Izba Pamięci w Piątnicy -[VIDEO] i [FOTO]

  • 20.05.2022, 16:21 (aktualizacja 20.05.2022, 18:58)
  • Tylko dobre informacje
Izba Pamięci w Piątnicy -[VIDEO] i [FOTO]
W 2001 roku Publicznemu gimnazjum w Piątnicy na wniosek rady szkoły nadano imię Ofiar Katynia i właśnie wtedy społeczność szkoły rozpoczęła symboliczne pisanie księgi życia z przyjętymi pod serce ideałami Bóg honor ojczyzna. Ówczesne gimnazjum było pierwszym w Polsce, które przyjęło takie imię. To swoiste zobowiązanie do poznania prawdy o Katyniu i przekazywaniu jej kolejnym pokoleniom trwa do dzisiaj, mimo iż w wyniku reformy oświaty gimnazja w Polsce przestały funkcjonować, a imię Ofiar Katynia otrzymała szkoła podstawowa w Jeziorku, to w zespole - szkolno przedszkolnym im. Kpt Władysława Raginisa w Piątnicy powstała Izba Pamięci poświęcona ofiarom zbrodni dokonanych przez NKWD w 1940 roku.
 

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonał  Artur Wierzbowski, wójt gminy Łomża, dyrektor placówki oraz zaproszony na uroczystość Jarosław Zieliński poseł rzeczpospolitej. Następnie ks. Kan. Szczepan Dobecki proboszcz parafii pw. przemienienia pańskiego w Piątnicy poświecił miejsce, które jak powiedział służy Odzyskiwaniu pamięci deptanej przez państwo sowieckie.

- Jest to kontynuacja tradycji Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia. Prawie 20 lat czciliśmy pamięć ofiar Katynia, czujemy się spadkobiercami tego imienia powiedziała Marta Ogonowska, dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Piątnicy.

Młodzież Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Piątnicy złożyła kwiaty i znicze w miejscach pamięci na terenie szkoły: pod pomnikiem patrona mjr Władysława Raginisa, pod marmurową tablicą upamiętniającą Ofiary Katynia oraz pod Dębem i kamieniem pamięci porucznika Bolesława Kalinowskiego.

 - Bywałam tu na wszystkich uroczystościach z moja mamą Sybiraczką. Mamy obowiązek przekazywać to młodym pokoleniom, niech oni wiedzą, jakie były losy naszych rodziców, dziadków - mówiła Danuta Komorowska z łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków.

 

Dzisiaj nauczyciele i społeczność szkolna czują się spadkobiercami gimnazjum imienia „Ofiar Katynia”.  Pamiątki, literatura i szczególnie cenne dary zbierane przez 20 lat zostały zgromadzone w Sali historycznej. Wyeksponowany został obraz matki boskiej katyńskiej oprawionej w wizerunek orła podarowany przez księdza prałata Zdzisława Paszkowskiego, guziki, ziemia z Charkowa, Katynia i Ostaszkowa oraz symboliczny medal katyński, który honorowani byli kolejni dyrektorzy gimnazjum. Historia gimnazjum zamknięta jest w pamiątkowej księdze i poświęconej mu gablocie.

 

Zgromadzone pamiątki w jednej z klas, w której powstała Izba pamięci będą dostępne dla wszystkich uczniów szkoły, aby pamięć o Katyniu towarzyszyła im każdego dnia, a puste miejsca na ścianach są przestrzenią, w  której społeczność szkolna napisze swoja własną historię pamięci.

Pamięć i prawda to słowa które najczęściej pojawiały się podczas uroczystości. To dwie ważne wartości wspólnot jakim jest rodzina, szkoła i państwo. Pamięć i prawd to nie tylko spłacenie długu wobec przeszłości, ale moralna powinność wobec tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Dzisiaj mamy tablice, obeliski, pomniki i przywoływanie imion to hołd i szacunek , ale ta pamięć i prawda ma wpływ na przyszłość, bo nie ma dojrzałego patriotyzmu bez znajomości dziejów narodu i historii Polski.

Poseł Jarosław Zieliński dziękując za to otwarcie izby pamięci mówił, że pamiętając o Katyniu musimy pamiętać o katastrofie smoleńskiej, o 96 jej ofiarach i przypomniał słowa niewygłoszonego przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, których w Smoleńsku chciał powiedzieć, że Katyń był kłamstwem założycielskim PRL-u, a prawda o Katyniu powinna być aktem założycielskim wolnej i suwerennej Polski.

Po uroczystym otwarciu izby pamięci uczniowie szkoły w Piątnicy przygotowali wzruszający program artystyczny.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe