10 lat Muzeum Diecezjalnego w Łomży [VIDEO]

  • 20.05.2022, 09:24
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
10 lat Muzeum Diecezjalnego w Łomży [VIDEO]
16 kwietnia 2012 roku ksiądz biskup Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, w obecności Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, arcybiskupa Celestino Migliore poświęcił i uroczyście otworzył dla zwiedzających Muzeum Diecezjalne w Łomży. Od tego czasu cieszy się stałą popularnością wśród zwiedzających. Zgromadzone zbiory począwszy od sztuki gotyckiej a skończywszy na współczesnych wyrobach sztuki sakralnej stanowią dowód bogactwa diecezji łomżyńskiej, a także piękna rzemiosła artystycznego. W panoramie instytucji łomżyńskich jest to jedna z młodszych placówek działających wyłącznie w oparciu o finansowanie diecezjalne. 18 maja miał miejsce uroczysty jubileusz 10-lecia Muzeum Diecezjalnego w Łomży.

Muzeum Diecezjalne w Łomży to kameralne miejsce, gdzie każdy zwiedzający w spokoju może zapoznać się z historią Diecezji Łomżyńskiej. Do ekspozycji zostało przeznaczonych około 450 metrów kwadratowych budynku. Główna sala muzealna zatytułowana ,,Między ziemią a niebem”, mieści galerię rzeźby i malarstwa. Najstarszymi obiektami w zakresie rzeźby są figura Archanioła Gabriela i Matki Bożej z warsztaty Wita Stwosza, które stanowiły elementy głównego ołtarza w parafii Kleczkowo. Galerię rzeźby wzbogacają również pełnych rozmiarów postacie św. Wawrzyńca, Jana Chrzciciela I bpa Mikołaja, które były częścią ołtarza głównego łomżyńskiej katedry do 1959 roku. Przestrzeń ekspozycyjną na parterze zdobią obrazy m.in. portrety biskupów oraz ikony prawosławne, pochodzące ze zlikwidowanej cerkwi łomżyńskiej. Drugiej sali nadano tytuł Na plebanii. Aranżacja jest próbą odtworzenia wystroju plebanii, która jako dom a jednocześnie miejsce spotkań jest nieodłącznym elementem funkcjonowania parafii. Kolejna sala to Skarbiec. W skład wystawionej kolekcji wchodzą: monstrancje, kielichy mszalne, pacyfikały, relikwiarze, ampułki, dzwonki, w głównej mierze wykonane ze srebra i złota, a także z blachy miedzianej i mosiężnej. Najstarsze kielichy umieszczone w gablotach pochodzą z okresu gotyku. Najmłodsze to wyroby XX-wieczne. Rok po otwarciu muzeum uruchomiono kolejną salę przeznaczoną na wystawy czasowe. Działalność muzealnej galerii zainaugurowała wystawa dorobku artystycznego, artysty plastyka Mieczysława Mazura. 

Z okazji 10-lecia Muzeum Diecezjalnego w Łomży powstało specjalne wydawnictwo prezentujące historię jego powstania, najważniejsze wydarzenia mające miejsce w przestrzeniach muzeum, zrealizowane projekty, a także  ukazujące potrzebę sztuki sakralnej. Wydawnictwo pod redakcją ks. Tomasza Grabowskiego, bogate w ilustracje Wojciecha Chamryka. Elżbiety Piaseckiej-Chamryk oraz z archiwum muzealnego zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu zarządu województwa podlaskiego. 

Jubileusz 10-lecia Muzeum Diecezjalnego w Łomży świętowali zaproszeni goście, wśród których były władze miasta, powiatu, historycy sztuki, muzealnicy czy konserwatorzy zabytków. 

Zwieńczeniem  obchodów Jubileuszu 10-lecia Muzeum Diecezjalnego w Łomży było otwarcie wystawy malarstwa łomżyńskiej artystki Teresy Adamowskiej zatytułowanej ,,Opowieść o ludziach i pejzażach”. Prezentowane na wystawie obrazy stanowią przekrój pracy twórczej artystki. To połączenie pejzaży z portretami.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe