Podlaski Dzień Bibiotekarza - [VIDEO]

  • 12.05.2022, 20:34
  • Tylko dobre informacje z województwa
Podlaski Dzień Bibiotekarza - [VIDEO] Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
Pracownicy podlaskich bibliotek odwiedzili w poniedziałek, 9 maja, Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, by wspólnie świętować Światowy Dzień Książki oraz Dzień Bibliotekarza. W uroczystości uczestniczył marszałek Artur Kosicki. Jak podkreślał praca bibliotekarza w dobie informatyzacji jest jeszcze bardziej wymagająca, bo książka ma ogromną konkurencję.

 

- Chciałbym serdecznie pogratulować i podziękować wszystkim bibliotekarzom za to, że cały czas, pomimo pandemii, pomimo trudnej sytuacji, byliście na swoich stanowiskach, dbaliście o rozwój czytelnictwa. Za to, że cały czas dbacie o rozwój społeczeństwa, o to żeby młodzi ludzie lgnęli do bibliotek, co jak wiemy nie jest łatwe w erze internetu (…). Biblioteka to nie tylko czytanie, pogłębianie wiedzy, ale też umysłowa uczta, nabywanie pewnego spokoju, refleksji – tymi słowami zwrócił się do podlaskich bibliotekarzy Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej, doceniła kreatywność bibliotekarzy. Podkreśliła, że w dzisiejszych czasach ten zawód polega nie tylko na zajmowaniu się książkami, ale „na propagowaniu szeroko pojętej kultury  – organizowaniu spotkań literackich, koncertów, wykładów, a nawet gier planszowych”.

Święto bibliotekarzy to w Książnicy Podlaskiej dzień wyjątkowy. Od 1999 r. dyrektor tej największej biblioteki w regionie przyznaje osobom i instytucjom zasłużonym na rzecz popularyzacji książki i czytelnictwa Nagrodę Srebrnej Róży. W tym roku kapituła pod przewodnictwem Elżbiety Czekały – kierownik Działu Gromadzenia Zbiorów Książnicy Podlaskiej przyznała to wyróżnienie Waldemarowi Smaszczowi – „za ponad 50 lat działalności twórczej na płaszczyźnie literackiej, będącej miarodajnym próbnikiem prawdziwej jakości „słowa”, jakim są niesione przez nie „Prawda, Dobro i Piękno” oraz radość, że ścieżki jego działań zawodowych i osobistych ubogacały działalność Książnicy Podlaskiej na przestrzeni wielu lat, podczas rozlicznych spotkań, tekstów i pełnych wsparcia oraz życzliwości rozmów”.

Natomiast Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Okręgu Podlaskiego przyznało tytuł Bibliotekarza Roku 2021 województwa podlaskiego Monice Łapińskiej – kierownik Filii nr 4 Książnicy Podlaskiej, „za samodzielność i odwagę w podejmowaniu decyzji oraz kreowaniu ciekawych inicjatyw w prowadzonej przez nią placówce, która swoją działalnością wyróżnia się na tle filii bibliotecznych województwa podlaskiego. Podczas uroczystości wręczono także Dyplomy Honorowe Srebrnej Róży. Wyróżniono: Renatę Naumowicz – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Bakałarzewie za osiągnięcia w dziedzinie pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych oraz liczne inicjatywy na rzecz środowiska lokalnego, Agnieszkę Modzelewską – kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży za profesjonalizm oraz szczególne zaangażowanie w działania na rzecz wdrażania nowych technologii oraz Teresę Domurat – bibliotekarza Biblioteki Publicznej Gminy Jaświły, Filii Bibliotecznej w Dolistowie, za aktywny udział w działaniach na rzecz integracji środowiska lokalnego oraz zaangażowanie w promocję czytelnictwa. Po raz pierwszy dyrekcja Książnicy Podlaskiej przyznała Dyplom Honorowy Srebrnej Róży w następujących kategoriach: Najlepszy Zespół Roku: Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej, Osobowość Książnicy Podlaskiej: Joanna Woińska-Fiedorczuk, Przyjaciel Książki: Marta Kozłowska oraz Przyjaciel Książnicy Podlaskiej: Tomasz Samojlik. 

Tylko dobre informacje z województwa

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe