Kurpiowska kultura ma się dobrze

  • 17.05.2022, 15:26
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Kurpiowska kultura ma się dobrze
Bartek Wawrzyniak z Dębnik ma przed sobą jeszcze kilka lat podstawówki, a już zdobył nagrodę za zabawną gawędę o strząsaniu z drzewa "ziśni" (wiśni) na Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych. Niewiele starszy Dawid Sutkowski, wirtuoz gry na harmonii pedałowej, wrócił do domu w Turośli nie tylko z laurem przeglądu, ale także specjalną nagrodą imienia Heleny i Bolesława Olbrysiów ufundowaną i wręczoną przez wicemarszałka Marka Olbrysia, i jego małżonkę Bogumiłę. Kurpiowska kultura ma przed sobą przyszłość.

- To są moje strony i moje tradycje. Babcia i dziadek brali udział w tworzeniu kurpiowskiej kultury. Babcia śpiewała i tańczyła w zespole, dziadek był ostatnim kurpiowskim lutnikiem, tworzył także inne instrumenty muzyczne. Mam wobec nich zobowiązanie, aby dbać o "kurpiowskiego pikselka" w wielobarwnym żubrze z naszego logo. To przecież wzbogaca o pierwiastek mazowiecki nasze całe województwo szczycące się różnorodnością kultur i tradycji - powiedział  wicemarszałek Marek Olbryś.

Urząd marszałkowski wsparł organizację wydarzenia, które tradycyjnie przygotowują Regionalny Ośrodek  Kultury w Łomży, władze gminy Zbójna i tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury. W piękne ciepłe popołudnie otwarcia Przeglądu dokonali na scenie amfiteatru w Dobrym Lesie (po raz pierwszy, dotąd impreza odbywała się w Zbójnej) wicemarszałek Marek Olbryś, wicestarosta Maria Dziekońska, wójt Elżbieta Parzych i dyrektor ROK Jarosław Cholewicki.       

- Działania, którym towarzyszy tak znaczące zainteresowanie lokalnych społeczności, są godne wspierania - mówił Marek Olbryś.

Za nowy obiekt, amfiteatr w Dobrym Lesie, służący kulturze podziękowała wicestarosta Maria Dziekońska.  

- Kultura Kurpiów ma swoją odrębność  i koloryt. To bardzo istotny składnik wizerunku powiatu łomżyńskiego - stwierdziła Maria Dziekońska. - Cieszymy się, że jesteśmy Kurpiami i serdecznie was zitomy - dodała wójt Elżbieta Parzych otwierając Przegląd.

Jak poinformował dyrektor Jarosław Cholewicki, w regionalnym przeglądzie biorą udział twórcy z powiatów grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego i zambrowskiego. Impreza jest formą eliminacji do udziału w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej zaplanowanych w tym roku na 19 czerwca.       

- Mamy zgłoszonych blisko 30 wykonawców: zespołów śpiewaczych i solistów, kapel, instrumentalistów, gawędziarzy. To łącznie około100 osób - dodał Jarosław Cholewicki.

A potem przez kilka godzin przeplatały się na scenie muzyka, śpiew, taniec i gawędy.   

Bartek Wawrzyniak przyznał, że w kurpiowskie tradycje wszedł za sprawą dziadka. Dawid Sutkowski rodzinnych tradycji muzykowania nie miał, ale zakochał się po prostu w tak niezwykłym instrumencie jakim jest harmonia pedałowa. Ta, z którą wystąpił, liczy sobie około 100 lat. Był zaskoczony, że to właśnie jemu przypadła nagroda przyznana przez Marka i Bogumiłę Olbrysiów.   

- Gratuluję wszystkim. Moja babcia i dziadek byli artystami podobnymi do was. Dziękuję, że kochacie to, co robicie - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś przypominając, że już od początku czerwca jednostką samorządu województwa będzie Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie, w którym kurpiowska kultura będzie miała jeszcze silniejsze niż dotąd oparcie.  

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe