Podlaska Noc Muzeów

 • 13.05.2022, 17:07 (aktualizacja 13.05.2022, 22:38)
 • Tylko dobre informacje z województwa
Podlaska Noc Muzeów
W najbliższy weekend, 14 i 15 maja, w wielu instytucjach kultury w kraju i za granicą będzie można podziwiać muzealne zbiory pod osłoną nocy i to za darmo lub za symboliczną opłatą. Podlaskie placówki podległe samorządowi województwa także przygotowały szereg atrakcji na tę wyjątkową noc.

Rozmaitości w Muzeum Podlaskim

Prawdziwy wachlarz rozmaitości z tej okazji zaserwuje Muzeum Podlaskie (MP) w Białymstoku. W nocy z soboty na niedzielę w przestrzeni plastycznej białostockiego ratusza powstanie jedna wspólna praca, której twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający placówkę. Nie zabraknie także możliwości zapoznania się z wystawami Muzeum – oprowadzi po nich przewodnik.

Nie mniej atrakcji proponują oddziały MP. Będzie można m.in. nauczyć się przyrządzania tradycyjnej buzy w Muzeum Historycznym, posłuchać koncertu zespołu ILANA w tykocińskiej Wielkiej Synagodze czy przespacerować się z przewodnikiem po parku w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Muzeum Ikon w Supraślu zaprezentuje nowe dzieło Dymitra Grozdewa, z kolei u Alfonsa Karnego odbędą się m.in. warsztaty rzeźby portretowej prowadzone przez Patricię Meunier. Na warsztaty dla dzieci i dorosłych zaprasza także Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim.

Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10

W czasie Nocy Muzeów w przestrzeni plastycznej powstanie jedna wspólna praca, a jej twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający Muzeum.

 • godz. 18.00 – 00.00 - W czasie Nocy Muzeów w przestrzeni plastycznej białostockiego ratusza powstanie jedna wspólna praca, a jej twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający Muzeum.
 • godz. 18.00, 20.00, 22.00 – Mistrzowie malarstwa – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”. Galeria Malarstwa Polskiego to reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Józefa Grassi czy Piotra Michałowskiego. Wielość nurtów malarstwa w sztuce 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku możemy podziwiać na płótnach tak wybitnych twórców jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy fascynujący Stanisław Ignacy Witkiewicz.
 • godz. 18.00, 20.00, 22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej „Kwiaty Europy”. Wystawa „Kwiaty Europy” to wyjątkowa okazja do zapoznania się najcenniejszymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum KUL, pośród których znajdują się obrazy i rysunki najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Stanisława Kamockiego. Obok nich prezentowana jest nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmująca dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

 • godz. 18.00 – 00.00, Daj się porwać historii  wędrówka z przewodnikiem po wystawach stałych. Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy wśród dźwięków i świateł” na makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję „W białostockiej kamienicy”, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu „Ritz” , którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta. Prezentacje widowiska multimedialnego będą się odbywać co pół godziny od godz. 18.00.
 • godz. 18.30, 20.30, 22.00, Pokaz przyrządzania tradycyjnej buzy. W Białymstoku na początku XX w. funkcjonowały tzw. „buzny”, czyli lokale serwujące tradycyjną macedońską buzę. Jest to napój bezalkoholowy, przygotowywany z kaszy i zazwyczaj podawany razem z chałwą. W przedwojennym Białymstoku buzy można było się napić między innymi w kawiarni hotelu „Ritz”. Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym odbędą się trzy pokazy przygotowywania buzy: o godz. 18.30, 20.30 i 22.00.

Muzeum Ikon w Supraślu, ul. Klasztorna 1

 • godz. 18.00 – 00.00

Wystawa czasowa: BO PRZESZLIŚCIE PRZEZ OGIEŃ I WODĘ… Wernisaż: 14 maja 2022, godz. 18.00

Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy przedstawia wystawę bo przeszliście przez ogień i wodę prezentującą prace ukraińskich malarzy ikonografów.

Wystawa czasowa: Archanioł z nieba posłany został, by „Raduj się” rzec Bogarodzicy. Sgrafitto Dymitra Grozdewa, Wernisaż: 14 maja 2022, godz. 18.00

W Noc Muzeów w Sali im. Prof. Jerzego Nowosielskiego zostanie zaprezentowane nowe dzieło Dymitra Grozdewa – artysta zaprezentuje temat Zwiastowania.

Muzeum w Tykocinie, ul. Kozia 2

 • godz. 18.00 – koncert zespołu ILANA w Wielkiej Synagodze
 • godz. 18.00-23.00  zwiedzanie wystaw „Kidusz dla biblioteki tykocińskiej” oraz „Tykocin w nurcie historii”
 • Oprowadzanie powtarzane w grupach ok. trzydziestoosobowych, aż do zakończenia Nocy Muzeów.
 • godz. 20.00 – 21.30 Nocne opowieści bulwarowe – spacer szlakiem zwykłych i niezwykłych historii tykocińskich (początek przed Wielką Synagogą w Tykocinie). Występy Tykocińskiego Teatru Amatorskiego
 • godz. 22.00-23.00 Projekcje filmów dokumentalnych w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego „Białystok-Kiriat Bialystok” i „Miszka”
 • godz. 20.30-23.00 ognisko na parkingu od południowej strony synagogi

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

 • godz. 18.00 – 22.00 Wstęp wolny na wystawę stałą Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
 • godz. 21.00 – wieczorny spacer po parku z przewodnikiem. W parku w Muzeum Wnętrz Pałacowych będzie można zrobić sobie zdjęcie z monidłami z Janem Klemensem i Izabelą Branickimi, a w Muzeum wytropić „Muzealnego chochlika", który zostawił na ekspozycji obiekty, które nie powinny się na niej znaleźć. Osoby, które odnajdą wszystkie „fałszywe eksponaty” otrzymają wydawnictwa lub muzealne gadżety.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17

 • godz. 18.00 – 22.00 Mistrzowie i adepci sztuki. Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej, spotkanie z kuratorami wystawy czasowej i warsztaty rzeźbiarskie z Patricią Meunier.
 • godz. 18.00, 20.00 - warsztaty rzeźby portretowej prowadzone przez PATRICIĘ MEUNIER, Liczba uczestników: 10 os., Wiek uczestników: 12 lat i powyżej. Informacje i zapisy: tel. 509 336 862. Zapisy przyjmowane będą do 13 maja (piątek) do godz. 12.00
 • Mistrzowie... godz. 19.00 – oprowadzanie po wystawie stałej ALFONS KARNY. Opus Vitae. Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta specjalizował się głównie w rzeźbie portretowej. Rzeźbiarz pozostawił spuściznę około 600 prac wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich. Reprezentacyjną częścią wystawy jest Galeria Wielkich Polaków, przedstawiająca rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej.
 • ...i adepci sztuki, godz. 18.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej DYPLOMY 2022 Wystawa prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu. Tegoroczne prace dyplomowe ukazują odmienne emocje każdego z uczniów, ich różne myślenie o formie, technice, indywidualne podejście do tematu, materii i sposobu jej przekształcania i wykorzystania. Uczniowie, poszukując środków do własnych wypowiedzi, stworzyli oryginalne, ciekawe, wyjątkowe propozycje.

Muzeum Oboja Narodów w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Mickiewicza 45

 • godz. 18.00 – 00.00 - Harce węgla z kredą 
 • godz. 19.00 – 20.00 – warsztaty dla dzieci „Pejzaż, czyli co widzimy za oknem” – zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci lub rysowanie kredą i węglem dla dzieci starszych
 • godz. 20.00, 21.00 – edukacyjne warsztaty dla dorosłych przy współpracy z lokalną grupą artystyczną „Wspólna Pasja”. Po zwiedzeniu wystawy pejzaży „Zaroiło się od tęcz i zawieruch…” członkowie Wspólnej Pasji zapoznają zwiedzających z techniką rysowania węglem i kredą. Następnie uczestnicy zajęć pod merytoryczną opieką artystów naszkicują zadany temat.
 • godz. 19.00 – 23.00 – co godzinę oprowadzanie kuratorskie po wystawach: „Zaroiło się od tęcz i zawieruch… Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”, „Tajemniczy ręcznik”, „Przyszedł znachor do apteki… Aptekarstwo i ziołolecznictwo na Podlasiu”, „Dawny Bielsk Podlaski w obiektywie”

Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Skarbiec Supraski, I pietro, ul. Cieliszańska 1

 • godz. 16.00 - W tegoroczną Noc Muzeów Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu zaprasza na oprowadzanie autorskie po wystawie Kafle Supraskie, która przeniesie nas w minione stulecia, w świat sacrum i profanum, zapisany na glinianych płytkach kafli językiem sztuki i symboliki chrześcijańskiej. Kolekcja kafli, znajdująca się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Collegium Suprasliense, stanowi oryginalną pozostałość wyposażenia supraskiego monasteru, obejmującą chronologicznie niemal cały okres jego funkcjonowania.

„Bawimy się!” w PMKL

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej z kolei zostanie otwarta nowa wystawa stała we wnętrzu chałupy z Dąbrowy-Moczydeł. Później będzie zabawa taka, jaką sto lat temu urządzali jej mieszkańcy. Do tańca zagra kapela „Miód na serce”, a odpocząć będzie można przy ognisku. To wszystko już w sobotę, 14 maja o godzinie 19.00.

Nowa wystawa stała jest zatytułowana „Życie dziecka na wsi w latach międzywojennych. Wnętrze chałupy z Dąbrowy-Moczydeł”. To jedna z najpiękniejszych chałup na terenie skansenu, zbudowana w 1926 roku. Dzięki charakterystycznym, niebiesko-białym okiennicom, stała się znakiem rozpoznawczym Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Do niedawna w jej wnętrzu można było oglądać wystawę „Świat wiejskiego dziecka” i drobne jej elementy (choć nieliczne) zostały wykorzystane do stworzenia nowej aranżacji. 

Nowa wystawa będzie wiernym odtworzeniem wnętrza z okresu międzywojennego. Wśród zabytkowych przedmiotów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zachowało się kilka pamiątek po dawnych mieszkańcach domu, między innymi monidło czyli portret ślubny właścicieli. Pozostałe przedmioty składające się na ekspozycję pochodzą z leżącej w gminie Szepietowo Dąbrowy-Moczydła, albo z najbliższej okolicy.


Otwarciu wystawy podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie towarzyszyć niezwykła oprawa. Dzięki kapeli „Miód na serce”, która specjalizuje się w wykonywaniu muzyki tradycyjnej, można będzie poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła przed laty wiejskim zabawom.


- Zabrzmią polki, oberki, walczyki. Tańce odbywać się będą na drewnianym podeście, pod gołym niebem, a jeśli pogodna spłata nam figla – przeniesiemy się do remizy – mówi Iwona Zawadecka z PMKL.


Tam też, bez względu na pogodę, można będzie zobaczyć wystawę zabytkowych instrumentów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz archiwalne fotografie z wiejskich potańcówek.
Będzie też ognisko, warto więc wziąć ze sobą koszyk z prowiantem i zjeść kolację na świeżym powietrzu.   

 

Muzeum Rolnictwa pod osłoną nocy

Na zwiedzanie obiektów pod osłoną nocy zaprasza również Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. W planie są także iluminacje, pokazy dawnych prac, koncerty oraz prezentacje filmów. Początek wydarzenia o godz. 16.

Ideą Europejskiej Nocy Muzeów jest bezpłatne udostępnienie turystom muzeów i galerii w godzinach wieczornych i nocnych oraz organizowanie specjalnych wydarzeń towarzyszących w jednym terminie.

Nieodłącznym elementem każdej edycji Nocy Muzeów są pokazy rękodzieła i dawnego rzemiosła, prezentacja zabytkowych lokomobil i ciągników. Do północy można będzie oglądać wystawy, uczestniczyć w pokazach oraz spacerować po skansenie, a gdy zrobi się zimno i zabraknie sił na chętnych będą czekać potrawy kuchni regionalnej. Będzie można spróbować placków ziemniaczanych, piwa jałowcowego, grochówki, kiełbasy z wędzarni, a także ziemniaków z parnika. W planie są również królewskie iluminacje, pokazy dawnych prac.

Program wydarzenia:

16.00-24.00 – nocne zwiedzanie obiektów

16.00-19.00 – prezentacja maszyn parowych i ciągników

16.00-19.00 – gry i zabawy plenerowe

19.00 – koncert Dimy Makliakova

20.00 – koncert „Ferajny Jastrzębskiego”

21.30 – kino plenerowe „Sami Swoi”

Na dachu opery

Otwarcie tarasu widokowego na dachu, zwiedzanie wnętrza budynku z przewodnikiem oraz spotkanie z fotografem Michałem Hellerem – to atrakcje przygotowane na tę wyjątkową noc przez Operę i Filharmonię Podlaską.

Taras widokowy będzie jedną otwarty w godzinach 17.30-21.00 (ostatnie osoby będą wpuszczane o godz. 20.30).

Zwiedzanie Opery dla pierwszej grupy także rozpocznie się o godz. 17:30, kolejna grupa zwiedzi z przewodnikiem „Zakamarki Opery” o godz. 19:00. Będzie to spacer po niedostępnych na co dzień zakamarkach OiFP.

Warsztaty mobilnej fotografii architektury przeprowadzi fotograf OiFP Michał Heller.

Przedstawi podstawowe zasady kompozycji i triki ułatwiające fotografowanie architektury przy użyciu telefonu komórkowego. Tematem zdjęć, wykonanych pod okiem etatowego fotografa Opery i Filharmonii Podlaskiej, absolwenta ASP w Gdańsku, członka Związku Polskich Artystów Fotografików Michała Hellera, będzie gmach przy ul. Odeskiej. Pierwsza grupa rozpocznie warsztaty o godz. 16:00, a druga o 17:30.

Na warsztaty można zgłaszać się za pomocą zgłoszeń internetowych pod adresem mailowym: [email protected] Należy podać imię i nazwisko uczestnika oraz godzinę warsztatów, w których uczestnik chce wziąć udział.      

Kolejną z atrakcji będzie zwiedzanie wystawy „Mieczysław Fogg – Pieśniarz Polaków” oraz występy studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – dolne foyer, od godz. 18.30.

Każdy chętny będzie mógł uczestniczyć w Otwartej Próbie Generalnej – w przeddzień premiery widowiska taneczno-wokalnego „Broadway Dance Club”. Próba na Dużej Scenie potrwa ok. 20 min. Początek o godz. 20.00.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

W sobotę (14 maja) będą także obowiązywały promocyjne ceny biletów (30% zniżki) na koncert inscenizowany „Quo Vadis” (27-28 maja i 11-12 czerwca).

 

Tylko dobre informacje z województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe