Forsowanie Narwi i współdziałanie wojsk NATO pod Nowogrodem. Czyli ćwiczenia Defender Europe 22 [VIDEO i FOTO]

  • 20.05.2022, 15:11 (aktualizacja 20.05.2022, 17:31)
  • www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku
Forsowanie Narwi i współdziałanie wojsk NATO pod Nowogrodem. Czyli ćwiczenia…
Zwierzchnik sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Andrzej Duda w okolicach Nowogrodu obserwował akcję forsowanie rzeki Narew przez pododdziały Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji w ramach ćwiczenia DEFENDER – Europe 22. To fragment wielkich ćwiczeń, które obywają się na wschodniej flance Europy, podczas, których sprawdzana jest koordynacja, współdziałanie sojusznicze i procedury. Prezydentowi towarzyszyli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Ćwiczenia obserwował też Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

Ćwiczenia Defender Europe 22 rozpoczęły się 1 maja. Te odbywające się w Nowogrodzie i polegające na forsowaniu rzeki Narew były drugim epizodem. Rozpoczęły się od przelotu dwóch Su-22 i zajęcia przyczółku przez żołnierzy. Z dwóch śmigłowców Sokół, przy osłonie Mi-24, które zawiły w powietrzu zjechali żołnierze, którzy rozpoznali teren. Następnie na rzece Narew żołnierze Polscy, Francuzcy, Szwedzcy jak i ze Stanów Zjednoczonych skonstruowali 4 przeprawy wodne: polska promowa, francuska promowa, most wybudowany przez Amerykanów i Szwedów oraz brodzenie po dnie, przez które przeprawił się ciężki sprzęt na drugi brzeg rzeki. 

W ćwiczeniach, które prowadzone są na terytorium Polski oraz 8 innych państw uczestniczy łącznie 18 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu. Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, którego celem jest budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO. Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentują żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Defender Europe 2022 należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych i nie jest ono wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Wspólne ćwiczenia wojskowe mają podnieść bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO i odstraszają potencjalnego agresora. To także okazja do usprawnienia procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki.

www.narew.info| Sprawdź nasz profil na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe