Święto parków narodowych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka” - [VIDEO]

  • 27.05.2022, 14:27 (aktualizacja 27.05.2022, 14:34)
  • Tylko dobre informacje z województwa
Święto parków narodowych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”… UMWP
Podsumowania działalności parków narodowych oraz wymiana poglądów ich przedstawicieli były tematem pierwszej w regionie międzynarodowej konferencji „Perły w koronie podlaskiej przyrody”. Spotkanie odbyło się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”. Konferencja to wspólna inicjatywa czterech podlaskich parków narodowych: Białowieskiego Parku Narodowego (BPN), Biebrzańskiego Parku Narodowego(BbPN), Wigierskiego Parku Narodowego (WPN) oraz Narwiańskiego Parku Narodowy (NPN). Każdy z nich jest wyjątkowy pod względem przyrodniczym.

Rozmawiano na temat procesów wzmacniania parków narodowych jako najcenniejszych zasobów przyrodniczych oraz wymiany poglądów przedstawicieli różnych instytucji ochrony przyrody. O współpracy w tym zakresie mówił Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

– Wszelkie działania powinny być w symbiozie z naturą. Dlatego bardzo ważna jest współpraca z mieszkańcami, z przedstawicielami różnych organizacji i tu jest wielka rola parków narodowych. Starajmy się wspólnie dbać o przyrodę, bo jeżeli my nie będziemy o nią dbać, to bardzo niepokojąca przyszłość czeka człowieka – podkreślał Marek Olbryś.

 

Parki narodowe mogą liczyć na wsparcie własnej  działalności ze strony rządowej.

 

– Cieszę się, że reprezentuje rząd, który po wielu latach mówienia, że parki są ważne, zaczął coś realnie dla tych parków robić. Po wielu, wielu latach podnieśliśmy dotacje dla parków narodowych i dzisiaj jesteśmy w trakcie podnoszenia wynagrodzeń pracowników – zaznaczyła podczas wystąpienia - mówiła Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

 

Oprócz podstawowej misji, jaką jest ochrona przyrody, 23 parki narodowe w Polsce realizują szeroką misję społeczną

 

– Oprócz podstawowej misji, jaką jest ochrona przyrody, 23 parki narodowe w Polsce realizują szeroką misję społeczną. Przejawia się to chociażby tym, że przyjmujemy ponad 15 mln odwiedzających w ciągu roku. To jest naprawdę olbrzymia machina turystyczna, która zagospodarowuje olbrzymią rzeszę chcących odwiedzać polskie parki narodowe. Infrastruktura polskich parków narodowych należy do jednych z najlepszych w Europie – podkreślił Andrzej Raj, prezes Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych.

 

Spotkanie było okazją do nadania imienia prof. dr hab. Henryka Banaszuka nowej sali dydaktycznej ośrodka. Profesor sprawował funkcję przewodniczącego Rady Naukowej NPN, był członkiem Rady Naukowej BbPN i Instytutu Nauk Fizycznogeograficznych Uniwersytetu Warszawskiego.

O jego zasługach mówił Grzegorz Piekarski, dyrektor NPN.

– Dzisiaj nasza nowa sala konferencyjna będzie miała imię zacnego patrona, pana profesora Henryka Banaszuka, który całe życie był zaangażowany w ochronę doliny rzeki Narew […]. Był przyjacielem parku. Jest mi szczególnie miło, że w tym ważnym dniu możemy uczcić w taki sposób pana profesora – mówił Grzegorz Piekarski.

 

Podczas uhonorowaniu działalności profesora obecny był również jego syn, prof. Piotr Banaszuk.

– Ojciec był bardzo mocno związany z narwiańskim parkiem. Bardzo wiele czasu poświęcił na badanie geomorfologii, ale także badanie gleb, przekształceń siedlisk. Nie tylko zajmował się ochroną czynną przyrody, ale także starał się zrozumieć genezę tego ciekawego obiektu przyrodniczego – wspominał profesor Banaszuk.

 

Konferencja została zorganizowana z okazji obchodów Europejskiego Dnia Parków Narodowych. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych – Instytut Kronenberga.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego m.in. Anna Krysztopik, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska oraz Bożena Nienałtowska, dyrektor Departament Edukacji, Sportu i Turystyki.

 

Tylko dobre informacje z województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe