Murowali z "Prefbetem Śniadowo" w Budowlance - [VIDEO]

  • 25.05.2022, 15:07 (aktualizacja 30.05.2022, 08:34)
  • Tylko dobre informacje
Murowali z "Prefbetem Śniadowo" w Budowlance - [VIDEO] Telewizja Narew Konkurs Muruj z Prefbetem Śniadowo w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr4 w Łomży
Wreszcie, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią reprezentacje 5 szkół budowlanych z naszego regionu wzięły udział w 12. edycji konkursu „Muruj z PREFBETEM Śniadowo” organizowanego przez Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET oraz ZSTiO nr 4 w Łomży. W tym roku w konkursie wzięli udział najlepsi uczniowie z klas o profilu budowlanym z Łomży, Białegostoku, Ełku, Bielska Podlaskiego i Ostrołęki.

- Wracamy do normalności, to jest pierwsza edycja po pandemii, po dwuletniej przerwie i znów razem ze współorganizatorem, czyli Prefbetem Śniadowo zorganizowaliśmy ten konkurs - mówił Artur Ciborowski, dyrektor ZSTiO Nr 4 w Łomży. - Bardzo ciekaw jestem dzisiejszych wyników, bo do tej pory konkursy były na bardzo wysokim poziomie, a ekipy, które przyjeżdżały reprezentowały konkretne umiejętności - dodał dyrektor ZSTiO Nr 4 w Łomży.

Z pewnością bardzo ciekawe nagrody, które mogą wygrać uczniowie zachęcają do uczestnictwa w konkursie. I jak twierdzi Artur Ciborowski udział w takich zmaganiach daje przede wszystkim pewność, że umiejętności, których nabywają uczniowie są na wysokim poziomie, i że spokojnie mogą po skończeniu szkoły budować na tych umiejętnościach swoją przyszłą karierę zawodową.

Malejące zainteresowanie nauką w szkołach zawodowych, które od lat trapiło polski system edukacji oraz pracodawców to już przeszłość.

- Faktycznie szkolnictwo zawodowe było bardzo zaniedbane, a my jako pracodawcy odczuwaliśmy brak fachowców w różnych dziedzinach, nie tylko w branży budowlanej, ale również elektrycznej, mechanicznej - mówił Jerzy Michalak, prezes PPB Prefbet Śniadowo, który obecny był podczas zmagań konkursowych w „Budowlance”. – Bardzo dobrze, że już większą uwagę zwraca się na szkolnictwo zawodowe, a naszą rolą - przedsiębiorców jest nie tylko promować swoje firmy, ale również zapoznawać młodzież z nowymi technologiami i nowymi wyrobami. Oczywiście przekonywać również, że praca w budownictwie nie musi być ciężka, brudna, ale może też przynosić pewną przyjemność i na pewno korzyści materialne w przyszłości - dodaje prezes Michalak.

Turniej składał się z dwóch części: części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie rozwiązywali test dotyczący wiedzy budowlanej, technologii betonu komórkowego, a także asortymentu i historii PREFBET Śniadowo. W testach znalazły się m.in. takie pytania: Nazwa metody produkcji określanej jako uniwersalna metoda polska to... Ile m2 ściany można wykonać z jednej palety bloczków z betonu komórkowego o szerokości 24cm? Na co trzeba zwrócić uwagę podczas składowania wyrobów z betonu komórkowego.... lub W jaki sposób prawidłowo wykonuje się otwory w ścianie z gazobetonu do mocowania kotew....

W składzie trzyosobowych drużyn znalazły się również dziewczęta i jak się okazało wiedza z zakresu budownictwa nie sprawia im większych trudności.

- U mnie w rodzinie to jest już tradycja można powiedzieć, mój tata jest w branży, moja siostra właśnie pisze magisterkę. Dlatego myślę, że tak mnie pchnęło może w tym kierunku - mówiła Oliwia Laskowska z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce, nie ukrywając zadowolenia z wygranej w konkursie wiertarki.

- W moim przypadku też bardzo podobnie, moja mama jest w branży i dlatego poszłam w tym kierunku, bo łatwiej jest przede wszystkim - powiedziała Amelia Siwek Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce. - A po szkole średniej, planuję studia, budownictwo w Białymstoku. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planami i w przyszłości będę się rozwijała w branży budowlanej - dodała Amelia.

Do części praktycznej konkursu przystąpili przyszli murarze, którzy mieli do wykonania narożnik ściany działowej zgodnie z technologią i przygotowaną dokumentacją.

- Cieszy nas, że młodzi ludzie po prostu garną się do konkursu, chcą przyjechać i rywalizować w taki sposób – mówił Michał Szczepankowski, dyrektor handlowy PPB „Prefbet Śniadowo”. - Mamy przygotowane atrakcyjne nagrody, ale ważne, że możemy się tu spotkać i wymieniać doświadczenia, mam nadzieję, że takie konkursy również promują zawód i zawodowe kierunki kształcenia – dodał Michał Szepankowski.

Firma Prefbet Śniadowo, która od lat jest partnerem konkursu wpiera działania Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży, bo właśnie absolwenci tej placówki to najczęściej pracownicy przedsiębiorstwa produkcji betonu.

– To ludzie, którzy w przyszłości będą w tej branży, których później spotkamy na budowach, także będzie nam miło, że będą to już nasi znajomi, być może już jako nasi kontrahenci, odbiorcy czy partnerzy budowlani – podsumował Michał Szczepankowski, dyrektor handlowy PPB „Prefbet Śniadowo”.

Najlepszymi zarówno z wiedzy teoretycznej jak i praktycznej okazali się po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku, tę placówkę reprezentował i odebrał nagrodę Szymon Zajkowski, pierwsze miejsce ex aequo zajął zespół łomżyńskiej „Budowlanki”. – Podoba mi się zawód, który będę wykonywał. Przygotowujemy się do tego w szkole na zajęciach praktycznych, nauczyciele też nas uczą tego więc zadanie praktyczne w konkursie nie było dla mnie trudne – mówił Kacper Olszewski, reprezentant Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nt 4 w Łomży .

Skąd przełom w zainteresowaniu szkolnictwem zawodowym? Specjaliści wskazują na kilka czynników. To ogromne zapotrzebowanie na rynku pracy na osoby, które mają wykształcenie zawodowe np. w kierunkach technicznych, przemysłowych, stoczniowych czy rzemieślniczych. Takie osoby są natychmiast wychwytywane przez pracodawców i zatrudniane na bardzo dobrych warunkach. Inny argument to wysoka technologizacja szkół.

Zauważyłem, że w coraz większym stopniu w odróżnieniu do lat poprzednich ten zawód to tradycja rodzinna, czyli z ojca na syna te tradycje rodzinne są podtrzymywane przez te młodsze pokolenia, które jeszcze się dokształca – powiedział Jerzy Michalak, prezes PPB „Prefbet Śniadowo”. – I to jest bardzo dobre, bo w gruncie rzeczy technologia i technika zmienia się w każdej dziedzinie, nawet tak wydawałoby się prostej jak budownictwo i widzę, że ta młodzież rzeczywiście może nie jest zbyt liczna, ale jakościowo na pewno lepsza - dodał Jerzy Michalak.

Drugie miejsce konkursu ex aequo przypadło szkołom zawodowym z Bieska Podlaskiego, Ostrołęki i Ełku.

- Wzięliśmy udział przede wszystkim dlatego, żeby sprawić swoje umiejętności na tle innych szkół i innych uczniów – powiedział Kryspin Zakrzewski z Zespołu Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku. – Budownictwo przede wszystkim to kierunek bardzo przyszłościowy, o ile inne zawody da się zastąpić pracą robotów, to naszej pracy nie, zawsze fachowiec będzie potrzebny – dodał Kryspin Zakrzewski.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez PREFBET Śniadowo. Była to doskonała okazja do sprawdzenia umiejętności i wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim ponownego spotkania się ze sobą młodzieży nauczycieli. Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję do zobaczenia za rok.

Tylko dobre informacje

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe