wizytówek naszego województwa - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Antoni Kołakowski poskreślał, że produkcja mleka odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa żywnościowego.

- Stabilizacja rynków mleka musi być gwarantowana przez organy państwa oraz administrację w terenie, której rolą jest służyć pomocą polskiej wsi. To konieczne ze względu na ogromny trud pracy rolnika - 7 dni w tygodniu bez wolnych dni. Zawirowania z cenami wodorów, energetyki w pewnym sensie dotknęły rolników, ale musimy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Mimo problemów wynikających z wojną na Ukrainie, Polska jest potęgą żywnościową - podkreślał wiceminister.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski objął konkurs patronatem honorowym. 

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe